برنامه مدیریت میدان تاریخی امام اصفهان مدون می‌شود

اصفهان - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان گفت: برنامه مدیریت محوطه میراث جهانی میدان امام (نقش جهان) اصفهان در هفت رشته تخصصی و با هدف برنامه‌ریزی برای آینده در حال تدوین است.

به گزارش ایرنا، عیسی اسفنجاری یکشنبه شب در وبینار " پلان مدیریت محوطه میراث جهانی میدان امام اصفهان " که توسط دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد، افزود: قرارداد طرح برنامه مدیریت میدان امام اصفهان مرداد سال ۹۹ بین اداره کل میراث فرهنگی و دانشگاه هنر اصفهان منعقد شد و این برنامه در زمینه های تخصصی شهرسازی و مرمت شهری، مرمت معماری، تزیینات وابسته به معماری، باستان شناسی، صنایع دستی و هنر، معرفی و آموزش و گردشگری در حال تدوین است.

مدیر طرح برنامه مدیریت میدان امام اصفهان اظهار داشت: در این طرح مطالعاتی یک چارچوب مدیریتی برای میدان تاریخی امام با هدف تسهیل مدیریت موثر این مجموعه طراحی و تعریف می شود و نگاهی جامع محور و یکپارچه به ابعاد مختلف آن مانند مسائل اجتماعی و اقتصادی دارد.

اسفنجاری اضافه کرد: در این برنامه، نقاط کلیدی و گره هایی که در این ساختار مدیریتی میدان امام وجود دارد شناسایی و راهکارهایی برای به حداقل رساندن آنها ارایه و مشخص می شود که در این راه به چه پشتوانه علمی نیاز است.

وی، اصفهان را یکی از کانون های تمدنی و هنری جهان خواند و تصریح کرد: میدان امام، قلب این شهر است بنابراین تدوین برنامه مدیریتی آن جهت برنامه ریزی در آینده ضروری است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه هنوز تجربه داخلی زیادی در تدوین برنامه مدیریت برای مجموعه هایی مانند میدان امام نداریم، اظهار داشت: در این طرح مطالعاتی تلاش کردیم تا از تیم های میان رشته ای و روش هایی مانند بررسی اسناد مکتوب، بررسی های میدانی و مصاحبه با متخصصان، مردم و کسبه استفاده شود.

مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام اصفهان نیز در این وبینار با بیان اینکه میدان امام یکی از باشکوه ترین میادین تاریخی جهان است، گفت: علاوه بر گردشگران داخلی و خارجی، هیات های دیپلماتیک خارجی پس از تهران به اصفهان سفر و از میدان امام بازدید می کنند.

فریبا خطابخش با تاکید بر اینکه انجام مطالعات اساسی بر روی این میدان ضروری است، افزود: سال گذشته ۲ طرح مطالعاتی برای این میدان تهیه و قرارداد آن منعقد شد که شامل برنامه مدیریتی میدان با دانشگاه هنر اصفهان و مدیریت بحران با دانشگاه اصفهان است.

خطابخش اضافه کرد: این طرح های مطالعاتی با نگرش جامع و تخصصی و با مشارکت گروه های مختلف علمی و میراثی اجرا و نتایج اولیه آن در نیمه نخست امسال ارایه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ثبت جهانی میدان امام لازم است که برنامه مدیریتی این مجموعه به سازمان یونسکو ارایه و هر پنج سال یک بار این برنامه به روز شود بهمین دلیل طرح مطالعاتی مذکور برای ارایه جدیدترین برنامه در حال اجراست.

درآمد ۳ میلیارد تومانی هر یک از بناهای مجموعه میدان امام در سال

یک کارشناس مدیریت جهانگردی نیز در این وبینار با اشاره به مطالعات بخش گردشگری میدان امام گفت: این مطالعات با هدف حرکت به سمت توسعه پایدار گردشگری و حمایت از صنایع دستی با رویکرد ایجاد اشتغال انجام می شود.

فائزه سید باقری افزود: صنعت گردشگری پس از صنایع غذایی و ساختمان، سومین صنعت پر رونق در دنیاست و شهر اصفهان در کشور ایران دارای موقعیت ویژه ای در این زمینه است بطوریکه بافت قدیم آن بیشترین اثر تاریخی در محدوده شهری را دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین بازدید گردشگران داخلی و خارجی از آثار تاریخی اصفهان مربوط به میدان امام و در ماه های فروردین و اردیبهشت و شهریور تا آبان است، اظهار داشت: هر یک از بناهای موجود در این مجموعه در سال حدود سه میلیارد تومان درآمد دارد و بیشترین بازدید گردشگران خارجی از مسجد شیخ لطف الله، کاخ عالی قاپو و مسجد امام است.

وی تاکید کرد: میدان امام اصفهان ظرفیت های بسیاری برای توسعه انواع گردشگری مانند انبوه، معنوی، فرهنگی، هنری، علمی، رویدادها و جشنواره ها، تجاری، سلامت، ورزشی، عکاسی، آموزشی، خوراکی و الکترونیکی دارد.

همچنین عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان در این وبینار با اشاره به مطالعات باستان شناسی طرح برنامه مدیریت میدان امام گفت: هدف از این مطالعات، شناسایی سیر تحول مجموعه مذکور در دوره های مختلف است که این کار باید ادامه پیدا کند.

علی شجاعی افزود: بررسی منابع مکتوب و شواهد نشان می دهد که از زمان شاه عباس تغییر و تحولاتی در داخل میدان امام انجام شده که برخی از آنها برای حفظ مجموعه بوده و تعدادی نیز آسیب وارد کرده است.

شجاعی با بیان اینکه بیشتر بناها در حریم میدان امام ارزش کار باستان شناسی دارند، تصریح کرد: بررسی های اولیه نشان داد که در ضلع شرقی این میدان، هنوز واحدهای خشتی وجود دارد که احتمالا شواهد باستان شناسی از لایه های قدیمی تر شهر اصفهان در آنها قابل شناسایی است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه متاسفانه هنوز در محدوده میدان امام اصفهان، ساخت و ساز و تغییرات بسیاری می شود، خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۲۲ بنا در محدوده میدان امام از دوره های بعد از صفوی شناسایی کردیم که در زمان حاضر وجود ندارد و تخریب شده است.

این وبینار توسط معاونت پژوهشی دانشکده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان با همکاری پایگاه میراث جهانی میدان نقش جهان و همراهی انجمن علمی مرمت بنا، مرمت آثار و باستان شناسی و با حضور استادان دانشگاه و کارشناسان برگزار شد.

میدان امام (ره) در زمان صفویه و حدود ۴۰۰ سال قبل بنا شد. معماری و مهندسی این مجموعه تاریخی که زنجیره ای از نیاز های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی شامل بازار، مسجد ، مدرسه ، امکانات تفریحی و ورزشی را در خود جای داده پس از گذشت ۴۰۰ سال نه تنها همچنان کاربردها و نقش خود را حفظ کرده بلکه به کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است . 
بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه است. علاوه بر این بناها ۲۰۰ حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده که بیشتر جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان است. 
میدان امام در بهمن ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزو نخستین آثار ایرانی بود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha