آغاز مبارزه هوایی با پروانه‌های دم قهوه‌ای در طارم سفلی

قزوین - ایرنا - پروانه دم قهوه‌ای یکی از آفت‌های مهم جنگلی، به خصوص برای درختان بلوط محسوب می‌شود که متاسفانه سالانه خسارت‌های قابل توجهی نیز به جنگل‌های غربی کشور وارد می‌کند.

به گزارش ایرنا، هرچند آفت پروانه دم قهوه‌ای آسیبی به انسان و مزارع وارد نمی‌آورد اما باید توجه داشت که اصلی‌ترین زیستگاه این حشره برگ خوار، جنگل‌ها هستند، میوه‌ای نمی‌خورند و تنها خوراک آنها نیز برگ درختان است. 

مراحل رشد این حشره ابتدا از تخم آغاز و سپس وارد مرحله لارو شده و بعد از آن به شفیره تبدیل و در نهایت پروانه می‌شود و تخم آن نیز هیچ آسیبی وارد نمی‌آورد.

لارو این پروانه روزانه از برگ درختان، درختچه‌های جنگلی، به خصوص درختان بلوط تغذیه کرده و به همین جهت از آن به پروانه گیاهخوار بلوط یاد می‌شود و با رشد آنها، لانه‌هایشان نیز بزرگ و بزرگتر شده و در نهایت به صورت کیسه‌های سفید از روی درختان آویزان می‌شوند.

طی سالیان گذشته و با مشاهده این آفت، خسارت‌های قابل توجهی به جنگل‌های طارم سفلی استان قزوین وارد شده و امسال نیز وجود این پدیده نگرانی‌هایی را برای کشاورزان و مسوولان این حوزه، به خصوص مدیریت بحران ایجاد کرده است و به همین منظور خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قزوین گفت و گویی را در این زمینه با قدرت الله مهدیخانی، مدیرکل مدیریت بحران استان به انجام رسانده است. 

آغاز مبارزه هوایی با پروانه‌های دم قهوه‌ای در طارم سفلی

ایرنا. در خصوص پروانه دم قهوه‌ای و مناطق درگیر این آفت در استان توضیح دهید؟

پروانه‌های دم قهوه‌ای، برگ خوار و همه چیز خوار بوده و از قدرت تکثیر بالایی نیز برخوردار هستند و این آفت با هجوم به درختان جنگلی، ضمن خوردن برگ‌ها، باعث ضعیف شدن و در نهایت تخریب و از بین رفتن درختان می‌شوند.   

با توجه به هجوم پروانه‌های دم قهوه‌ای به جنگل‌های منحصر به فرد بلوط طارم سفلی که از نوع نادر نیز محسوب می‌شوند در اراضی حسین آباد، علی آباد و حسن آباد، عملیات مقابله با این آفت در دستور کار مدیریت بحران استان قرار گرفت.

این در حالی است که سال گذشته و در همین نواحی با معضل آتش سوزی درختان و درختچه‌های جنگلی روبرو بودیم که برای خاموشی آن سه شبانه روز تلاش صورت گرفت اما خسارت آفت پروانه دم قهوه‌ای به مراتب سنگین‌تر از حوادث سال گذشته بوده است.

آغاز مبارزه هوایی با پروانه‌های دم قهوه‌ای در طارم سفلی

ایرنا. چه راهکاری برای از بین بردن این آفت در نظر گرفته شده است؟  

با توجه به کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه جهت عملیات سمپاشی و وجود خطرات جانی برای تیم‌های عملیاتی، تصمیم گرفتیم برای مقابله با آفت پروانه دم قهوه‌ای قبل از بالدار شدن و بالا رفتن قدرت تهاجمی آن، از امکانات و تجهیزات فرودگاه خدمات ویژه قزوین جهت عملیات سمپاشی هوایی بهره‌مند شویم.

به همین منظور و دقایقی پیش یک فروند هواپیمای سمپاش برای اجرای عملیات مبارزه با این آفت از باند پروازی شرکت خدمات ویژه قزوین به سمت مناطق جنگلی طارم سفلی به پرواز درآمد.

با توجه به هشت هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل در منطقه طارم سفلی، متاسفانه حدود ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های این بخش مورد تهدید جدی آفت پروانه دم قهوه‌ای قرار گرفته که برای جلوگیری از شیوع آن در کمترین زمان ممکن تصمیم گرفتیم تا از عملیات هوایی برای مقابله با این مساله استفاده کنیم. 

این در حالی است که استفاده از سمپاش‌های خودرویی و کوله‌ای برای مبارزه با این آفت به زمان زیادی نیاز داشت و البته به علت کوهستانی بودن منطقه نیز خطرات جانی را برای تیم‌های عملیاتی به همراه داشت.

آغاز مبارزه هوایی با پروانه‌های دم قهوه‌ای در طارم سفلی

ایرنا. مدیریت بحران استان در حوزه کمک مالی برای مبارزه با این آفت اقدام لازم را به عمل آورده است؟

برای مبارزه با آفت پروانه دم قهوه‌ای، علاوه بر تخصیص اعتبارات مورد نیاز از سوی دستگاه ذیربط، این مدیریت نیز از محل اعتبارات داخلی خود یک میلیارد ریال به منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین کمک کرده است.

این در حالی است که با توجه به استفاده از امکانات هوایی جهت مقابله با این آفت، امیدواریم طی یک تا ۲ هفته موفق به مهار و از بین بردن آفت پروانه دم قهوای از مناطق مختلف جنگلی طارم سفلی در این استان باشیم.

استان قزوین بیش از ۲۸ هزار هکتار جنگل است و میانگین تراکم درختان در ذخیره گاه های جنگلی آن ۳۰۰ پایه در هر هکتار بوده که به طور تقریبی با میانگین کشوری برابری می کند، البته این رقم به جز تراکم جنگل های شمال کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha