دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برای واکسن تجمعی کرونا آماده شد

بجنورد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: نخستین پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کرونا درمدرسه شهدای فرهنگی بجنورد به منظور کاهش مراجعه کنندگان به مراکز درمانی ، در اجرای طرح همگانی واکسیناسیون، راه اندازی شد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی،افشین دلشاد در این رابطه اظهار داشت: بر اساس برنامه  وزارت بهداشت، به ازای هر ۳ تا ۵ پایگاه درمانی، یک مرکز تجمیعی واکسیناسیون در استان ها ایجاد می شود و این مرکز می تواند تمام برنامه  واکسیناسیون  تجمیعی را زیر نظر پرشکان پوشش دهد.
وی معبار راه اندازی این مرکز را در شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی دسترس بودن مکان، امکان تردد خودرو به محوطه، هم کف بودن، مناسب بودن سیستم سرمایش و گرمایش و تبادل و تهویه  هوا، امکانات سخت افزاری و اینترنت بود که در این مدرسه این امکانات فراهم است.
وی اضافه کرد : در صورت نیاز به بازگشایی مدارس در مهر ماه، این مراکز تجمیعی واکسیناسیون در نقاطی دیگر از جمله سالن های ورزشی و اماکن با فضای باز دایر خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی هم راه اندازی مرکز تجمیعی را جلوگیری از تجمع افراد به مراکز درمانی اعلام کرد و گفت : برای ثبت نام واکسن نیاز به حضور افراد در این مراکز و پایگاه های تجمیعی نیست و با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir ،زمان حضور افراد برای واکسیناسیون به صورت تلفنی اعلام می شود.
به گفته وی هم اکنون تنها از افراد بالای ۸۰ سال در این سامانه ثبت نام انجام می شود.
در استان خراسان شمالی طبق آمار تاکنون حدود 16 هزار نفر واکسن کرونا را دریافت کردند.

ویروس کرونا در استان خراسان شمالی از اسفندماه سال ۹۸ با شناسایی نخستین بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در شهرستان بجنورد شیوع یافت و این استان تاکنون سه موج از این بیماری را پشت سر گذاشت و از اول فروردین ماه سال جاری به تدریج وارد فاز چهارم شد. و در این مدت حدود ۲ هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند و در حدود دو ماه گذشته ۱۴۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

براساس آخرین رنگ بندی سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هم اکنون از هشت شهرستان استان خراسان شمالی، شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین و مانه و سملقان در وضعیت نارنجی کرونایی و شهرستان های فاروج، جاجرم، گرمه و رازوجرگلان در وضعیت الگوی رنگ بندی زرد قرار دارند.

بر اساس بررسی سالمندان بالای ۸۰ سال و کارکنان بهداشت و همچنین دانشجویان بالینی خراسان شمالی در قالب سند واکسیناسیون در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گرفتند و بعد از اتمام واکسیناسیون نوبت به گروه‌های پرخطر و سالمندان بالای ۶۴ سال می رسد سپس ادامه واکسیناسیون طبق طرح سند ملی به ترتیب از از گروه‌های سنی بالا به پایین انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha