دسته بندی اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات شورای شهر جایگاهی ندارد

مشهد-ایرنا- سخنگوی ائتلاف مردمی عدالت در انتخابات شورای شهر مشهد گفت: دسته بندی های اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات تخصصی شورای شهر جایگاهی ندارد.

سعید شعرباف شنبه شب در نشست مجمع تشکلهای دانشجویی مشهد افزود: در این راستا ائتلاف مردمی عدالت فارغ از گرایشات سیاسی در انتخابات تخصصی شورا با مراجعه به نخبگان، شناسایی متخصصان حوزه شهری و شهرسازی ولی همفکر با مفهوم عدالت خواهی را در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: این ائتلاف انتخاباتی متشکل از هیات موسس ۳۳ نفره است که همه آنها الزاما نیروهای شناخته شده جبهه عدالت خواه مردمی نبوده اند و از جریانات دیگر نیز در این ترکیب قرار دارند، از طرف دیگر بررسی صلاحیتهای اصلی برای حضور در فرایند گزینش داوطلبان انتخابات در این ائتلاف بر عهده کمیته ۱۳ نفره تطبیق قرار گرفته است.

سخنگوی ائتلاف مردمی عدالت در انتخابات شورای شهر مشهد گفت: تاکنون ۸۰ داوطلب انتخابات شورای شهر مشهد در فرایند گزینش نامزدها در این ائتلاف حضور داشته اند که کمیته تطبیق ۳۹ نفر را دارای حداقل ویژگی ها برای حضور در این ائتلاف دانسته است.

وی افزود: با تشکیل کمیسیونهای تخصصی در حوزه فنی و شهرسازی صلاحیت تخصصی این ۳۹ نفر دوباره بررسی می شود و در نهایت این تعداد به ۲۵ نفر کاهش می یابد و در سازوکار جدید ۱۵ منتخب حضور در ائتلاف مردمی عدالت معرفی خواهند شد که ممکن است برخی از این اسامی با سایر ائتلاف های انتخاباتی همسو با جریان عدالت خواهی مشترک باشند.

شعرباف ادامه داد: پایبندی به چارچوبهای اصلی نظام از شرایط اصلی حضور نامزدها در این ائتلاف است اما دایره این صلاحیتها مانند انتخابات مجلس نبوده است یعنی اگر نامزدی در انتخابات گذشته مجلس از طرفداران برجام بود اصولا وارد بررسی فرایند در ائتلاف نمی شد اما در  انتخابات پیش روی شورای شهر داشتن تخصص شهرسازی پررنگ تر شده و به عنوان مثال موضوعی مانند طرفداری از برجام به عنوان شاخص خروج داوطلبان انتخابات از لیست انتخاباتی این ائتلاف مطرح نیست.

وی گفت: آنجه در شاخص های تخصص گرایی مورد توجه قرار دارد اعتقاد نامزد شورای شهر به گفتمان تخصص گرایی و توانایی ارتباط با سایر متخصصان و پذیرش دیدگاه تخصص محور است چرا که در شورای شهر شاهد بوده ایم افراد با وجود داشتن تخصص شهرسازی، از پذیرش دیدگاه تخصصی و گفتمان تخصص گرا در شورا تبعیت نمی کردند.

بر اساس اعلام استانداری خراسان رضوی از مجموع هزار و ۶۲ داوطلب ثبت نام شده در فرایند انتخابات شوراهای شهری شهرستان مشهد، صلاحیت ۸۳۸ نفر در هیات های اجرایی و نظارت تایید شده است. 

شهرستان مشهد با سه شهر مشهد، رضویه و ملک آباد حدود ۴۰۰ روستا و ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارد.   

از مجموع سه هزار و ۲۴۴ داوطلب ثبت نام شده برای عضویت در ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر در خراسان رضوی صلاحیت ۲ هزار و ۳۲۴ نفر در هیات های اجرایی و نظارت تایید شد و شماری نیز از حضور در کارزار انتخابات انصراف داده‌اند.

همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه، انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در پنج هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای، ۸۷ شهر و ۲ هزار و ۵۸۶ روستای خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

استان ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربعی خراسان رضوی با وسعتی معادل هفت درصد مساحت کل کشور در قالب ۳۳ شهرستان، در مجموع هشت هزار و ۶۰۰ عضو در شوراهای اسلامی شهری و روستایی دارد.

۴۶۵ نفر از این تعداد، عضو اصلی و علی البدل شوراهای اسلامی شهرها و بقیه عضو شوراهای اسلامی روستایی در استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی هستند و در مجموع کمتر از پنج درصد این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha