۳۴ هزار دوز واکسن کرونا در استان اردبیل تزریق شد

اردبیل - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در اجرای طرح واکسیناسیون گروه‌های هدف علیه بیماری کووید.۱۹ بیش از ۳۴ هزار دوز واکسن در استان اردبیل تزریق شده است.

دکتر بابک نخستین روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به اختصاص ۳۷ هزار و ۸۵۰ دوز واکسن خارجی از نوع آسترازنکا، اسپوتنیک وی، سینوفارم و بهارات به استان اردبیل گفت: تزریق مابقی واکسن کرونا برای افراد و گروه‌های تعیین شده در استان در حال انجام است.

وی از تداوم طرح واکسیناسیون پلکانی گروه‌های هدف علیه بیماری کووید.۱۹ خبر داد و خواستار مشارکت خوب مردم برای موفقیت آمیز بودن این طرح شد و بیان کرد: عملیات واکسیناسیون با شتاب بیشتر ادامه دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به اولویت واکسیناسیون بیماران خاص اظهارکرد: تاکنون ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از اهالی استان در این گروه هدف واکسن ضد کرونا را دریافت کرده‌اند.

وی از انجام واکسیناسیون نیمی از جمعیت ۱۳ هزار نفری گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال در استان اردبیل علیه بیماری کووید.۱۹ خبر داد.

دکتر نخستین افزود: تزریق واکسن کرونا در استان اردبیل از روز ۲۱ بهمن ماه آغاز شده و تاکنون واکسیناسیون پرستاران و کارکنان بخش‌های ویژه کرونا در مراکز درمانی این استان، پزشکان همکار این بخش‌ها، افراد شاغل در بخش‌های ویژه اورژانس کرونا و نیز کارکنان شاغل در بخش آزمایشگاه کرونا به همراه سالمندان تحت پوشش بهزیستی، بیماران اعصاب و روان و جانبازان انجام شده است.

وی در خصوص فرایند و نوع واکسن کرونای تزریق شده در استان اردبیل نیز اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل کشوری، برای بیماران خاص و سرطانی واکسن سینوفارم و برای سایر جامعه هدف سایر واکسن‌های در دسترس تزریق می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: تزریق نوبت دوم واکسن آسترازنکا ۱۲ هفته بعد از دریافت نوبت اول و تزریق واکسن‌های دیگر نیز چهار هفته بعد از دریافت نوبت اول انجام می‌شود.

وی اظهارکرد: تزریق واکسن‌ها اختصاص یافته به استان اردبیل قبل و پس از عملیات تزریق در سامانه‌های وزارت بهداشت با حضور نمایندگان بخش‌های نظارتی، بهداشتی و درمانی ثبت و ضبط شده و همه دریافت‌کنندگان آن قابل رصد و پایش است.

دکتر نخستین همچنین از تهیه ۵۵۰ دستگاه یخچال ویژه نگهداری واکسن در مراکز درمانی استان اردبیل خبر داد و اضافه کرد: نگهداری در دمای منهای ۲۰ درجه سانتیگراد و امکان نگهداری واکسن در دمای ۲ تا هشت درجه سانتیگراد حداکثر به مدت ۲۴ ساعت از جمله شرایط ویژه نگهداری واکسن کرونای روسی است.

وی اظهارکرد: سایر واکسن‌های تحویلی به استان اردبیل در دمای ۲ تا هشت درجه سانتیگراد و در یخچال هوشمند نگهداری می‌شود و شرایط نگهداری و تزریق واکسن های تحویلی به استان نیز مطابق با الزامات فنی و تخصصی بوده و امکان فنی دریافت و تزریق واکسن با تعداد بالا در استان نیز فراهم شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، شرایط و وضعیت جسمانی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در این استان را ایمن و بدون عوارض جسمی حاد اعلام کرد و گفت: تاکنون عارضه‌ای مثل بستری، فوت، تب شدید، تشنج و سایر علائم حاد برای دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در این استان گزارش نشده و تنها عارضه اعلام شده تب خفیف و بدن درد بوده که از علائم عادی دریافت کنندگان این نوع واکسن است.

وی اظهارامیدواری کرد که تزریق واکسن در استان اردبیل با تامین محموله‌های تکمیلی از منابع خارجی و داخلی طی ماه‌های پیش رو برای همه گروه‌های سنی انجام شود.

دکتر نخستین همچنین گفت: واکسیناسیون در سال جاری تا رسیدن به حد ایمنی‌سازی ۷۵ درصد مردم انجام خواهد شد و امیدواریم که با تامین و نیز تولید واکسن ملی، این هدف هرچه زودتر محقق شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha