۱۶۷ پرونده طلاق در آذربایجان‌غربی به سازش ختم شد

ارومیه- ایرنا- رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: ۱۶۷ فقره پرونده طلاق از ابتدای سال جاری با تلاش شعب صلحی شورا به صلح و سازش زوجین ختم شد.

هادی صمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد پرونده مربوط به پرونده‌های طلاق و درخواست عدم امکان سازش از سوی زوجین بوده که در نتیجه اقدامات صلحی شورای حل اختلاف از تشکیل پرونده‌های متعدد از جمله مطالبه مهریه، استرداد جهیزیه، نفقه، ترک انفاق در محاکم و دادسراها جلوگیری شد.

وی بیان کرد: در مجموع در راستای استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف جهت حل و فصل دعاوی با وساطت اعضای شعب صلحی شورای حل اختلاف طی این مدت ۵۰۰ فقره پرونده با موضوع دعاوی خانوادگی صلح و سازش حاصل شد.

رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: شوراهای حل اختلاف از اجرای طرح هایی که منجر به افزایش صلح و سازش و ترویج  سنت حسنه عفو وگذشت به ویژه در پرونده‌های مربوط به دعاوی خانواده شده و مانع فروپاشی کانون گرم خانواده‌ها می شود، حمایت می‌کند.

صمدی بیان کرد: یکی از اثرات مهم طلاق احتمال تبدیل این کودکان به بزهکاران آینده است و توجه به این نکته، اهمیت تلاش برای حفظ بنیان‌های خانواده و برقراری  آشتی بین زوجین را دو چندان می‌کند.

وی بیان داشت: برخی از زوجین با کوچکترین مرافعه، راهی مراجع قضایی می‌شوند، تا برای مشاجرات و اختلافات خود راه حلی بیابند که این فرایند در زندگی مشترک چندان پسندیده نیست و در روابط زوجین مصلحت غالب این است که  زوجین با حفظ خویشتنداری و دوری از شتابزدگی منشأ اختلافات فی مابین را شناسایی  نمایند و با کمک گرفتن از بزرگان خانواده و  ریش سفیدان راه حل مصالحه و سازش را در اولویت قرار دهند.

به گزارش ایرنا، حل و فصل ریشه ای اختلافات در دعاوی خانوادگی در اولویت این نهاد است، زیرا در صورت انجام صحیح این امر توسط شوراهای حل اختلاف بسیاری از دعاوی بعدی نشات یافته از اختلافات خانوادگی مثل طلاق، ترک انفاق، مطالبه مهریه، حضانت، مطالبه نفقه که سهم عمده‌ای از دعاوی را به خود اختصاص می‌دهد ، تشکیل نگردیده و از ورودی محاکم و دادسراها کاسته می‌شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha