فناوران به چالش نوآوری در غشای نانوساختار تبادل کاتیون دعوت شدند

تهران- ایرنا- فناوران در فراخوانی به شرکت در چالش نوآوری با موضوع ساخت غشای نانوساختار تبادل کاتیون، دعوت شدند.

به گزارش روز شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از مهم‌ترین قطعات در پیل‌های سوختی، پیل‌های الکترولیز و ژنراتورهای هیدروژن، «غشای تبادل یونی» است. امروزه رایج‌ترین استفاده صنعتی این نوع غشا، در پیل‌های الکترولیز آب نمک برای تولید گاز کلر است، غشای تبادل یونی در این فرآیند نقش محوری دارد و خاصیت تراوایی آن برای یون سدیم، امکان جداسازی گاز کلر را فراهم می سازد.

در حال حاضر با وجود مصرف بالای این غشا در داخل کشور در صنعت پتروشیمی و واحد کلر آلکالی، تامین آن از طریق واردات انجام می پذیرد. از این رو تولید این محصول در داخل کشور برای جلوگیری از خروج ارز و رفع مشکلات واردات به‌دلیل موانع تحریمی، بسیار حائز اهمیت است.

هدف اصلی اینوتن از برگزاری این چالش، شناسایی و ارزیابی طرح‌های نوآورانه و همچنین ساخت نمونه محصول غشای تبادل یون‌های مثبت (کاتیون‌ها)، مبتنی بر استانداردهای فنی و الزامات تولید اقتصادی برای تولید این غشای پلیمری در داخل کشور است.

از تمامی علاقمندان اعم از شرکت‌های فناور، دانشجویان، پژوهشگران و… برای رفع مساله مطرح شده در این فراخوان دعوت شده است. 

این چالش با حمایت «شبکه تبادل فناوری» برگزار و به برگزیدگان این چالش جوایز ویژه‌ای شامل تیم‌های برگزیده در مرحله اول؛ (۵/۷ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول + ۵/۷ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی) تیم‌های برگزیده در مرحله دوم؛ (برگزیده اول: جایزه نقدی ۱۳ میلیون تومانی)، (برگزیده دوم: جایزه نقدی ۱۰ میلیون تومانی) اهدا خواهد شد.

این تیم‌ها نیز می‌توانند در پایان از حمایت‌های شبکه تبادل فناوری جهت تجارسازی طرح نیز بهره‌مند شوند. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www,innoten.ir مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha