۳۲ واحد صنعتی لرستان از تملک بانک‌ها خارج شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان گفت: از بین ۱۰۲ واحد صنعتی که بدلیل مشکلات مالی سرمایه‌گذاران توسط بانک‌ها تملک شده بود طی ۲ سال اخیر ۳۲ واحد با همکاری تیم اقتصادی استان از تملک بانک خارج شد.

به گزارش ایرنا "بختیار رازانی" شامگاه یکشنبه در نشست خبری مجازی افزود: در این مدت ۲ سال هیچ بانکی در استان واحد تولیدی را بدلیل مشکل مالی تملک نکرده است مگر اینکه این اقدام در موارد خاص با مصوبه ستاد تسهیل و هماهنگی سرمایه گذار، بانک و مسوولان انجام شده باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین واحدهای تملکی مربوط به سال های ۹۱ و ۹۲ بوده است افزود: از سال ۹۶ تا ۹۹ تعداد ۸۸ واحد مستقر در شهرک های صنعتی لرستان رفع مشکل شده اند و دوباره به چرخه تولید بازگشته اند.

وی تصریح کرد: برای امسال نیز با توجه به شعار سال راه اندازی مجدد ۲۰ واحد، افزایش ظرفیت ۱۶ واحد و خروج ۱۵ واحد از تملک بانک برنامه ریزی شده است و با جدیت دنبال می شود.

وی افزود: همچنین تا قبل از سال ۹۵ تنها یک خوشه کسب و کار در لرستان شناسایی شده بود در حالیکه مهمترین ظرفیت استان سنگ بود راه اندازی خوشه آن نتیجه نداد و ابتر ماند اما از ابتدای سال ۹۶ خوشه های کسب و کار استان مطالعه و در نهایت ۱۶ خوشه شناسایی شد.

رازانی بیان کرد: همچنین در تعداد قرارداد و میزان مساحت شهرک های صنعتی لرستان رشد چشمگیری حادث شده به نحوی که قراردادهای جدید این شهرک ها از سال های ۹۷ تا ۹۹ به ترتیب ۳۵، ۶۰ و ۷۹ واحد بوده است.

کمبود سرمایه در گردش، مهمترین مشکل صنعت لرستان

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان همچنین گفت: کمبود سرمایه در گردش برای تامین نقدینگی و خرید مواد اولیه تولید مهمترین مشکل فعلی واحدهای مستقر در شهرک ها است.

رازانی افزود: فرسودگی ماشین آلات، محصول غیررقابتی، نبود بازار مناسب، مشکلات حقوقی و اختلاف بین شرکا از دیگر دلایل تعطیلی ویا تملک واحدهای توسط بانک های استان است.

وی ادامه داد: در این راستا تسهیلات سرمایه در گردش در قالب طرح های رونق تولید، اشتغال روستایی، جهش تولید و کمک های فنی و اعتباری برای رایانه سود و بازسازی خطوط تولید داده می شود تا سرمایه گذاران خطوط تولید یا محصول خود را تغییر دهند.

وی گفت: ۲۵ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در لرستان مصوب هیات دولت یا شورای برنامه ریزی استان هستند که ۱۸ مورد از این تعداد قابلیت استقرار واححدهای صنعتی را دارند و فعال هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان گفت: مساحت کل ۱۸ شهرک فعال استان یکهزار و ۶۰۰ هکتار است در حالیکه مساحت یک شهرک در برخی استان های همجوار بیش از یکهزار هکتار است و این نشان می دهد زیرساخت های توسعه صنعتی در لرستان آنگونه که باید مهیا نشده است.

رازانی با بیان اینکه تمامی شهرستان های ۱۱ گانه لرستان شهرک یا ناحیه صنعتی دارند تصریح کرد: بیش از یک سوم صنایع لرستان کانی غیر فلز (معدنی) هستند.

وی در خصوص تعداد واحدهای صنعتی لرستان افزود: حدود یکهزار و ۲۰۰ پروانه بهره برداری صنعتی توسط صمت استان صادر شده است اما ۳۹۰ واحد در شهرک های صنعتی به بهره برداری رسیده است که حدود ۲۸۰ واحد آن فعال و ۱۱۰ واحد معادل ۳۰ درصد راکد هستند.

وی اظهار داشت: بسیاری از واحدهای فعال هم با ۵۰ درصد کمتر از ظرفیت خود فعال هستند و می توان گفت در مجموع موتور صنعت استان با نیمی از توان خود تولید می کند.

رازانی با اشاره به اینکه میانگین اشتغال واحدهای صنعتی لرستان حدود ۲۰ درصد است بیان کرد: بیش از ۹۶ درصد واحدهای صنعتی لرستان کوچک و متوسط هستند و از مجموع ۲۴ هزار نفر اشتغال صنعت لرستان، حدود هفت هزار نفر مربوط به شهرک ها است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد کسب و کارهای خرد، متوسط و بزرگ به ترتیب ۱۰ میلیون، یک میلیارد و پنج میلیارد تومان نیاز است ادامه داد: خوشه های گلیم، جاجیم، فرش، عسل و آبزی پروری استان در حال توسعه هستند.

تخصیص ۱۴ میلیارد تومان به شهرک های لرستان برای نخستین بار

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان بیان کرد: پارسال ۱۴ میلیارد تومان برای اولین بار از سازمان مرکزی اخذ و برای شهرک سازی در استان هزینه شد که انتظار می رود استان نیز ۲ تا سه برابر این رقم را برای شرکت شهرک های صنعتی تخصیص دهد.

رازانی همچنین در خصوص پتروشیمی کوهدشت گفت: ۸۰ هکتار از مساحت ۱۰۰ هکتاری شهرک صنعتی زانوگه  به این طرح واگذار شد اما مشکل تامین آب آن حل نشد و به دلیل جانمایی نامناسب، پارسال بعد از ۶ سال، قرارداد آن فسخ شد و به تازگی نیز یک شرکت برای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرده است.

وی همچنین در مورد مستقر نبودن ایستگاه آتش نشانی در همه شهرک های صنعتی لرستان گفت: شهرک ها برای این مهم و ایجاد تصفیه خانه سطح بندی می شوند و خرید ماشین آتش نشانی و ساخت آشیانه بر اساس دسته بندی انجام می شود.

وی افزود: در حال حاضر شهرک های یک و ۲ خرم آباد، بروجرد، دورود و منطقه ویژه الیگودرز دارای خودروی آتش نشانی هستند که چهار دستگاه از مجموع پنج خودروی موجود طی پنج سال اخیر خریداری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha