۱۰ پروانه راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی در همدان صادر شد

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: پروانه راه اندازی نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) برای ۱۰ شرکت از این استان با ظرفیت ۶۰ مگاوات صادر شد.

«شیرزاد جمشیدی» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید در استان عنوان کرد: تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه شده‌ایم که حاصل آن ساخت ۶ نیروگاه هفت مگاواتی با سرمایه‌گذار خارجی و یک نیروگاه یک مگاواتی با استفاده از سرمایه‌گذار داخلی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر معادل ۴۸ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان همدان فعال است، و چهار نیروگاه مقیاس کوچک دی.جی نیز با ظرفیتی معادل ۲۵ مگاوات از طریق سرمایه‌گذاران داخلی در استان بهره‌برداری شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به رتبه برتر استان در زمینه ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان به ۷۲ مگاوات رسیده است که معادل ۳.۶۱ کل انرژی مصرفی استان را تأمین می‌کند.

جمشیدی یادآور شد: در راستای ترویج فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک، این شرکت چهار مسجد، هشت مدرسه و ستاد شرکت را معادل ۱۲۵ کیلووات به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کرده است.

بهره‌برداری از ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب در استان همدان

وی بیان کرد: علاوه بر این نیروگاه‌ها، ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت یک هزار و ۸۵ کیلووات در استان طی سه سال اخیر به بهره‌برداری رسیده که ۴۴ مورد آن مربوط به انشعابات خورشیدی خانگی و ۱۰ مورد معادل ۱۰۰ کیلووات مربوط به سایر مصارف است.

جمشیدی اظهار داشت: برای تشویق مشترکان دارای انشعاب برق در استان، این شرکت با انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله با مشترکان به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) تاکنون ۱۰۰ قرارداد به مجموع ظرفیت یک هزار و ۶۲۵ کیلووات با مشترکان منعقد کرده است.

۱۰ پروانه راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی در همدان صادر شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: پنج شرکت با ظرفیت ۳۵ مگاوات قرارداد خرید تضمینی خود را با شرکت ساتبا به امضا رسانده‌اند که تاکنون موفق به احداث نیروگاه خورشیدی نشده‌اند.

جمشیدی اضافه کرد: در راستای جلب مشارکت، همکاری و کمک به خانواده‌های کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی استان با توجه به بررسی‌های به عمل آمده از گنجایش احداث نیروگاه در محل‌های معرفی شده، ۱۵۰ قرارداد با خانواده‌های زیرپوشش این سازمان‌ها منعقد شده و پیگیر گرفتن وام مورد نیاز از ادارات و نهادهای استانی هستیم.

وی با بیان اینکه معادل ۹۵ مگاوات در استان در حال برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌ها است،  پیش‌بینی کرد تا پایان سال ۱۴۰۰ از سه نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت ۱۵ مگاوات و ۵۰ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ۶۰۰ کیلووات به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با توجه به تجارب به دست آمده در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش قیمت خرید برق نیروگاه‌های مورد نظر از طرف دولت و اصلاح قوانین و مقررات در تغییر کاربری زمین‌های مورد استفاده و کاهش ریسک‌های مالی بانک‌ها و تسریع در اخذ مجوزهای مربوطه می‌توان به سرمایه‌گذاری بیشتر در استان امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در استان در سال ۱۳۹۹ با توجه به همزمانی پیک تولید نیروگاه‌های خورشیدی با پیک بار شبکه سراسری، نقش به سزایی در کاهش خاموشی‌های استان داشته است.

جمشیدی اظهار داشت: علاوه بر تأمین ۳.۶۱ درصد از کل انرژی مصرفی استان توسط این نیروگاه‌ها در سال گذشته با توجه به نزدیک بودن محل تولید به مصرف، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات توزیع برق و عدم انتشار آلاینده زیست محیطی از عمده مزایای این نوع مولدهای پاک است.

وی ادامه داد: امروزه کاهش ذخایر فسیلی، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی و جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف انرژی باعث شده که به فکر استفاده از منابع انرژی های تجدید پذیر همچون انرژی‌های بادی، خورشیدی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی باشیم.

جمشیدی افزود: با توجه به میزان تابش نور خورشید در نقاط مختلف کشور، یکی از مناسب‌ترین راهکارها تامین انرژی از نور خورشید است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: استان همدان با ۲۹۰ روز تابش سالانه خورشید یکی از مناطق مستعد و پر گنجایش برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با راندمان بالا است.

وی گفت: علاوه بر نیروگاه‌های خورشیدی، نیروگاه‌های مقیاس کوچک دی.جی و سی.اچ.پی نیز از منابع تولید انرژی پاک هستند که در استان مورد توجه قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha