۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84331703
۱ نفر

برچسب‌ها

۳۰۰ هکتار باغ انگور جدید در مریوان احداث شد

سنندج- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان گفت:‌ ۳۰۰ هکتار باغ انگور در این شهرستان احداث شد که ۱۵۰ هکتار آن به صورت توزیع نهال رایگان و ۱۵۰ هکتار نیز به صورت خود اجرای توسط باغداران احداث شد.

محمد رحیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان مریوان ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار باغات انگور وجود داشت که امسال با احداث این ۳۰۰ هکتار باغ سطح زیر کشت انگور در این شهرستان به سه هزار هکتار افزایش پیدا کرد.

وی افزود:‌ با توجه به شرایط اقلیمی مناسب در شهرستان مریوان برای کشت انگور، کشت و کار آسان این محصول، بازار فروش مناسب و وجود کارخانه صنایع تبدیلی آماده بهره برداری، شهرستان مریوان را به قطب تولید انگور(دیم ارگانیک) در استان کردستان تبدیل کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان یادآور شد: ارقام دیم همانند " ره شه و خوش ناو" را تنها می توان با بارندگی بالاتر از ۴۵۰ میلی متر پرورش داد که شرایط آب و هوایی در این شهرستان برای کشت این ارقام مناسب است.

وی اضافه کرد: باتوجه به عملکرد متوسط ۱۰ تن در هکتار، عملکرد تولید این محصول مورد رضایت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نبود در نتیجه مدیریت جهاد کشاورزی با باور به اینکه آموزش مهمترین نکته کلیدی در موفقیت هر موضوعی است و با تغییر رویه در باغداری منطقه تصمیم به  ایجاد سایت های الگویی و کلاس های آموزش عملی  گرفت.

رحیمی گفت: با توجه به اهمیت زمان در عملیاتی کردن کلاس های آموزشی، در مدت زمان کاری کمتر از یک ماه ۳۳ کلاس با آموزش ۵۷۱ نفر روز در سطح شهرستان  برگزار شد، که به جرات می توان گفت در کل کشور اگر بی نظیر نباشد کم نظیر بوده است.

وی افزود: برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه انواع هرس، پیوند و سرشاخه کاری باغات قدیمی، تغذیه باغات، مبارزه با آفات و بیماری‌ها از طریق تیم کارشناسان حرفه ای باغبانی این اداره و برگزاری کلاس های آموزش هرس سبز، تغذیه باغات و مبارزه با آفات و بیماری ها این امر ادامه خواهد یافت.

شهرستان مریوان با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان قرار گرفته است و ۲۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغات در این شهرستان وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha