پیش‌بینی کاهش ۱۵۰ هزار تنی تولید گندم در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: بر اساس براوردهای کارشناسی پیش بینی می شود که تولید گندم در این استان به علت بروز خشکسالی کم سابقه حدود ۱۵۰ هزار تن کاهش یابد.

احمد شهریار روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: همه شهرستان‌های استان اردبیل دچار تنش کاهش بارندگی، افزایش دما، وزش کم سابقه و مداوم باد گرم موسوم به گرمیج و در نتیجه بروز شرایط خشکسالی شدید در سال زراعی جاری بوده است.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در همه شهرستان های استان اردبیل بین ۱۸ تا ۹۳ درصد نسبت به میانگین بلند مدت، بیشترین میزان کاهش بارندگی را مربوط به شهرستان نمین و بیشترین عمق خسارت مزارع دیم را مربوط به شهرستان گرمی و بیله سوار اعلام مرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: کشت دیم و تولید محصولات زراعی در این استان به بارش زمستانی و بهاری بسیار وابسته است و با کاهش بارندگی در سال زراعی جاری همه زراعت دیم در استان آسیب دیده و در برخی مناطق استان این آسیب و خسارت خیلی شدید بوده است.

وی با اشاره به کشت گندم دیم در ۲۴۸ هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل به عنوان بیشترین سطح زیر کشت محصول در این استان بیان کرد: شدت خسارت و آسیب خشکسالی و کاهش بارندگی در مزارع دیم شهرستان بیله‌سوار و گرمی بیشتر است.

شهریار از آغاز اقدامات مدیریتی برای کاهش میزان خسارت به گندم‌زارهای استان اردبیل خبر داد و اظهار کرد: با شرایط فعلی پیش‌بینی می‌شود که امسال ۴۴۰ هزار تن گندم در استان اردبیل تولید شود.

وی با اشاره به پیش‌بینی خرید ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی در سال زراعی جاری در استان اردبیل گفت: اگر این میزان خرید محقق شود، نیاز استان به گندم از تولید داخل استان تامین خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز چند روز پیش اعلام کرد که خشکسالی و کاهش شدید بارش در زمستان و به خصوص بهار امسال، به ۷۰ درصد از مزارع دیم استان اردبیل خسارت زده است.

استان اردبیل دارای ۷۸۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت است که ۲۳۰ هزار هکتار از این اراضی به مزارع آبی تبدیل و در ۴۰ هزار هکتار نیز باغ کشت شده است.

در مابقی اراضی قابل کشت استان اردبیل که معادل۵۱۰ هزار هکتار است، محصولات متنوعی از جمله گندم، جو و انواع حبوبات کشت می شود که تولید محصول در آنها منوط به شرایط آب و هوایی مساعد و تداوم بارش‌های زمستانی و بهاره است.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

متاسفانه در سال زراعی جاری خشکسالی حادی در کل کشور حادث شده و در استان اردبیل نیز با استناد به آمار و اطلاعات متقن، میزان بارش‌ها در فصل زمستان گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل، حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

وزش مستمر بادهای گرم جنوبی یا گرمیج در سال زراعی جاری در سطح استان اردبیل همچنین موجب افزایش دما به میزان ۲ درجه، تبخیر آبهای جاری، کاهش آب سدها، خشکیدگی خاک، تبخیر و تعرق بیشتر گیاهان و در نهایت ایجاد تنش آب در خود گیاهان کشتزارها و بیشتر شدن میزان خسارت شده است.

این خشکسالی کم سابقه و کمبود بارش بر مراتع استان نیز اثر منفی گذاشته و موجب شده که رویش علوفه و غنای گیاهی مراتع و چراگاه‌های استان نیز دچار خسارت شود و به طور یقین این وضعیت در تامین علوفه دام سبک و سنگین و نیز تولید گوشت در استان تاثیر منفی و جدی خواهد گذاشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha