مردم و مسوولان برای برگزاری انتخابات پرشور چه وظایفی دارند؟

تهران- ایرنا - "ناصر ایمانی" معتقد است: برای پر شور برگزار شدن انتخابات، مسوولان می‌بایست تلاش کنند تا انتخابات با آرامش و اطمینان برگزار شود و مردم هم شرایط کشور، اقتصاد و معیشت خود را درک کنند. همچنین نباید این تصور به وجود آید که عدم اقبال به صندوق‌ های رای می‌تواند موجب بهتر شدن امور کشور شود.

انتخابات، محلی برای تضارب آرا و عقیده‌ هاست و جریان های سیاسی با تدابیر و برنامه‌ های خاص خود وارد انتخابات می‌شوند تا به هر نحوی که شده جامعه را با خود همراه کنند. در این میان جامعه نیز با نگاه به رویکرد ها و برنامه‌ های جریانات سیاسی و کاندیدا های انتخابات در حوزه‌ های مختلف تصمیم می‌گیرند که به کدام کاندیدا رای دهند. به همین دلیل هم طی ۱۲ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم نشان دادند که با هیچ‌ یک از جریانات سیاسی عقد اخوت نبسته‌ اند و هرکس حرف آن ها را بزند و مطالبات آنها را پیش برده و محقق کند به آن جریان و کاندیدای متبوعش رای خواهند داد. از این رو نمی توان پیش بینی کرد که در انتخابات ۱۴۰۰ چه اتفاقی خواهد افتاد و کدام جریان و کاندیدا پیروز میدان خواهد شد اما مهمترین مساله انتخابات پیش رو بحث حضور و مشارکت پر شور مردم است. اینکه با توجه به شرایط فعلی می بایست مسوولان امر تمام تلاش خود را کنند که مردم رغبت حضور در انتخابات داشته باشند و در عوض مردم هم وظایفی دارند که می بایست به آن عمل کنند. به همین مناسبت پژوهشگر ایرنا با «ناصر ایمانی» فعال اصولگرا و کارشناس مسایل سیاسی به گفت و گو پرداخته است که متن آن را در ادامه می خوانیم:

مردم نباید با صندوق رای قهر کنند

ایمانی در خصوص اینکه مردم در پر شور شدن انتخابات چه وظیفه ای دارند، گفت: وظیفه مردم برای برگزاری انتخابات پرشور این است که از این حقی که دارند به خوبی استفاده کنند. شرایط کشور، اقتصاد و معیشت خود را درک کنند و نباید در کشور این تصور به وجود آید که عدم اقبال به صندوق های رای می تواند موجب بهتر شدن جریان امور در کشور بشود و وضعیت را به سمت بهتر شدن تغییر دهد نه اینگونه نیست بلکه اگر مردم با صندوق های رای قهر کنند وضعیت بدتر می شود.

مسوولان باید تلاش کنند که انتخاباتی با اطمینان برای مردم برگزار شود

این فعال اصولگرا درباره نقش و وظیفه مسوولان در برگزاری انتخابات پرشور اظهار داشت: مسوولان برای برگزاری انتخابات باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا انتخابات با آرامش برگزار شود و به مردم اطمینان خاطر بدهند که اگر در انتخابات شرکت کنند می توانند تغییراتی در کشور ایجاد کنند و قهر با صندوق به هیچ وجه نمی تواند بهبود دهنده وضعیت کشور باشد؛ زیرا اگر مردم پای صندوق های رای حاضر نشوند دولتی تشکیل می شود که متکی به آراء وسیع مردم نیست و آن اقتدار لازم ندارد. بنابراین مسوولان و مردم هر کدام به نوبه خود و با توجه به وظیفه ای که دارند باید تمام تلاش خود به خرج دهند تا در خرداد ۱۴۰۰ ما شاهد یک انتخابات پر شور باشیم.

کارآمدی کاندیداها باعث پر شور شدن انتخابات می شود

ایمانی در پاسخ به این سوال که نامزدهای انتخاباتی می بایست حایز چه ویژگی هایی باشند که مردم رغبت حضور در انتخابات داشته باشند، خاطرنشان کرد: برخلاف اعتقاد بسیاری از سیاسیون، دید مردم نسبت به نامزدهای انتخاباتی خیلی از ابعاد جناحی و سیاسی نیست و به آنها نگاهی سیاسی ندارند بلکه عمدتاً توجه مردم به این هست که آن فردی که می خواهد رییس جمهور شود بتواند مشکلات مردم و کشور را رفع کند؛ یعنی در اینجا بحث کارآمدی فرد پیش می آید و اینکه تا چه اندازه برای رفع مشکلات مردم توانا است. پس عمده نگاه مردم به بحث کارآمدی ها است و اگر نامزدهای محترم بعد از تایید شورای نگهبان بتوانند این تصویر را از خودشان در افکار عمومی نشان دهند که می توانند مشکلات کشور را رفع کنند، مردم هم به سمت آنها اقبال خواهند داشت و ما شاهد یک انتخابات پر شور خواهیم بود.

نهادهای نظارتی این احساس را در مردم تقویت کنند که کاندیداها، سلایق مختلف را در برمی گیرند

این کارشناس مسایل سیاسی در مورد وظیفه نهادهای نظارتی در پر شور برگزار شدن انتخابات تصریح کرد: نهادهای نظارتی، در انتخابات شورای نگهبان و بخشی از وزارت کشور هستند که کار نظارت بر انتخابات بر عهده دارند. من تصور می کنم که اکثریت بسیار زیاد مردم به سلامت انتخابات اعتقاد دارند و مشکل بر سر این نیست که فکر کنند تقلب گسترده ای در انتخابات صورت می گیرد و در انتخابات گذشته هم به همین گونه بوده است. من فکر می کنم که برخلاف سیاسیون که بحث تقلب را پیش می کشند، مردم به این شکل اعتقادی به تقلب در انتخابات در حد وسیع ندارند. آن چیزی که نهادهای نظارتی می توانند انجام دهند که فضای انتخابات پر شور شود و قدرت انتخاب مردم بالا برود این است که مردم احساس کنند که به مقدار زیادی کاندیداهایی را که سلایق مختلف مردم را در برمی گیرد در صحنه انتخابات حضور دارند. البته نباید فراموش کرد که این صحبت بنده به معنای این نیست که تعداد زیادی کاندیداها در صحنه انتخابات حضور داشته باشند بلکه به این معناست که اکثریت مردم می بایست احساس کنند که خواسته های آنها تا حدود زیادی در یکی از این کاندیداها منعکس شده است. پس اگر این احساس در مردم به وجود آید حتماً پای صندوق های رای حضور خواهند داشت.

نباید مردم حس کنند کاندیدا های خاصی تایید صلاحیت شده اند

ایمانی در پایان در مورد وظیفه نهادهای نظارتی در برگزاری انتخابات پر شور یادآور شد: نباید حس عمومی مردم اینگونه باشد که افراد خاصی تایید صلاحیت شده اند و مردم می بایست به همین افراد رای دهند زیرا اگر مردم اینگونه برداشتی داشته باشند در افکار عمومی تاثیر منفی می گذارد؛  بلکه باید احساس کنند که نهاد های نظارتی به واقع  افرادی را انتخاب کرده اند که صاحب صلاحیت هستند نه اینکه می خواهند افرادی بگذارند که مردم به یکی از آنها رای بدهند. در نتیجه اگر این وظایف به خوبی پیش برود ما شاهد انتخاباتی پر شور خواهیم بود.  

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha