عزم حماس در برابر تجاوز اسرائیل موجب همدلی کشورهای اسلامی شده است

باکو – ایرنا – " صامد باقراف" کارشناس ارشد انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم ملی جمهوی آذربایجان گفت : عزم  "حماس " در جنگ فعلی موجب همدلی و اتحاد بیشتر مردم فلسطین و بسیاری از کشورهای اسلامی شده است .

باقراف روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که اسراییل ۶ روز است  که غزه را هدف حملات هوایی و توپخانه ای شدید قرار می دهد, افزود: حماس با ورود به این جنگ طاقت فرسا همدلی جهان اسلام را به دست آورده است .

وی خسارات وارده از سوی نیروی های اسرائیلی به واحدهای مسکونی و زیر ساختهای غزه را مورد اشاره قرار داد و گفت : حماس هرچند در این جنگ متحمل تلفات جانی شده است ولی توانسته به طرف مقابل نیز ضرابات شکننه ای وارد کند.

این کارشناس ارشد انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم ملی جمهوی آذربایجان افزود : با توجه به این که حماس نسبت به خشونت های اسرائیلی ها در مسجد الاقصی بی اعتنا نبوده و وارد جنگ شده، فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن  که تحت اشغال قرار دارند نیز واکنش مثبت به این فداکاری نشان داده و بنا بر این در شش روز اخیر تمام مناطق کرانه باختری رود اردن وارد عمل شدند و در حال حاضر شاهد اعتراضات و در برخی موارد اقدامات مسلحانه در این مناطق هستیم.

به گفته باقراف, یکی از ویژگی های این جنگ آن است که در خود مناطق عرب نشین اراضی اشغالی اقدامات اعتراضی صورت گرفته و در مناطق مرزی لبنان و اردن نیز معترضان به نزدیکی مرز نزدیک شده و حمایت خود را از مردم فلسطین به نمایش گذاشتند .

وی با اشاره به دلایل بروز جنگ فعلی گفت: طی سالهای طولانی نادیده گرفته شدن  توافقات بین المللی از سوی اسرائیل و نیز ادامه اسکان غیر قانونی بخش شرقی قدس و کرانه باختری رود اردن از سوی اسرائیلی ها که واکنش منفی مجامع بین المللی به این اقدامات غیر قانونی  را نیز در پی داشت, در چنین شرایطی اقدام برای اخراج فلسطینیان از خانه و کاشانه خود در بخش شرقی قدس موجب واکنش های سخت فلبسطینیان شده است .

باقراف خاطر نشان کرد: محدودیت های اعمال شده از سوی تل آویو در آخرین هفته ماه مبارک رمضان برای ورود فلسطینیان به قدس شریف، اعمال زور علیه معترضان فلسطینی و به خصوص خشونت صهیونیست های افراطی در مسجد الاقصی، منجر به اعتراضات بسیاری از کشورهای اسلامی شده است .  

وی با اشاره به ویژگی های مقاومت فعلی فلسطینیان در مقابله با توطئه های رژیم صهیونیستی گفت: بنا به آمار منابع رسمی خود اسرائیل در شش روز گذشته شهرهای مختلف در اراضی اشغالی از جمله تل آویو با حملات موشکی از غزه روبه رو شدند .

این صاحب نظر آذری خاطرنشان کرد، در مناقشات سالهای قبلی اگر چه برد موشک های استفاده شده از سوی فلسطینیان ۴۰ الی ۴۵ کیلومتر بود ولی در جنگ فعلی برد موشک های به کار گرفته شده بیش از ۲۲۰ کیلومتر می باشد و  همزمان با آن از پهپاد نیز استفاده شده که برای ارتش اسرائیلی غیر منتظره بوده است .

باقراف گفت: سامانه دفاع هوایی " گنبد آهنین " اسرائیل توانست فقط نیمی از بیش از دو هزار فروند موشک پرتاب شده از غزه به شهرهای اشغالی را نابود کند و این نشانگر آن است که امنیت اسرائیل بیشتر آسیب پذیر شده و با خطر جدی مواجه می باشد . 

وی در پایان افزود: نکته قابل تامل و تعجب آور این است که حماس  در ۱۴ سال گذشته از هوا، زمین و دریا تحت محاصره نیروی های اسرائیلی قرار داشته ولی در چنین شرایطی نیز توانسته این همه دستآوردهای نظامی داشته باشد .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha