دولت و ملت مالزی با مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند

تهران- ایرنا - دولت و مردم مالزی در چند روز گذشته ضمن اعلام همبستگی و حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین، بر ضرورت پایان جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، مسجد الاقصی و شیخ جراح تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از رسانه های مالزی، «محی الدین یاسین» نخست وزیر مالزی دیروز یکشنبه با اعلام حمایت همه جانبه و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین خواهان اجماع جهانی برای محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی شد. 

وی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی مالزی «برناما» گفت: از آنچه او همکاری دوجانبه میان مالزی و فلسطین نامیده تشکر می کند. مالزی در خط مقدم حمایت از مردم فلسطین است. 

«محی الدین یاسین همچنین در یک مصاحبه با تلویزیون سراسری کشورش اعلام کرد مالزی به همکاری دو جانبه با فلسطین ادامه خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: از ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل متحد در بازداشتن اسرائیل از اعمال خشونت در نوار غزه و پایان دادن به حملات جنایت بار این کشور بسیار غمگین و ناامید شده است.

محی الدین در ادامه سخنرانی خود تصریح کرد: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نقض کنوانسیون ژنو ۱۹۴۹ و مصداق جنایت جنگی است.

پایگاه خبری «مالای میل» از قول «مسلم عمران» رئیس سازمان فرهنگی فلسطین در مالزی نوشت: «این کشور همواره به حمایت خود از فلسطین در زمینه سیاسی و اقتصادی ادامه داده است. »

برپایه این گزارش مسلم عمران، از صدور بیانیه مشترک کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی دارالاسلام در حمایت از ملت مظلوم فلسطین در برابر جنایت های صهیونیست ها خبر داد.

وی همچنین از سازمان‌های غیردولتی مالزی در ادامه کمک‌های بشردوستانه به فلسطین قدردانی کرد. 

به گزارش برناما، اسماعیل هنیه رهبر جنبش مقاومت اسلامی فلسطینیان (حماس) در گفت وگوی تلفنی که روز گذشته از دفتر این گروه در دوحه قطر با محی الدین یاسین نخست وزیر مالزی صورت گرفت از حمایت دولت و ملت مالزی از مردم فلسطین قدردانی کرد . 

این مکالمه تلفنی با تبادل نظر و بحث بر سر آخرین تحرکات اسرائیل در شرق اورشلیم ادامه یافت. 

نخست وزیر مالزی نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت: «از طرف تمامی مردم مالزی مراتب همدردی خود را با مردم فلسطین ابراز می کنم و در مورد شهید شدن و زخمی شدن فلسطینیان بسیار غمگینم.»

در گزارشی از  پایگاه خبری « مالای میل» مالزی نیز آمده است که احزاب مختلف در مالزی از جمله حزب «پریکاتان ناسیونال» از پیام دیروز  «تان سری محی الدین یاسین » نخست وزیر مالزی  برای کمک های منطقه ای و تلاش برای یافتن راه حل برای پایان دادن به خشونت ها علیه مردم  مظلوم فلسطین قدردانی کردند. 

این حزب همچنین با صدور بیانیه ای جداگانه خواستار محکومیت فوری رژیم صهیونیستی از سوی همه کشورها به دلیل آنچه خشونت و ظلم علیه مردم فلسطین نامید، شد.

در این بیانیه آمده است: «ما با همبستگی با مردم فلسطین برای بازگشت آنها به سرزمین مادری شان می ایستیم. حذف قومیتی توسط سیستم آپارتاید اسرائیل باید متوقف شود.» 

دیگر احزاب سیاسی و سازمان های غیردولتی مالزی از جمله «انجمن وکلای مسلمان مالزی» و «شورای جوانان مالزی» نیز از نخست وزیر این کشورشان برای حمایت از فلسطین قدردانی کرده و در عین حال حمایت شان از وی را اعلام کردند. 

شایان ذکر است از روز دوشنبه هفته گذشته، اسرائیل با حملات موشکی گسترده نوار غزه را مورد هدف قرار داده است. آخرین درگیری تلخ رژیم صهیونیستی با مردم سرزمین های اشغالی سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد که ۵۰ روز طول کشید. 

وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه در تازه‌ترین بیانیه خود شمار شهدای حمله به غزه تا صبح (یکشنبه) را ۱۳۹ نفر اعلام کرده بود که از این تعداد ۳۹ نفر کودک و ۲۲ زن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha