توفان حاره‌ای «تائوته» در حدود ۲هزار کیلومتری چابهار تشکیل شد

زاهدان- ایرنا- رییس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توفان حاره‌ای «تائوته» در فاصله یکهزارو ۹۰۰ کیلومتری از جنوب چابهار تشکیل شد که با نزدیک شدن توفان به آب‌های جنوب کشور ارتفاع موج در دریای عمان به سه متر افزایش می‌یابد.

علی ملاشاهی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این توفان هم‌اینک در محدوده جغرافیایی مدار ۱۲.۵ درجه شمالی و ۷۲.۵ درجه شرقی  قرار دارد و با سرعت حرکت ۹ کیلومتر در ساعت به سمت شمال و شمال غرب در حرکت است.
وی افزود: این توفان چند ساعت قبل تشکیل شده و به نظر می‌رسد در روزهای آینده تا حدود عرض ۲۰ درجه پیشروی کند و سواحل سیستان و بلوچستان را به صورت غیرمستقیم تحت تأثیر قرار دهد.
رییس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود توفان در روزهای آینده تقویت شود و سرعت وزش آن به ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت برسد.
وی خاطرنشان کرد: بارش‌های فوق سنگین، وزش تندبادهای شدید با سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت و بیشتر و متلاطم شدن دریا در محدوده فعالیت این توفان از مخاطرات ناشی از آن است که توصیه می‌شود صیادان فراساحل کشور تا زمان فروکش کردن توفان از تردد در عرض‌های جغرافیایی درگیر خودداری کنند.
ملاشاهی تصریح کرد: الگوی فعلی مورد انتظار برای مسیر حرکت توفان، شمال غربی و سواحل کشور پاکستان است اما با توجه احتمال وقوغ تغییرات در این مسیر، هر گونه جابجایی در مسیر حرکت آن در روزهای آینده اطلاع رسانی می‌شود.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود از روز دوشنبه آثار توفان «تائوته» در سواحل سیستان و بلوچستان نمایان شود و ارتفاع موج در نزدیک سواحل چابهار به حدود ۲ تا سه متر برسد.
رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: به طور قطع ارتفاع موج در فراساحل بیشتر از سه متر خواهد بود بنابراین توفان موجب اختلال در فعالیت‌های دریایی می‌شود.
وی اظهارداشت:  احتمال بروز خسارت به تأسیسات دریایی در جنوب سیستان و بلوچستان نیز وجود دارد.
ملاشاهی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود فعالیت‌های صیادی، تفریحات آبی و تردد کشتی‌ها متوقف شود قایق‌ها به مکان‌های امن منتقل شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha