مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در کیش راه‌اندازی شد

کیش - ایرنا - همزمان با ۲۵ اردیبهشت، روز جهانی پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی در پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران راه‌اندازی شد.

به گزاش ایرنا، رییس پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران روز شنبه در آیین راه اندازی این مرکز اظهار داشت: مجوز مرکز بین المللی اموزش زبان فارسی با توجه به ماموریت و مسوولیت ملی و بین‌المللی این پردیس از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شده است.

مجید علی‌زاده افزود: آموزش زبان و فرهنگ ایران به دانشجویان خارجی و فرزندان ایرانی خارج از کشور، به پشتوانه‌ی تجربه‌ی دانشگاه تهران از جمله اهداف راه اندازی این مرکز در کیش است.

وی گفت: توسعه‌ی زبان و فرهنگ فارسی، هم‌افرایی و راه‌اندازی دوره‌ی مشترک با دانشگاه‌های معتبر جهان، تبادل استاد و دانشجو و راه‌اندازی رشته مقطع‌های بین‌المللی، از مهم‌ترین رویکردهای بین‌المللی‌سازی دانشگاه تهران در پردیس بین‌المللی کیش است.

علی زاده اضافه کرد: دانشگاه تهران، دارای قدیمی ترین بخش آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان است و از زمان بازگشایی خود، با زمینه‌سازی، دعوت و استقبال از پژوهش‌گران و علاقه‌مندان به زبان فارسی در سراسر جهان، به هم‌افزایی و آموزش زبان و فرهنگ فارسی همت کرده است.

رییس پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران یادآور شد: وی یادآور شد: کرسی‌های زبان فارسی دانشگاه تهران در دانشگاه‌های معتبر جهان، حاصل ایده‌های سازنده و تلاش استادان نامدار دانشگاه تهران در دهه‌های گذشته است که مشعل زبان و فرهنگ فارسی را در جهان، برافروخته نگاه داشته است.

وی افزود: حضور و توسعه‌ی زبان فارسی در دانشگاه‌های آکسفورد، مادرید، پکن، استراس‌بورگ، پاریس، بلگراد، مسکو، پرینستون، فلورانس، کراکوف، بامبرگ و توکیو، نمونه‌های روشن مسوولیت پذیری آموزش عالی کشور در برابر زبان و فرهنگ ملی است.

پردیس بین المللی کیش به عنوان زیر مجموعه ای از دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۶ در جزیره زیبای کیش تاسیس شد و  در چارچوب تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به استناد مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران و بر اساس مفاد اساسنامه و ضوابط و مقررات مربوط به آن اداره می شود.

ردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران به استناد اساسنامه خود اهداف مهمی را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است و مهمترین اهداف این پردیس عبارتند از: تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور مطابق استانداردهای بین المللی، گسترش آموزش عالی در مناطق آزاد و استفاده از همه ظرفیت های دانشگاه تهران برای بین المللی شدن، ورود به عرصه رقابت بین المللی برای ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و جذب دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی و ارتقای شاخص های علمی دانشگاه و توسعه مرزهای دانش است.

در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مجموعه رشته های فنی و مهندسی، علوم اجتماعی و رفتاری، علوم پایه، هنر و علوم انسانی در پردیس کیش مشغول تحصیل هستند  که با استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه تهران تا کنون حدود ۲  هزار و ۷۰۰ نفر تادانش آموخته شده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha