زلزله در سنخواست خراسان شمالی به برخی از منازل مسکونی خسارت وارد کرد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل بحران استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در سنخواست شهرستان جاجرم به برخی منازل مسکونی خسارت وارد کرده اما تاکنون تلفات جانی نداشته است.

جواد نظری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار تیم‌ ارزیاب خسارت و امدادی پس از وقوع زلزله بامداد امروز- دوشنبه- به بخش سنخواست شهرستان جاجرم خراسان شمالی اعزام شدند.

وی افزود: بیشترین خسارات در حد ترک خوردگی دیوار در روستاهای عمارت، قلی، ملا، کلاته ترکان شهرستان جاجرم و روستای هاور شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است

زلزله به بزرگی ۵.۵ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه سنخواست شهرستان جاجرم در جنوب بجنورد مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند.

این زلزله در شهرستان بجنورد هم احساس شد.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت سه و  ۳۴ دقیقه و ۳۵ ثانیه در عمق ۱۶ کیلومتری زمین روی داده است.

مختصات جغرافیایی این زلزله  ۳۷.۱۹درجه عرض شمالی و  ۵۶.۷۳درجه طول شرقی در ۱۵ کیلومتری سنخواست و ۶۱ کیلومتری بجنورد عنوان شده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha