شش هزار و ۷۰۰ اصله درخت بلوط در «کهمان » سلسله از بین رفته است

خرم آباد- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب سلسله گفت: با انجام بازدیدهای میدانی حدود ۶ هزار و ۷۰۰ اصله درخت بلوط در منطقه گردشگری «کهمان» قطع شده است.

به گزارش ایرنا، یونس آزادپور روز شنبه در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: متاسفانه در این منطقه به طور ویژه میراث دار یک تخلف و کوتاهی ادارات مربوطه طی سالهای اخیر بوده ایم که بالغ بر ۳۰ سال گذشته رخ داده است.

وی افزود: وقتی بررسی کردیم، عمق فاجعه بقدری زیاد است و تخریب طبیعت به شکلی انجام شده که جبران ناپذیر است.

وی ادامه داد: با کارشناسان زیادی مشاوره کرده‌ایم، وضعیت خشکسالی های پیاپی و گرم شدن هوای شهرستان در حالی که جزو سردترین شهرهای استان بوده به دلیل همین تخریب طبیعت است.

آزادپور تصریح کرد: با بازدیدهای میدانی در یک نقطه از کهمان(سراب خاصان) فقط حدود یکهزار و ۷۰۰ اصله و در مناطقی دیگر حدود پنج هزار اصله درخت بلوط بالای ۸۰ سال قطع و جایگزین آن درخت گردو شده است که با استعلام نظر کارشناسان فائو ۲۰۰ هزار دلار ارزش ریالی هر درخت بلوط است. وی با تاکید بر اینکه بلوط زاگرس ریه های زمین و منطقه لرستان محسوب می شوند، عنوان کرد: درخت گردو ظرف مدت چهار ماه بی آبی خشک می‌شود در حالی که درخت بلوط ماه ها می تواند بدون آب به حیات خود ادامه دهد. 

وی تصریح کرد: مدیریت کلان استان، شورای تامین شهرستان و استان و مدیریت کلان دستگاه قضای استان و کشور با اجماع کامل از رفع تصرفات حرائم و اراضی ملی در منطقه کهمان حمایت کرده اند و بر اجرای طرح تاکید دارند.

وی افزود: با توجه به اتفاق رخ داده در منطقه کهمان با وساطت امام جمعه و برخی از اعضای شورای تامین بر ادامه روند آزاد سازی با محوریت خود مردم تاکید شده است.

وی ادامه دلد: در این راستا پنج فاز تعریف شده، در فاز اول قرار است فنس ها را بردارند و در فاز دوم خسارت های بدنی و مالی جبران و در فاز سوم اعیانی ها را قلع و قمع کنند و در فاز چهارم متهمین متواری را تحویل دهند و در فاز پنجم که مهمترین فاز با محوریت مردم است قرار است آزادسازی حرائم راه و آب صورت گیرد.

آزادپور خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد تصرفات در حریم آب و قسمتی هم در حریم راه است که معاون دادستان کل ابلاغ کرده اند که بدون هیچ گونه اغماضی اجرا شود.

در اوایل اردیبهشت ماه طرح آزادسازی حرائم و رفع تصرفات اراضی ملی در منطقه نمونه گردشگری کهمان با ممانعت مردم مواجه شد که خساراتی را به نیروی انتظامی نیز در پی داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha