همبستگی بی‌سابقه رهبران سیاسی و دینی عراق در موضوع فلسطین

بغداد - ایرنا - تاکنون کمتر پیش آمده است که رهبران سیاسی و دینی عراق اعم از شیعه و سنی از احزاب و گروههای مختلف که بعضا جهت گیریهای متفاوتی باهم دارند در یک موضوع وحدت نظر داشته باشند اما وقایع بیت المقدس باعث اتحاد آنها در همبستگی با مردم فلسطین و حمایت از قدس اشغالی شده است.

به گزارش ایرنا؛ در ادامه اعلام حمایت مقامات و شخصیت های سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی و دینی عراق با مردم فلسطین امروز شمار دیگری از آنها با اعلام موضع خود در برابر جبهه صهیونیستی ایستادند.

پیش از این حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق که همواره بر حقوق از دست رفته ملت فلسطین تاکید و پشتیبانی داشته است، بار دیگر حمایت خود را از ملت قدس اعلام داشته و ضمن آرزوی موفقیت برای آنها، ملت های آزاده را به حمایت و پشتیبانی از ملت فلسطین فراخواند.

در همین پیوند «خمیس الخنجر» دبیرکل جریان پروژه عربی عراق و رهبر ائتلاف «العزم» امروز یکشنبه در تماس با اسماعیل هنیه از همبستگی تمام رهبران سیاسی، دولت و ملت عراق با مردم فلسطین با او سخن گفت.

این چهره ذی نفوذ اهل سنت عراق پیش از این نیز هم با انتشار توییتی ضمن یادآوری روز جهانی قدس و اشاره به تحولات سرزمین‌های اشغالی از دولت عراق خواست ضمن موضع گیری مشخص به محافل بین الملل بر علیه رفتار صهیونیست ها فشار بیاورد.

جریان الخنجر که بین اهل سنت و عشایر عراق ارتباط زیادی دارد دارای ۵ کرسی در پارلمان ۳۲۹ نفری این کشور است.

همچنین «ایاد علاوی» نخست وزیر اسبق عراق و رهبر ائتلاف «الوطنیه» و «اسامه النجیفی» رهبر «جبهه نجات» در بیانیه هایی جداگانه جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین را محکوم کرده و با مقاومت فلسطین اعلام همبستگی کردند.
بعد از اعلام حمایت «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی و تماس تلفنی «هادی العامری» رهبر ائتلاف الفتح با «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی حماس و «زیاد النخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین و فراخوان «مقتدا صدر» برای تظاهرات عمومی در بغداد که روز گذشته انجام شد امروز هم تعداد دیگری از رهبران سیاسی از جناح های مختلف با ملت فلسطین اعلام همبستگی کردند.
در این بین هرچند کردهای عراق به نسبت سایر عراقی ها واکنش جدی نداشتند؛ بااین وجود «مسعود بارزانی» رهبر حزب دمکرات کردستان عراق در پیامی برای «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، حمایت خود را از حقوق مشروع ملت فلسطین اعلام کرد.

همچنین «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق و رهبر ائتلاف دولت در گفت وگوی تلویزیونی با اعلام حمایت از ملت فلسطین، تاکید کرد که عراق هرگز به عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی تن نخواهد داد.
«شیخ قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق و «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش اسلامی النجباء نیز در این راستا حمایت های خود را از مقاومت فلسطین اعلام کرده اند. 
در همین راستا گروه های مختلف مقاومت عراق طی روزهای گذشته ضمن اعلام همبستگی با ملت فلسطین از آمادگی خود برای مواجهه با صهیونیستها در کنار ملت فلسطین خبر دادند.
برخی از این گروه ها مانند کتائب سید الشهداء به رهبری «ابوآلاء الولایی» از تشکیل گردان هایی برای مبارزه با رژیم اشغالگر قدس در کنار ملت فلسطین خبر داده اند.
در سطح مردمی نیز علاوه بر تظاهرات دیروز بغداد و برخی شهرهای عراق، همچنان تظاهرات ها و تجمع های مردمی خودجوش در مناطق مختلف این کشور در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و مقاومت افتخار آمیز فلسطینیان ادامه دارد.
علاوه بر همه اینها، شبکه های اجتماعی عراق این روزها در قبضه فلسطین قرار گرفته و برای چندمین روز متوالی هشتگ های حمایت از فلسطین در صدر پرترندترین هشتگ های این کشور قرار گرفت.

شخصیت های فرهنگی و رسانه ای نیز در عراق از مردم فلسطین اعلام حمایت کردند.

عبدالصاحب الجبوری نویسنده و استاد دانشگاه با مخاطب قرار دادن اردوغان رییس جمهور ترکیه از او خواست جنایت های رژیم صهیونیستی را محکوم کند.

علی مارد الاسدی فعال رسانه ای عراق نیز ابراز داشت: ذلتی شبیه آنچه که امروز در مواضع حاکمان عرب می بینیم شاهد نبوده ایم؛ کسانی که به بی توجهی به ماشین کشتار اسراییل که استخوان های کودکان و زنان فلسطین را در هم می شکند بسنده نکردند؛ بلکه در نهان و آشکار جبهه واحدی با دشمن تشکیل دادند.

نصر الشمری معاون دبیرکل و سخنگوی جنبش نجباء در توییتر خود نوشت؛ آنچه که ملت های عرب در خصوص شکستن موانع مرزی بین کشور خود و اراضی فلسطین انجام می دهند ثابت می کند که رژیم های حاکم در این کشورها روی سینه ملت های خود نشسته و نماینده آنها نیستند.

اسامه النجیفی سیاستمدار اهل سنت عراق هم ابراز داشت: ایستادن کنار حق فلسطین و محکوم کردن "تجاوز وحشیانه اسراییل "یک موضوع سیاسی نیست بلکه موضع جدی و قوی درباره موجودیت عربی و اسلامی است.

ولید ابراهیم نویسنده عراقی و مدیر دفتر شبکه خبری الجزیره در بغداد نیز در توییتر خود نوشت: از میدان تحریر بغداد صدای عراقی ها در حمایت از فلسطین و حق آنها شنیده شد؛ سازشی در کار نیست؛ در خصوص حق فلسطینینان برای داشتن کشوری به پایتختی قدس سازشی وجود ندارد.

نظیر این واکنش ها نزد سایر شخصیت های عراقی همچنان ادامه دارد. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha