تسلیت مقامات و شخصیت‌های کشور در پی درگذشت اکبر ترکان

تهران- ایرنا- جمعی از مقامات و شخصیت‌های سیاسی کشور در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت اکبر ترکان از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه و دبیر فقید شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایرنا، مرحوم اکبر ترکان تکنوکراتی خوش‌نام، با سابقه چهار دهه مدیریت در عرصه‌های کلان اقتصادی، نقش موثری در توسعه میدان مشترک پارس جنوبی و تثبیت جایگاه مناطق آزاد در نظام اقتصادی کشور داشت بعد از تحمل چند سال بیماری دیابت و ناراحتی های کلیوی

که از بیماری کلیوی رنج می‌برد بامداد روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۶۹ سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیار حق شتافت.

به همین مناسبت جمعی از وزیران، مقامات و شخصیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور، در گذشت اکبر ترکان را در پیام‌هایی جداگانه تسلیت گفتند.

عمر خود را همواره در مسیر شکوفایی پیشرفت و اقتدار در عرصه دفاعی صرف کرد

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی در پی درگذشت اکبر ترکان وزیر اسبق این نیرو اظهار کرد: مرحوم ترکان عمر پربرکت خود را در مسیر پیشرفت و اقتدار در عرصه دفاع طی کرد.

وی در این پیام فقدان آن سفر کرده که عمر پر برکت خود را همواره در مسیر شکوفایی پیشرفت و اقتدار در عرصه دفاع و سایر سنگرهای خدمت به نظام اسلامی صرف کرد را تسلیت و تعزیت گفت.

از درگاه خداوند متعال برای آن عزیز سفر کرده رضوان و رحمت واسعه الهی در کنار برادر شهیدشان و برای خانواده معزز و بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت کرد.

ترکان نقشی اثرگذار در برنامه‌های توسعه‌ای نفت داشت

وزیر نفت در پیامی درگذشت اکبر ترکان را به خانواده‌اش تسلیت گفت و تأکید کرد: او خدمتگزاری صدیق برای ملت ایران، مدیری توانمند و ارزشمند و دوستی شفیق و وفادار بود. کیمیایی که این روزها کمتر می‌توان سراغ کرد.

بیپن زنگنه در این پیام با بیان اینکه مهندس اکبر ترکان، فارع‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف، از نسل نخستین مدیران پرورش‌یافته در جمهوری اسلامی بود که صرفاً به اتکای توانمندی‌ها، قابلیت‌ها، هوش سرشار و خلاقیت خود همراه با نهایت جهد و تلاش برای آبادانی و سربلندی ایران عزیز، از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، در تشکیل جهاد سازندگی مشارکت کرد و سپس مسئولیت‌های متعددی را بر عهده گرفت و منشأ خیر و برکات برای کشور و مردم شد، ادامه داد: هنگامی که در نیمه دوم سال  ۱۳۶۱ به جهاد سازندگی بازگشتم، مهندس ترکان، جهاد را برای بر عهده گرفتن استانداری ایلام ترک کرده بود و لذا ادامه ارتباط با ایشان از صنایع دفاع آغاز شد و سپس در ۸ سال دولت‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رحمت‌الله علیه که وزارت دفاع و سپس راه را بر عهده گرفت ادامه یافت.

زنگنه افزود:  با شروع دولت اصلاحات، ایشان خیلی زود به جمع مدیران ارشد نفت پیوست و با برعهده گرفتن مسئولیت‌های معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت عامل شرکت نفت و گاز پارس، نقشی اثرگذار در برنامه‌های توسعه‌ای نفت در آن دوران ایفا کرد.

وزیر نفت تاکید کرد: عشق به سربلندی ایران و جهاد خالصانه و بدون منت در این مسیر از ویژگی‌های شاخص ایشان در عمر پربرکت و زندگی شرافتمندانه‌اش بود. او خدمتگزاری صدیق برای ملت ایران، مدیری توانمند و ارزشمند و دوستی شفیق و وفادار بود. کیمیایی که این روزها کمتر می‌توان سراغ کرد.

وی ادامه داد: مقاومت و سرسختی ایشان در تحمل درد و رنج بیماری طولانی ایشان درس‌آموز بود. خداوند روح ایشان را قرین رحمت و آمرزش واسعه خود فرماید و با برادران شهیدش و دیگر اولیاءالله محشور فرماید.

زنگنه افزود: مصیبت فقدان این دوست قدیمی، همکار نزدیک و برادر گرامی را به همسر صبور و فرزندان گرانقدر و دیگر بستگان ایشان و دوستان و به‌ویژه همکارانشان در صنعت نفت صمیمانه تسلیت می‌گویم و برای همه ایشان از خداوند متعال صبر و اجر مسئلت می‌کنم.

وی در پایان تاکید کرد: واقعیت این است که از مرگ گریزی نیست، اما مردن با نام نیکو همچون اکبر ترکان، چیزی است که به‌سادگی قابل دست یافتن نیست. غفرالله له و لنا

پیام تسلیت وزیر اقتصاد در پی درگذشت اکبر ترکان

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با صدور پیامی درگذشت مهندس اکبر ترکان مشاور اسبق رئیس جمهور و دبیر پیشین شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی را تسلیت گفت.

 دژپسند در این پیام تاکید کرد: خبر درگذشت مهندس اکبر ترکان، مشاور اسبق رئیس جمهور و دبیر پیشین شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی موجب تأثر و تألم فراوان گردید.

وی افزود: این چهره خدوم‌ در دولت های مختلف و  در مسئولیتهای مهمی چون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر راه و ترابری و و جایگاه های دیگر منشأ خدمات گرانسنگی به کشور گردید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اینجانب ضمن عرض تسلیت به همکاران آن مرحوم و بیت معززشان، از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید، علو درجات و رحمت واسعه الهی و صبر جزیل برای سایر بازماندگان مسئلت می نمایم.

پیام تسلیت وزیر کار برای درگذشت اکبر ترکان

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی، درگذشت اکبر ترکان، وزیر اسبق دفاع، راه و ترابری و مشاور سابق رئیس جمهوری را تسلیت گفت.

شریعتمداری در این پیام با تاکید بر اینکه رادمرد ساحت مدیریت عالی ایران مهندس اکبر ترکان  به لقاء معبودش شتافت و در جوار ربش آرام گرفت، افزود: او در عهدش با خدای خود در خدمت به مردم و دفاع از مرزهای شرف ایرانیان چه در ایام دفاع مقدس چه قبل و بعد از آن‌ صادق و راسخ بود. او تا آخرین لحظات عمر با برکتش با مقاومت و روحیه ای وصف ناپذیر در مقابل شدائد زمانه سر خم نکرد و ایستاد چون کوه و دست از خدمت به خلق خدا نکشید.

وی ادامه داد: من بعنوان همکار آخرین روزهای زندگی آن عزیز، این مصیبت بزرگ را به همه جامعه مدیران عالی کشور همه ملت ایران و خصوصاً همسر گرانقدر آن بزرگ مرد و فرزندان محترمش تسلیت عرض می کنم و برای وی علوّ درجات و برای بازماندگان صبر و آرامش مسئلت دارم.

سوابق درخشان اکبر ترکان در دولت‌های ادوار مختلف

 وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی درگذشت زنده یاد اکبر ترکان دبیر پیشین شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی را تسلیت گفت.

در پیام تسلیت علی‌اصغر مونسان آمده است که خبر درگذشت زنده‌یاد مهندس اکبر ترکان از چهره‌های شاخص و شریف خدمت به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موجب تالم و تاثر فراوان شد.

مونسان در ادامه تاکید کرده که مرحوم ترکان انسانی وارسته و فرهیخته و مدیری کارآمد و موثر در عرصه فعالیت‌های توسعه‌ای، عمرانی و سازندگی کشور بود و بنده سال‌ها افتخار آشنایی با خانواده مکرم و همکاری نزدیک با ایشان و به‌ویژه برادر ارجمندشان مرحوم مهندس منصور ترکان را داشتم.

وی افزود: مرحوم ترکان طی سال‌ها همت و تلاش صادقانه، منشأ خدماتی ارزنده بود و سوابق درخشان ایشان در دولت‌های ادوار مختلف و در مسئولیت‌های متعددی همچون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح، وزیر راه و ترابری، معاونت وزارت نفت، مشاور عالی رئیس‌جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری‌صنعتی و ویژه اقتصادی بر هیچ کسی پوشیده نیست.

مونسان در پایان این پیام ادامه داد: اینجانب درگذشت زنده‌یاد مهندس اکبر ترکان را به خاندان آن مرحوم و دولتمردان خدوم تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و هم نشینی با برادران شهیدشان در سرای باقی مسالت دارم.

پیام تسلیت دکتر مسعود سلطانی فر در پی درگذشت اکبر ترکان

وزیر ورزش و جوانان درگذشت اکبر ترکان مشاورعالی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری در دولت یازدهم را تسلیت گفت.

مسعود سلطانی فر در این پیام تاکید کرد: درگذشت مهندس اکبر ترکان یکی از مدیران پرتلاش و خدوم کشورمان موجب تاثر و تالم گردید.

وی افزود: اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده آن مرحوم از خداوند منان برای آن مرحوم رحمت واسعه و غفران الهی و برای بازماندگان صبرجمیل و اجر جزیل خواستارم.

اندیشه و دغدغه ای جزء ترقی و تعالی ایران اسلامی در سر نداشت

علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی با تسلیت درگذشت مرحوم مهندس اکبر ترکان، اظهار داشت: آن فقید سعید در طول بیش از ۴ دهه تلاش و مسئولیت در دولت جمهوری اسلامی ایران، اندیشه و دغدغه ای جزء ترقی و تعالی ایران اسلامی در سر نداشت و با کوله باری از خدمات ارزنده و تجارب گرانقدر روی در نقاب خاک کشید.

صالحی در این پیام تاکید کرد: با نهایت تألم، تأسف و تأثر اطلاع یافتم که جناب آقای اکبر ترکان، یکی از دولتمردان صاحب اندیشه و صدیق کشورمان که در جایگاه های گوناگون در مسیر آبادانی ایران عزیز گام برداشته است، دعوت حق را لبیک گفته و به دیدار معبود شتافته است. آن فقید سعید در طول بیش از ۴ دهه تلاش و مسئولیت در دولت جمهوری اسلامی ایران، اندیشه و دغدغه ای جزء ترقی و تعالی ایران اسلامی در سر نداشت و با کوله باری از خدمات ارزنده و تجارب گرانقدر روی در نقاب خاک کشید.

وی ادامه داد: اینجانب ضمن عرض تسلیت به همکاران، یاران و همفکران ایشان و با ابراز همدردی با خانواده معزز ترکان، از درگاه الهی برای آن فقید سعید، علو درجات مسألت می نمایم.

ترکان از چهره‌های پرتلاش نظام و در مسئولیت‌های مختلف، منشاء خدمات متعدد بود

علی‌اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پیامی درگذشت اکبر ترکان وزیر اسبق دفاع، راه و ترابری و مشاور پیشین رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی را تسلیت گفت.

وی افزود: ترکان از چهره‌های پرتلاش نظام و در مسئولیت‌های مختلف، منشاء خدمات متعدد و فراوانی بوده‌اند موجب تاثر و تاسف فراوان شد.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در این پیام درگذشت وی را به خانواده و تمامی علاقه‌مندان و بازماندگان تسلیت و تعزیت گفت و برای آن مرحوم از درگاه خداوند متعال علّو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت کرد.

ترکان؛ الگوی تخصص، پاکدستی، توانمندی و تجربه در عرصه مدیریت کشور

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در پیامی درگذشت اکبر ترکان را به خانواده معزز وی تسلیت گفت.

حمیدرضا مومنی در متن این پیام آورده است که غم غریب و بزرگی است؛  از دست رفتن مردی که سالها برای اعتلای نام و عزت ایران تلاش بی وقفه نمود.  

وی ادامه داد: جناب آقای مهندس «اکبر ترکان» نمونه بارزی از یک مدیر اخلاق مدار و قانونمند بود. بی تردید او را می توان الگوی تخصص، پاکدستی، توانمندی و تجربه در عرصه مدیریت کشور معرفی کرد.  

مومنی افزود: بیش از چهاردهه تلاش او برای پیشرفت، توسعه و آبادانی کشور علی الخصوص مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کشور هیچ گاه از اذهان متولیان این مناطق و نیز فعالین اقتصادی، شهروندان، بومیان و ساکنان این مناطق زدوده نخواهد شد. نام او در لوح تاریخ مناطق آزاد کشور حک و ماندگار است.  

وی تاکید کرد: برای او که تمام هم و غم اش پیروی از مشی درستکاری و راستگویی، وفای به عهد و امانتداری بود رحمت و مغفرت الهی و برای خانواده معزز و داغدار «ترکان» صبر و شکیبایی از خداوند متعال مسئلت دارم.  

رئیس سازمان بهزیستی کشور درگذشت مهندس اکبر ترکان را تسلیت گفت

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی درگذشت «اکبر ترکان» را تسلیت گفت.

وحید قبادی دانا در پیام خود آورده است: با نهایت تاثر و تاسف، ضایعه درگذشت «مرحوم مغفور شادروان اکبر ترکان» مشاور عالی پیشین رییس جمهور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دولت پنجم و وزیر راه و ترابری دولت ششم جمهوری اسلامی ایران را تسلیت عرض می نمایم.

وی تاکید کرده که از محضر خداوند مهربان برای آن عبدصالح که از رجل سیاسی فعال و سختکوش بود، آمرزش و رحمت واسعه و برای خانواده و بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی توأم با سلامتی مسألت می نمایم.

ترکان خود را وقف خدمت به مردم و نظام کرد

 حجت الاسلام و المسلمین "سید هادی خامنه ای" به مناسبت رحلت "مهندس ترکان"پیام تسلیتی منتشر کرد.  

وی در این پیام آورده است که رحلت انسان شریف، مومن و نیک نفس، جناب آقای مهندس اکبر ترکان موجب تأسف و تأثر گردید.

سید هادی خامنه ای تاکید کرد: آن مرحوم از بدو پیروزی انقلاب اسلامی خود را وقف خدمت به مردم و نظام نمود و منشأ آثار ماندگاری در حوزه‌های مختلف اجرایی شد. خدمات ایشان در صنایع دفاعی کشور و پس از آن توسعه بخش راه و ترابری که نقش مهمی در توسعه کشور داشت، از یادگارهای فراموش نشدنی ایشان است.

وی ادامه داد: از خداوند متعال می‌خواهم او را در کنار برادران شهیدش از رحمت واسعه خود برخوردار فرموده و به خانواده محترم و جمیع بازماندگان ایشان صبر و اجر و سلامتی عنایت فرماید.

ترکان با ذهن جوال و فکری روشن دغدغه توسعه کشور داشت

غلامرضا شافعی دبیر مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی روز یکشنبه در پیامی با ابراز تاسف و تاثر فراوان از درگذشت مرحوم اکبر ترکان که شب گذشته به ۲ برادر شهیدش پیوست، با تسلیت به خانواده، همسر صبور و فرزندان آن عزیز نوشت: اکبر ترکان، با ذهن جوال و فکری روشن، دغدغه توسعه کشور داشت و با صراحت لهجه و بدور از لاپوشانی و ریاکاری، اندیشه‌های خود را بدون لکنت زبان بیان می‌کرد.

دبیر مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی تصریح کرد: وی که مدیری توانا، لایق و کارآمد از فارغ‌التحصیلان مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بود، چه در قامت استاندار استان‌های محروم، و چه در کسوت تنها وزیر غیرنظامی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و چه به عنوان وزیر راه و ترابری، بصورت برجسته‌ای می‌درخشید و به عناوین مدیریتی مسئولیت‌هایی که می‌پذیرفت، معنی و محتوا می‌داد.

شافعی افزود: وی زمانی در مدیریت عامل سازمان صنایع دفاع، سالیانی در ریاست هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، و در برهه‌ای درمعاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت، و بالاخره دبیری مناطق آزاد کشور، به توسعه‌ و سربلندی ملی کمک کرد.

وی در این پیام خاطرنشان کرد: ترکان علاوه بر اینکه در لباس سیاستگذاری موفق بود، در قامت رییس هیات مدیره در بنگاه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری نظیر غدیر و شستا نیز درخشان بود.

نقشی بی‌بدیل در تأمین تسلیحات داخلی در زمان جنگ تحمیلی

محمدرضا عارف رییس بنیاد امید ایرانیان در پیامی به مناسبت درگذشت اکبر ترکان تصریح کرد: وی از پیشگامان انقلاب اسلامی و از جمله مدیران مومن و متعهدی بود که در ادوار مختلف بعد از انقلاب و در مسئولیت‌هایی که بر عهده داشتند نقش ماندگاری از خود به یادگار گذاشتند.  

رییس فراکسیون امید در مجلس دهم عنوان کرد: ترکان با تشکیل و حمایت از صنایع خودکفایی دفاعی، نقشی بی‌بدیل در تأمین تسلیحات داخلی در زمان جنگ تحمیلی داشتند و در نقش اولین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم باعث هماهنگی و انسجام تشکیلاتی سپاه و ارتش بعد از جنگ شدند و نیز در مقام وزیر راه و ترابری در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و توسعه شبکه راه و بزرگراه‌های کشور نقش مهمی را ایفا کرد.

ترکان مدیری دلسوز و دغدغه‌اش دغدغه مردم بود

رئیس کمیته ملی المپیک با ابراز تاسف از درگذشت اکبر ترکان، خدمات ارزنده وی را در کشور ماندگار و دغدغه اش را دغدغه مردم و دردش را درد مردم دانست.

«سید رضا صالحی امیری» در پیام تسلیتی خاطر نشان کرد: ما سالیان زیادی در مرکز تحقیقات، دولت و در نشست های هم اندیشی، ارتباط و تعامل خوبی با هم داشتیم که چند ویژگی ممتاز از جمله هوش و دانش سرشار ایشان در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، صنعت، مدیریت و حتی حوزه اجتماعی از خصائص ارزنده اش بود که انباشتی از اطلاعات و آمار را در ذهن داشت و در استدلال و اقناع‌گری کم‌نظیر بود.
وی اضافه کرد: ویژگی دیگر وی صداقت، شفافیت و صراحت کلام بود اساساً برای بیان نقطه نظرات، خودسانسوری نمی کرد و آن چیزی را که در جهت منافع و مصالح مردم و کشور بود تحلیل و بیان می کرد، در واقع قدرت تجزیه و تحلیل مسائل کلان کشور و عبور از انبوه بحران‌ها از جمله مسائلی بود که دائما وی را به فکر وامیداشت.

ترکان مدیری توانا و متخصص و تلاشگر در عرصه‌­های مختلف بود

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز با انتشار پیامی تصریح کرد: درگذشت اکبر ترکان، دولتمردی ارجمند، مدیری توانا، متخصص و تلاشگر که در ادوار و عرصه‌­های مختلف در نظام جمهوری اسلامی و دولت های مختلف نقش تاثیرگذاری داشت، موجب تاسف و تاثر شد.  

 جمشید انصاری خاطر نشان کرد: آن مرحوم همواره در طول حیات پربرکتش، با خدمت خالصانه و شجاعت و شهامت در بیان مشکلات و مسائل پیشقدم و نظرات برآمده از تجربه سالیان و دانش مدیریتی وی در حل مشکلات کشور راهگشا بود.

جای ترکان در بین مدیران سیاسی و اجرایی کشور همیشه خالی خواهد بود

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران نیز در پیامی درگذشت «اکبر ترکان» را تسلیت گفت.

در پیام تسلیت غلامحسین کرباسچی آمده است: ترکان شخصیت ارزشمند و باصلابتی بود، استعداد و حافظه فوق‌العاده‌ای داشت و جای توانمندی او در بین مدیران سیاسی و اجرایی کشور همیشه خالی خواهد بود.

وی تصریح کرد: بی‌شک میراث وی به ویژه در دوره خدمت در دولت سازندگی، چه در وزارت دفاع و پشتیبانی و چه در وزارت راه و ترابری باقیات صالحات ماندگاری است که از نظر پروردگار مغفول نخواهد ماند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha