۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۵:۱۲
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84331731
۰ نفر

برچسب‌ها

زلزله مردم جاجرم خراسان شمالی را به خیابان‌ها کشاند

بجنورد - ایرنا - زلزله‌ ۵.۵ ریشتری بامداد دوشنبه که بخش سنخواست شهرستان جاجرم را لرزاند موجب خروج شمار زیادی مردم از خانه‌های خود و حضور آن‌ها در خیابان‌ها و اماکن روباز شده است.

به گزارش ایرنا، اگرچه بنابر اعلام جمعیت مدیریت ستاد بحران خراسان شمالی این زمین لرزه تاکنون خسارت چندانی نداشته ولی با توجه به شدت آن مردم از هنگام وقوع زلزله در کوچه ها و خیابان ها حضور دارند.

فرماندار جاجرم  در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهار داشت: این زمین لرزه باعث ترک خوردگی  تعدادی از واحدهای مسکونی در روستاهای این شهرستان شده است و گزارش ها حاکی از این است که شیشه مغازه ها و خانه ها نیز فرو ریخته است.

مصطفی حاج زاده با بیان اینکه این زمین لرزه خسارت جانی نداشته است اظهار داشت: هم اینک تیم های ارزیاب در منطقه حضور دارند و گزارش های احتمالی خسارت را اعلام خواهند کرد.

این زلزله که کانون اصلی آن سنخواست بوده است علاوه بر این منطقه باعث ترس و وحشت روستاهای اطراف آن نیز شده است.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت سه و  ۳۴ دقیقه و ۳۵ ثانیه در عمق ۱۶ کیلومتری زمین روی داده است.

مختصات جغرافیایی این زلزله  ۳۷.۱۹درجه عرض شمالی و  ۵۶.۷۳درجه طول شرقی در ۱۵ کیلومتری سنخواست و ۶۱ کیلومتری بجنورد عنوان شده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha