خانه‌های خسارت دیده از زلزله خراسان شمالی پیش از فصل سرد تعمیر می‌شوند

بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی خراسان شمالی گفت: بنیاد مسکن و دستگاه‌های مسوول هم اکنون در حال ارزیابی میزان خسارت وارده بر اثر زلزله امروز -دوشنبه- به واحدهای مسکونی شهرستان های گرمه و جاجرم هستند که تا پیش از فصل سرما تعمیرات آنها را انجام دهند.

غلامرضا هوایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون تعداد زیادی از واحدهای مسکونی در دهستان «بالا دست» شهرستان گرمه و همچنین روستای «شرک» این شهرستان  از ناحیه زلزله خسارت دیده اند که کارشناسان در حال جمع آوری اطلاعات هستند.

وی افزود: گاز و برق این مناطق که بر اثر زلزله قطع شده بود هم اکنون وصل شده است.

وی بیشترین خسارت وارده بر اثر ۲ زلزله ۵.۵ و  ۵.۴ ریشتری بامداد امروز به واحدهای مسکونی خشتی و گلی در روستاهای شهرستان های گرمه و جاجرم بوده است که خوشبختناه این زلزله ها خسارت جانی نداشته است.

وی در ادامه گفت: ستاد بحران بلافاصله بعد از وقوع زلزله تشکیل جلسه داد و امدادگران جمعیت هلال احمر نیز چادرها را برپا کردند و اهالی زلزله زده را اسکان دادند. 

براساس آخرین گزارش تیم ارزیاب جمعیت هلال احمر اعزامی خراسان شمالی به مناطق زلزله شهرستان های جاجرم و گرمه در این حادثه تاکنون ۱۵ نفر مصدوم شده اند اما بررسی ها همچنان در مناطق مختلف زلزله زده ادامه دارد.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز دوشنبه مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، تاکنون ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ و ۱۲ پس لرزه دیگر در مناطق سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسیده است.

وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه موجب شد تا مردم برخی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خود را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha