۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۰
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84330167
۲ نفر

برچسب‌ها

نخستین  آزمایشگاه جامع مولکولی در خراسان شمالی افتتاح شد

بجنورد-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: نخستین آزمایشگاه جامع مولکولی استان در مرکز بهداشت بجنورد با اعتبار ۷۵ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر سید احمد هاشمی در آیین بهره برداری از این پروژه  اظهار داشت:  اگرچه تا پیش از این دو آزمایشگاه مولکولی  در بیمارستان های دولتی امام رضا (ع) و امام حسن (ع) بجنورد وجود داشت ، که تا حدودی بخشی از آزمایش های مولکولی کرونا در این دو مرکز انجام می شود.
وی اضافه کرد : نبود مرکز جامع آزمایشگاهی مولکولی در استان باعث می شد تا برخی نمونه ها برای تایید به استان های تهران و یا مشهد ارسال شود که با افتتاح این مرکز دیگر هیچ نمونه ای در این ارتباط به استان های دیگر ارسال نمی شود.
 دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا اظهارداشت : نمونه تمام آزمایش های مولکولی در بیماری های واگیر دار برای تایید باید به یکی از مراکز جامع آزمایشگاهی ارسال  شود و تا چیش از  شیوع ویروس کرونا بیشترین توجه دانشگاه در خصوص بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت  بود، و با شیوع کرونا توجه به بیماری های واگیر دار مضاعف شد.

دکتر هاشمی اظهار داشت:  در این آزمایشگاه آزمایش های مولکولی مربوط به مراقبت بیماری های واگیر دار و ویروسی از جمله کرونا، آنفلوآنزا، ایدز، سل، هپاتیت، سیاه زخم، سالک و سایر بیماری ها انجام می شود و دیگر نیازی به انتقال نمونه ها به خارج از استان نیست.

وی خاطرنشان کرد : ظرفیت این آزمایشگاه روزانه حدود 700 نمونه برداری است که هم اکنون با دو نیرو فعال و بزودی دو نیروی جدید نیز به این مرکز اضافه خواهند شد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha