مریخ‌نورد چینی برای جست و جوی یخ آماده می شود

تهران- ایرنا- کاوشگر چینی مریخ در حال آماده سازی برای حرکت بر سطح این سیاره سرخ و جست و جوی علایمی از حیات و یخ است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی stuff،  این ربات ٦ چرخ که «ژورونگ» (Zhurong) نام دارد اوایل روز شنبه صحیح و سالم بر سطح مریخ فرود آمد

این موفقیت تاکنون تنها توسط روسیه و آمریکا کسب شده است.

ژورونگ با فرود بر سطح مریخ به مریخ نورد «استقامت» همتای آمریکایی خود که از ماه فوریه وارد این سیاره سرخ شده، پیوسته است.

این کاوشگر چینی در روزهای آینده برای انجام آزمایشات تشخیص در لندر خود پناه می گیرد. پس از انجام این آزمایشات، «ژورونگ» از سطح شیب دار (رمپ) این لندر پایین می رود و به منطقه  Utopia Planitia که یک ناحیه یخی در مریخ است، وارد می شود.

این کاوشگر سپس با بررسی زمین شناسی محلی و زیست محیطی، سطح مریخ را با هدف درک بهتر توزیع یخ که مستعمره های انسانی در آینده می توانند از آن برای حفظ بقای خود استفاده کنند، کاوش می کند.  

فضانورد تیان ون-۱ شامل یک مدارگرد و یک کاوشگر است که از سایت راه اندازی فضاپیمای ونچانگ در تاریخ ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ (۲ مرداد ۱۳۹۹) پرتاب شد و پس از هفت ماه پیمودن مسافت در فضا در ماه فوریه (اسفند سال گذشته) با قرار گرفتن در مدار مریخ اولین تصویر از سیاره سرخ را مخابره کرد.

چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.

چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین آتش گرفت.

این بار چین نه تنها به طور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه‌ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت‌هایش را افزایش دهد.

سرعت پیشرفت برنامه‌های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است.

در سال ۲۰۰۳ میلادی یانگ لیوی به عنوان نخستین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» روی نیمه پنهان ماه فرود بیاید.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha