نوبت بررسی صلاحیت‌ها

تهران- ایرنا- با  پایان زمان ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری، حال نوبت به بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان رسیده است. این در حالی است که به گفته سخنگوی شورای نگهبان مصوبه اخیر این نهاد، مانع ثبت نام بی رویه در این دوره از انتخابات شده است.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*سخنگوی شورای نگهبان: نتیجه مصوبه شورای نگهبان، کاهش ثبت نام بی رویه بود

«عباسعلی کدخدایی» در گفت و گویی درباره ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه ثبت‌نام‌ها روند خوبی داشت و با توجه به مصوبه شورای نگهبان، ما به عنوان گام اول، راضی هستیم، چرا که ثبت‌نام‌های بی‌رویه خیلی کمتر بود. تعداد کسانی که برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کرده اند، ۵۹۲ نفر بوده‌اند و طبیعتا شورای نگهبان صلاحیت کسانی که شرایط اعلام شده را داشته باشند، در بررسی صلاحیت‌ها رسیدگی خواهد کرد و کسانی که آن شرایط را نداشته باشند، کنار گذاشته خواهند شد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه فرصت قانونی برای بررسی صلاحیت‌ها، ۵ روز است اما این بازه قابل تمدید به ۱۰ روز هم هست، تصریح کرد: بررسی صلاحیت‌ها از امروز در شورای نگهبان آغاز می‌شود، البته طبق قانون اگر این ۵ روز کافی نبود، ما می‌توانیم این فرصت را ۵ روز دیگر تمدید کنیم ولی نهایتا ۱۰ روزه باید نتایج بررسی صلاحیت‌ها را به وزارت کشور اعلام کنیم.

*رئیس ستاد انتخابات کشور: ۵۹۲ نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند

«جمال عرف» رییس ستاد انتخابات کشور از ثبت‌نام ۵۹۲ نفر داوطلب در انتخابات باید جمهوری خبر داد. عرف با بیان اینکه از این تعداد ۴۰ نفر خانم و ۵۵۲ نفر آقا بودند، اظهار کرد: ۲۷۲ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان لیسانس و کمتر و ۳۲۰ نفر از آنان فوق‌ لیسانس به بالا بودند.

رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: ۸۹ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان زیر ۴۰ سال سن داشتند و افرادی که بین ۴۰ تا ۷۵ سال بودند هم ۴۹۵ نفر بوده و هشت نفر هم بالای ۷۵ سال سن داشتند.

عرف مقایسه ثبت‌نام از داوطلبین سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با دوره قبل و ماقبل آن خاطرنشان کرد: در دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری ۱۶۳۶ نفر ثبت‌نام کرده بودند این در حالی است که در دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری ۶۸۶ نفر آمده بودند که کاهش تعداد ثبت‌نام کنندگان به دلیل فضای عقلانیت ایجادشده است که کار طبق تأکیدات ماده ۳۵ انتخابات ریاست جمهوری که مستند به اصل ۱۱۵ قانون اساسی و مشخص کننده شرایط داوطلبین انتخابات است.

وی افزود: از فردا (۲۶ اردیبهشت) شورای نگهبان براساس چارچوب و مصوبات خود درباره احراز صلاحیت‌ها عمل خواهد کرد  ما هم همه مدارکی که در این ظرف پنج روز از ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری جمع‌آوری کرده‌ایم را تقدیم شورای نگهبان خواهیم کرد و آنها شروع به بررسی مدارک و احراز صلاحیت افراد خواهند کرد.

* رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان تهران: ۹۰ درصد داوطلبان انتخابات شوراها در شهر تهران تایید صلاحیت شدند

«احمد نادری» با اعلام آمار آخرین وضعیت بررسی صلاحیت های داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراها در شهر تهران گفت: در مرحله دوم بررسی صلاحیت داوطلبان در شهر تهران، ۹۰درصد افراد تایید صلاحیت شده و امکان ورود به عرصه رقابت برای شورای شهر تهران دارند.

وی با تشریح روند بررسی شکایات توسط هیات نظارت شهر تهران افزود: از مجموع ۲۶۰۰ داوطلب شرکت در انتخابات شورای شهر تهران، در مرحله اول بررسی‌ها مجموعا تعداد ۴۸۲ نفر توسط هیات اجرایی و هیات نظارت رد صلاحیت شدند که پس از اعلام شکایات این تعداد از افراد و ارایه مدارک تکمیلی، طی بررسی مجدد در مرحله دوم توسط هیات نظارت شهر تهران، تعداد ۲۰۰ نفر از این افراد تایید صلاحیت شده و به عرصه رقابت انتخاباتی بازگشتند.

* رئیس ستاد انتخابات استان تهران: در مرحله بررسی هیات نظارت استان ٢٨ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر تایید صلاحیت شدند

«شکراله حسن بیگی» گفت: در مرحله بررسی هیات نظارت استان ۴۳۱ نفر معادل ٢٨ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر تایید صلاحیت شدند. در مجموع یکهزار و ۵۵۴ داوطلب انتخابات شوراهای شهر استان تهران توسط هیات های اجرایی و نظارت شهرستان رد صلاحیت شدند. بر اساس آن ۵۰۸ نفر از داوطلبان توسط هیات های اجرایی و یکهزار و ۴۶ نفر توسط هیات های نظارت شهرستانی رد صلاحیت شدند.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا

*رئیس شورای ائتلاف: نیروهای انقلاب حداکثر توش و توان خود را برای پشتیبانی از آیت الله رئیسی در عرصه انتخابات به کار گیرند

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با صدور بیانیه ای که با امضای «غلامعلی حداعادل» منتشر شد با اشاره به کاندیداتوری آیت‌الله رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، آورده است: وظیفه همه نیروهای انقلاب اسلامی که خواهان عزت و سربلندی و رفاه ایران و ایرانی هستند این است که حداکثر توش و توان خود را برای پشتیبانی از آیت الله رئیسی در عرصه انتخابات به کار گیرند تا ان‌شاء‌الله میدان گسترده‌تری برای تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی و به‌ویژه گسترش عدالت و مبارزه با فساد و رفع مشکلات مردم گشوده شود و فرصت خدمت در اختیار خدمت‌گزاری شایسته قرار گیرد.

*آغاز به کار ستاد هم‌اندیشی نمایندگان در حمایت از حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی

نشست خبری ستاد هم اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سید ابراهیم رییسی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

 حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا میرتاج الدینی در این نشست گفت: نخستین برنامه تبلیغاتی رییسی را شروع می‌کنیم و جلسه دیگری هم روز دوشنبه برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در این جلسه از ظرفیت‌های نمایندگان استفاده می‌کنیم، گفت: بخشی از این ظرفیت‌ها در سطح ملی است که ستاد مرکزی این آمادگی را دارد که برنامه‌های تبلیغاتی جریان انقلابی ساماندهی کند. علاوه بر این منتخبین مردم از ظرفیت زیادی در حوزه‌های انتخابیه برخوردار هستند که باید از این ظرفیت هم استفاده کرد.

میرتاج الدینی با اشاره به بیانیه رییسی، مبارزه با فقر و کارآمد کردن دولت از برنامه‌های وی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: گفتمان کارآمدی و ایجاد بستر عدالت از مهمترین اولویت دولت آینده است و باید از دوقطبی سازی پرهیز کنیم و مسیر را به سمت پیگیری مطالبات مردمی ببریم.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های مستقل

*بیانیه ائتلاف وحدت ملی در دعوت از مردم برای حضور و مشارکت حداکثری

ائتلاف وحدت ملی طی بیانیه‌ای از عموم مردم ایران برای حضور و مشارکت حداکثری دعوت کرد. در بخشیاز این بیانیه آمده است: " ائتلاف وحدت ملی" که با هدف شناسایی و حمایت از نخبگان و مدیران متخصص، کارآمد و از همه مهمتر برنامه محور در عرصه های مدیریتی تشکیل و همواره در تلاش برای بهبود وضعیت معیشت، رفاه و منزلت مردم ایران است به سهم خود از حضور پرشور و همه جانبه احـزاب و تشکل های سیاسی و همچنین تمامی دلسوزان این مرز و بوم که بر حسب احساس تکلیف پا در میدان انتخابات نهاده اند که این خود عین مردم سالاری می باشد تا همه تفکرات بتوانند در این صحنه حضور یابند، تا شاهد انتخاباتی پرشور و مردمی در آغاز قرن جدید تقدیر و تشکر می نماید و از شما ملت غیور و شهید پرور دعوت می نماید تا به منظور حمایت از کاندیداهای خود که هر یک نماینده تفکر و باورهای بخشی از جامعه می باشند با حضور در پای صندوق های رای همچون ادوار گذشته مهر تایید دیگری بر نام ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ثبت رسانید.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha