۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۸:۵۰
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84331788
۰ نفر

برچسب‌ها

یک فروند بالگرد به مناطق زلزله زده خراسان شمالی اعزام شد

بجنورد-ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان شمالی گفت: یک فروند بالگرد به مناطق زلزله زده گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در خراسان شمالی اعزام شد.

ابوالفضل محبان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بالگرد به منظور تسریع در ارزیابی خسارت ها و کمک رسانی به خسارت دیدگان ناشی از این حادثه به منطقه اعزام شد.
وی اضافه کرد : براساس آخرین گزارش تیم ارزیاب جمعیت هلال احمر اعزامی به مناطق زلزله در این حادثه سه نفر مصدوم  و به  حدود ۳۵ واحد مسکونی در شهرستان گرمه  بین ۲۵ تا ۳۰ درصد خسارت وارد شد، ولی بررسی ها همچنان در مناطق مختلف زلزله زده ادامه دارد.
زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریستری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز دوشنبه مناطقی از جنوب غربی استان خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود ۵ ساعت از نخستین زمین لرزه، تاکنون دو زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ و ۱۲ پس لرزه دیگر در مناطق سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید.
وقوع پس لرزه ها در استان خراسان شمالی به خصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه روز جاری مردم این شهر از ترس واحدهای مسکونی خود را ترک و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha