۱۳ تیم ارزیاب هلال احمر به مناطق زلزله زده خراسان شمالی اعزام شدند

بجنورد-ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان شمالی گفت: پس از زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در سنخواست جاجرم در جنوب غربی استان ۱۳ تیم ارزیاب و امداد و نجات مناطق زلزله زده اعزام شدند.

ابوالفضل محبان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر  به ۲۵ روستای شهرستان جاجرم برای بررسی میزان خسارت های احتمالی اعزام شدند .
وی اضافه کرد : تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت های جدی به منازل مسکونی وشا مل  تخریب واحدهای مسکونی و یا مصدومیت شهروندان مناطق زلزله زده به ستاد مدیریت بحران استان گزارش نشده است.
زمین لرزه ای به بزگی ۵.۵ ریشتری ۳.۳۴ دقیقه بامداد امروز دوشنبه  شهر سنخواست در شهرستان جاجرم در جنوب غربی استان خراسان شمالی را لرزاند و تاکنون چهار چس لرزه نیز در این مناطق رخ داد.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری تهران علاوه بر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در ساعت و  ۳.۴۳ دقیقه در سنخواست جاجرم، تاکنون زمین های لرزه های ۲.۶ ریشتری در جاجرم، ۲.۹ ریشتری در شوقان و دو زمین لرزه ۳.۱ ریشتری در سنخواست نیز بار دیگر داشته ایم.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha