نماینده مجلس: طرح استان کرمان جنوبی در کمیسیون شوراها بررسی می‌شود

جیرفت - ایرنا - نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول طرح مهم استان کرمان جنوبی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این طرح به طور رسمی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مورد رسیدگی بیشتر قرار خواهد گرفت.

ذبیح الله اعظمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس گفته یکی از اعضای کمیسیون شوراهای مجلس از بین طرح های تاسیس استان های جدید ارائه شده به مجلس، طرح استان کرمان جنوبی به خاطر فراهم بودن عمده زیرساخت ها از جمله ادارات کل مستقل، مجموعه شهرستان ها با یک فرهنگ و منبع اقتصادی مشترک بهترین شرایط را برای استقلال دارد. 

وی ادامه داد: بنابراین امید برای استقلال این منطقه و شکل گیری استان جنوبی کرمان بیش از سایر طرح هاست.

اعظمی به تشریح  نقاط قوت و ظرفیت ها و قابلیت های جنوب استان کرمان پرداخت و  با اشاره به اینکه این استان پهناور ترین استان کشور است، تصریح کرد: فاصله مرز شمالی تا جنوبی ترین نقطه این استان بیش از ۸۰۰ کیلومتر بوده و از مرکز استان تا جنوبی ترین نقطه استان۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

وی بیان کرد: فاصله بین جنوب و شمال استان کرمان سبب شده تا مردم در دورترین نقطه جنوب این استان برای دریافت خدمات مرکز استان با مشکل مسافت زیاد و هدر رفت زمان مواجه شوند که با استقلال منطقه جنوب کرمان این مشکل برطرف می شود.

اعظمی افزود: جنوب کرمان متشکل از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، منوجان، فاریاب و قلعه گنج، یک سوم پهناورترین استان کشور را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش قرار می دهد.

وی وسعت منطقه جنوب کرمان را ۳۸ هزارکیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: در این منطقه ۲۵ اداره کل مستقل از مرکز استان سالهاست که به مردم هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفر خدمات ارایه می دهند.

وی ظرفیت کشاورزی منطقه جنوب کرمان را با تولید سالانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و موقعیت جغرافیایی منطقه را از نکات مهم برای استقلال این منطقه برشمرد و خواستار استقلال این منطقه شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha