نگاه تشکل‌های سیاسی به آخرین روز ثبت‌نام نامزدها

تهران- ایرنا-  تشکل‌های سیاسی در آخرین روز ثبت نام نامزدهای انتخاباتی چشم به وزارت کشور دوخته‌اند. ثبت‌نام تعدادی از نامزدهای کلیدی، سمت و سوی تعیین راهبردها و مصادیق انتخاباتی جریان‌های سیاسی را به طور جدی از خود متاثر خواهد کرد.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*وزیر کشور: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست

«عبدالرضا رحمانی فضلی» که در تالار وزارت کشور حاضر شده بود،‌ گفت : هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست. هم ما ،  هم شورای نگهبان و هم داوطلبان قانونی عمل کردیم.

وی با بیان اینکه قانون انتخابات نه لغو و نه اصلاح شد، اظهار کرد: در ماده ۵۵ و ۵۹ قانون انتخابات این موضوع آمده و ماده ۵۹ دست ما را باز گذاشته که این مدارک و ویژگی‌ها را از داوطلبان بخواهیم و مدارک را رتبه‌بندی شده تحویل شورای نگهبان می دهیم. قرار شد حرکت عظیمی مانند انتخابات را با تدبیر و هماهنگی حل کنیم خیلی‌ها از فضاها شاید برداشت نامناسب از هماهنگی کنند که خوشبختانه مشکلی نیست.

رحمانی فضلی اضافه کرد: شورای نگهبان با توجه به سیاستگذاری‌های کلی نظام، شرایط برای تفسیر رجل سیاسی مذهبی را در نظر گرفته که ما هم در کنار آن این مدارکی مانند تحصیلات،گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه مدیریتی را  تحویل می‌گیریم.

*سخنگوی شورای نگهبان: صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه شورای نگهبان بررسی می‌شود

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان با حضور در محل ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امسال با تدابیری که توسط وزارت کشور اندیشیده شد، خوشبختانه با توجه به مصوبه شورای نگهبان شاهد جشنواره ثبت نام نبودیم. ثبت‌نام‌ها روند متعادلی را طی کرد و در جشنواره ثبت‌نام مقداری رو به جلو بودیم و مشکلات گذشته را نداریم.

وی در رابطه با اینکه آیا صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه شورای نگهبان بررسی می‌شود، عنوان کرد: بله، شورای نگهبان این بار از بین افرادی که دارای شرایط هستند  بررسی صلاحیت‌ها را انجام خواهد داد.

* سخنگوی ستاد انتخابات کشور: طی چهار روز، ۳۰۴ نفر برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند

«سید اسماعیل موسوی» روز جمعه ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ پس از پایان ساعت ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت:‌ چهارمین روز از فرآیند ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و طی چهار روز، ۳۰۴ نفر برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا

*سخنگوی شورای ائتلاف: هیچ اختلافی میان اضلاع سیاسی نیروهای انقلاب وجود ندارد

«امیرابراهیم رسولی» با بیان اینکه برخی اقدامات در فضای مجازی نباید باعث شود هشت سال اخیر را فراموش کنیم، اظهار کرد: برخی تلاش می‌کنند با حاشیه‌سازی، متن را کناری زنند و اصل را به مباحث دم‌دستی تبدیل کنند.

وی در واکنش به کاندیداتوری علی لاریجانی گفت: هیچ اختلافی میان اضلاع سیاسی نیروهای انقلاب وجود ندارد و ما کماکان یک هدف واحد را دنبال می‌کنیم و آن چیزی جز پایان دادن به دولت سوم روحانی نیست.

رسولی ادامه داد: برخی توان رقابت واقعی ندارند اما در حال روشن کردن موتور تخریب هستند. افراد سرشناس و شناخته‌شده‌ای که ماه‌هاست در لواسان تشکیل جلسه می‎دهند و راه‌های تخریب آقای رییسی را بررسی و نقشه آن را آماده کرده‌اند اما بدانند اینبار راه به جایی نمی‌برند.

*دعوت جمعی از فعالان فعلی و سابق دانشجویی از سعید جلیلی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری

۵۰۰ نفر از فعالان فعلی و سابق دانشجویی طی نامه ای از سعید جلیلی برای حضور و ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند.

در این بیانیه آمده است: مجاهدت ۸ سالۀ شما برای یافتن راه‌حل‌های واقعی با بیش از ۱۰۰ سفر استانی و مشاهدۀ از نزدیک دردها و صحبت بی‌واسطه با اقشار مختلف مردم، صیادان، صنعتگران، شرکت‌های دانش‌بنیان، کوله‌بران و... از یک طرف و گفت و گو با کارشناسان و نخبگان از طرف دیگر به دور از جنجال‌های رسانه‌ای و هیاهوهای نمایشی دستان شما را برای اداره کشور پرنموده است. شعار وحدت گفتمانی و وحدت روی برنامه را یکی از اساسی‌ترین گزاره‌های بیان شده از جانب شما می‌دانیم که نشان از درک صحیح شما از عرصۀ سیاست دارد. آری، در مقابل ائتلاف باید ائتلاف تشکیل داد، ائتلاف مردم در مقابل کاسبان قدرت.

*رییس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی: رقابت هر اصولگرایی با علی لاریجانی از نظر من رقابتی درون جریانی محسوب می‌شود

«عبدالرحمن معاشر» رییس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی علی لاریجانی را نامزد نهایی جریان اصلاحات دانست و گفت:  لاریجانی هم اصولگرا است و هم نگاه اصلاح‌طلبانه دارد، بنابراین رقابت هر اصولگرایی با علی لاریجانی از نظر من رقابتی درون جریانی محسوب می‌شود.

معاشر در مصاحبه‌ای درباره آخرین اقدامات نیروهای انقلاب (اصولگرایان) گفت: تعداد زیادی از چهره‌های نیروهای انقلاب برای حضور در صحنه اعلام آمادگی کرده‌اند ولی به این معنی نیست که همه این افراد وارد رقابت نهایی شوند. بلکه حضور این تعداد برای بررسی گزینه‌های جریان گفتمان انقلاب و در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت است.

وی افزود: حضور داوطلبان مختلف نوعی اعلام آمادگی درون گفتمانی است که بتوانیم در داخل جریان انقلاب به گزینه واحدی برسیم.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

*سخنگوی جبهه اصلاحات ایران: افرادی که رای دوسوم مجمع عمومی را به دست بیاورند در صحنه خواهند ماند

«آذر منصوری» در مصاحبه‌ای از برگزاری جلسه بعدی مجمع عمومی جبهه اصلاح طلبان ایران در روز یکشنبه خبر داد. منصوری پیش تر اعلام کرده بود مصوبه مجمع عمومی جبهه اصلاحات بدین صورت بود که قبل از ثبت‌نام، رای‌گیری دو سوم برای کاندیدهای پیشنهادی انجام شود، اما چون تکلیف برخی کاندیداها معلوم نبود، این تصمیم گیری به جلسات آتی موکول شد.

منصوری گفت: در این تصمیم گیری ممکن است به یک یا چند نفر برسیم و افرادی که رای دوسوم مجمع عمومی را به دست بیاورند در صحنه خواهند ماند و در این صورت، کاندیدای نهایی بعد از مناظره‌ها و نظرسنجی‌های ملی و معتبر تعیین می‌شود و سایر افراد به نفع کاندیدای نهایی کنار می‌روند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha