یک گام مانده به اتمام قرنطینه در انگلیس و نگرانی از موج جدید کرونا

لندن – ایرنا – گام‌های دولت انگلیس به سمت پایان محدودیت‌های کرونایی در این کشور یکی پس از دیگری در حالی سپری می‌شود که نگرانی‌ از گسترش نوع هندی این ویروس که گفته می‌شود بشدت مسری است مقامات لندن را دچار تردید کرده است.

به گزارش ایرنا، از بامداد دوشنبه محدودیت‌ها برای سفرهای تفریحی خارجی و دید و بازدیدهای خانوادگی آسان می‌شود. مقررات حمل ماسک صورت هم برداشته و فعالیت در مکان‌های سرپوشیده مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، سینماها و مراکز تفریحی از سرگرفته می‌شود.

البته برخی موارد مانند محدودیت حضور افراد در اماکن سرپوشیده همچنان باقی می‌ماند تا پس از راستی آزمایی گام جدید دولت، در تاریخ ۲۱ ژوئن به عنوان مرحله پایانی قرنطینه رفع شود.  

جانسون ۱۶ دی ماه گذشته با اشاره به شیوع افسارگسیخته گونه جدید ویروس کرونا، کشور را برای سومین بار وارد قرنطینه سراسری کرد. آن زمان آمار مبتلایان به کرونا روزانه به ۶۰ هزار نفر رسیده بود. او اینک می‌گوید که کاهش هر مرحله از محدودیت‌های کرونایی به کاهش آمارهای کرونایی در کشور بستگی دارد.

نخست وزیر انگلیس برای کاهش هر مرحله شروطی را تعیین کرده است. تداوم واکسیناسیون کرونا و اینکه شواهد نشان دهد این عملیات نقش موثری در کاهش تعداد افرادی دارد که در اثر کرونا در بیمارستان بستری می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند از شروط اصلی طرح دولت جانسون عنوان شده است. نخست وزیر انگلیس همچنین خاطر نشان کرد که شیوع گونه‌های جدید کرونا نباید خطرات اساسی در برداشتن محدودیت‌ها داشته باشد.

این درحالیست که نخست وزیر انگلیس جمعه گذشته در نشست خبری روزانه دولت با اشاره به شیوع افسارگسیخته نوع هندی کرونا، درباره احتمال تعویق آخرین گام محدودیت‌های کرونا هشدار داد و گفت که شاید دولت مجبور شود تصمیم‌های سختی را در این زمینه اتخاذ کند.

او دیروز (یکشنبه) هم تکرار کرد که مردم باید جانب احتیاط را به رغم لغو محدودیت‌ها رعایت کرده و با دریافت واکسن کرونا، سهم خود را در مهار این ویروس ایفا کنند. مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس هم هشدار داده که ویروس هندی کرونا می‌تواند بسرعت شایع شود. او با این حال تصریح کرد که واکسن‌های موجود دربرابر این گونه اثربخش هستند.

بر اساس آمارها تاکنون  ۱۲۷ هزار و ۶۷۹ نفر در انگلیس بر اثر کرونا جان خود را از دست داده که از این میزان ۴ نفر به ویروس هندی کرونا مبتلا بوده‌اند. بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در انگلیس در برابر کرونا واکسینه شده اند و دولت قصد دارد تا پایان ماه ژوئیه مرحله نخست طرح واکسیناسیون را به پایان برساند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha