تداوم شکاف جنسیتی در آمریکای لاتین به رغم گام‌های استوار محققان زن

تهران - ایرنا -  به رغم گام‌های استوار و تلاش‌های موفقیت‌آمیز دانشمندان و محققان زن در آمریکای لاتین و کارائیب اما دسترسی این قشر به موقعیت‌های بالای شغلی، علمی و تجاری همچنان با موانع بسیار فرهنگی و اقتصادی مواجه است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از نشریه اینفوبائه، گزارش اخیر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نشان می‌دهد در آمریکای لاتین ۴۵ درصد از پژوهشگران را زنان تشکیل می‌دهند، در حالی که سطح جهانی ۲۹.۳ درصد است.

با این حال اگرچه حضور پژوهشگران زن در حوزه های اجتماعی و پزشکی چشمگیر است اما در برخی زمینه ها همچون ریاضیات، مهندسی و فناوری حضور بسیار کمرنگی دارند.

گلوریا بوندر رئیس کرسی منطقه ای یونسکو در امور زنان، علم و فناوری در آمریکای لاتین می‌گوید: ما زنان در مشاغلی که پیشتر بسیار مردانه و یا کاملا مردانه بوده اند، پیشرفت کرده ایم.

این کارشناس آرژانتینی با تاکید بر اینکه تعداد زنانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند بیش از مردان بوده و در عرصه تحقیقاتی حضور زنان و مردان برابری می‌کند، گفت: فقط ۱۸ درصد مدیران زن از فارغ التحصیل‌های دانشگاه های دولتی بوده و تعداد دانشمندان زن در شرکت‌ها به سختی به ۲۷ درصد می‌رسد. امروز در تلاشیم تا حضور نابرابر زنان و مردان در برخی حوزه‌های علمی را از بین ببریم.

در ادامه این گزارش آمده است: شیوع بیماری همه‌گیر نیز در ماه‌های اخیر اگر چه نقش کلیدی وجود دانشمندان آموزش دیده در سراسر کشورهای جهان را برجسته کرد اما با افزایش مسئولیت و وظایف زنان در زمینه کمک‌های مراقبتی، این گروه را به ویژه در حوزه فعالیت‌های اقتصادی بیشتر تحت تاثیر قرار داد.

بانک جهانی پیشتر در گزارشی با عنوان «زنان، تجارت و قانون ۲۰۲۱» اعلام کرد بیماری همه‌گیر کرونا با ایجاد مشکلاتی جدید در مسیر پیشرفت برابری جنسیتی در جهان سبب شد تا از سپتامبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰، اصلاحات برای از بین بردن موانع فعالیت اقتصادی زنان در بسیاری از کشورها کند و نامتوازن پیش رود.

ماریا نوئِل بائِزا مدیر منطقه ای نهاد زنان سازمان ملل متحد در آمریکای لاتین و کارائیب با تاکید بر پیامدهای بیشمار بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بر جامعه زنان کشورهای آمریکای لاتین گفت: بحران ناشی از همه‌گیری، چالش‌های بزرگی که جوامع ما با آن‌ها مواجه است را به ما نشان داده و نابرابری‌های جنسیتی را آشکارتر کرده است.

براساس تارنمای آماری «وردو میترز» که به صورت لحظه ای شمار موارد ابتلا و فوتی در جهان را به روز رسانی می‌کند، تا کنون بیش از ۳۰ میلیون و ۶۹۱ هزار نفر در آمریکای لاتین و کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۹۷۶ هزار نفر جان خود را از دست داده اند ...

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha