۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۲۲
کد خبرنگار: 955
کد خبر: 84329737
۰ نفر

برچسب‌ها

اقدامات تروریستی کابل ماهیت قومی و مذهبی نداشت

مشهد- ایرنا- روحانی افغانستانی مقیم ایران گفت: دشمنان می‌خواهند چنین القا کنند که حوادث تروریستی دشت برچی و شهادت دختران دانش‌آموز مدرسه سیدالشهدا کابل، انگیزه قومی و مذهبی دارد و حال آنکه این جنایت ماهیت دیگری داشت.

حجت الاسلام سیدثارالله ظهوری در نشستی مجازی که روز شنبه به میزبانی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی برگزار شد، افزود: اگر اخبار رصد شود پس از حادثه منطقه شیعه نشین دشت برچی، شاهد عملیاتی انتحاری در مسجد اهل سنت در حومه کابل در منطقه شکردره بودیم که در آن اهل سنت هدف قرار گرفتند و این اقدام نیز در برابر اقدامات علیه شیعیان صورت گرفته است.

وی گفت: از نظر ما شهدای منطقه شیعه نشین دشت برچی و شهدای سنی شکردره کابل همانند هم و مانند شهدای امروز غزه هستند، اما دشمن با این اقدامات به دنبال انحراف افکار مسلمانان از اهداف خود در منطقه است که متاسفانه برخی جریانات شیعه نیز فریب این دسیسه را خورده و تنها به بعد قومی و مذهبی حملات دشت برچی پرداختند.  

ظهوری که در مجموعه بنیاد فرهنگی اجتماعی خاتم الاوصیا (ویژه مهاجران افغانستانی مقیم ایران) فعالیت دارد، گفت: اگر عامل این حوادث تروریستی را داعش بدانیم باید به این نکته توجه شود که این گروه تروریستی قبلا این اقدامات را با افتخار برعهده می گرفت اما تاکنون داعش مسوولیت حادثه دشت برچی را بر عهده نگرفته چرا که نقشه کشان اصلی و اربابان این جریان به او چنین دستور داده اند که داعش موضع گیری نکند.

وی ادامه داد: با این راهبرد اکنون برخی از مردم افغانستان و منطقه درباره عامل این حوادث تروریستی دولت افغانستان، بعضی گروه طالبان و برخی دیگر جریان داعش را مسوول و مجری قلمداد می کنند و عملا مردم دچار سردرگمی شده اند، دشمن هم می خواهد ما را درگیر جزئیات کند که از طراح اصلی این اقدامات غافل شویم.

دبیر مجمع رحمای بنیاد فرهنگی اجتماعی خاتم الاوصیا (عج) خاطرنشان کرد: عامل اصلی انفجارهای افغانستان آمریکایی ها هستند، البته ممکن است اجرای این حوادث به دست هر گروه تروریستی مرتبط با این دولت انجام شود، دلیل این استدلال نیز منافع ایالات متحده آمریکا از ایجاد ناامنی های موجود در افغانستان است.

ظهوری ادامه داد: برخلاف ادعای آمریکایی ها، این دولت قصد ترک و تخلیه کامل پایگاه های اصلی خود در خاک افغانستان را ندارد و با این اقدامات می خواهد به همه جریانات، قومیتها و مذاهب بقبولاند که خروجش باعث ناامنی در افغانستان می شود لذا باید حضورش در افغانستان تداوم یابد.

وی به فعالیت گسترده سرویس های اطلاعاتی اسرائیل در کابل اشاره و بیان کرد: رژیم صهیونیستی نیز در این ماجرا نقش دارد، نباید از خاطر دور داشت که حوادث غزه و کابل از هم قابل تفکیک نیست، صهیونیستها به این حوادث نیاز دارند.

دبیر مجمع رحمای بنیاد فرهنگی اجتماعی خاتم الاوصیا (عج) گفت: قبل از حملات غزه، اسرائیل باید ابتدا افکار عمومی را از موضع فلسطین به جای دیگری متوجه می کرد. برای همین هدف حمله را یک مدرسه دخترانه با نام سیدالشهدا در منطقه ای شیعه نشین در کابل انتخاب کردند تا بعد احساسی و مذهبی این حادثه را بالا ببرند و بتواند همه افکار عمومی را به بهترین شکل به سمت آن معطوف کرده و از اهمیت موضوع غزه بکاهند.

ظهوری همچنین به رفع برخی محدودیتها برای فعالیت اتباع افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته مجمع رحما ذیل بنیاد فرهنگی اجتماعی خاتم الاوصیا (عج) تشکیل شد که هدف آن ساماندهی و هماهنگی میان جامعه مهاجران افغانستانی مقیم ایران در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha