سرمایه‌گذاری در بورس‌های خارجی قابل اعتماد است؟

تهران- ایرنا- برخی از هموطنان برای رسیدن به اهداف بزرگ، اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس‌های خارجی می‌کنند این در حالی است که هیچ گونه شناختی از نحوه سرمایه‌گذاری در بورس‌های خارجی نداشته و به راحتی به هر گونه تبلیغ دروغین مبنی بر سرمایه‌گذاری و دریافت سودهای کلان اعتماد می‌کنند.

مجرمان با تبلیغ سرمایه گذاری در بورس خارجی و دریافت سود کلان حاصل از آن، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند و تا جایی پیش می روند که تمام دارایی افراد ساده لوح را به صفر رسانده و هیچ گونه رد پایی از خود باقی نمی گذارند.

افزایش دانش سایبری با وجود دنیای پیچیده اقتصادی و توسعه فضای مجازی و انواع و اقسام جرائم رایانه ای، بیش از گذشته لازم و ضروری به نظر می رسد براین اساس نباید به راحتی به هر گونه تبلیغی در این زمینه اعتماد کرد زیرا مجرمان همواره به روز بوده و از راه های مختلف برای سرقت اطلاعات بانکی و هویتی افراد استفاده می کنند و چنان با قربانیان خود وارد معامله می شوند که هرگز باورتان نمی شود که با یک مجرم سایبری در تماس هستید.

مجرمان با افزایش دانش سایبری خود انواع راه ها را رفته اند و همچنان راه های جدیدتری برای فریب و به دام انداختن قربانیان خود استفاده می کنند. کارشناسان پلیس فتا یک توصیه کلی به همه اقشار جامعه اعم از افرادی که سواد رسانه ای دارند و ندارند، ارائه می دهند، توصیه ای بسیار ساده و شدنی که اگر هموطنان این توصیه را آویزه گوش خود کنند هرگز قربانی نخواهند شد و آن این است که وارد هر سایتی نشوید، به هر پیامی پاسخ ندهید، به هر تبلیغی اعتماد نکنید.

به گفته کارشناسان چه ضرورتی دارد که افراد حتما وارد سایت هایی بشوند که نمی دانند کاربرد آن چیست، چه ضرورتی دارد که با تبلیغات اغواء کننده جذب برندها و اجناسی شویم که برای ما فقط یک تصویر است. کلاهبرداران که معمولا خارج از کشور هستند با راه اندازی سایت‌ و تبلیغ در شبکه‌های مجازی مخاطب جذب می‌کنند پس از مدتی برای جلب اعتماد سرمایه گذاران به آنها سود پرداخت کرده تا مبالغ بیشتری را در این سایت‌ها سرمایه گذاری کنند.

کلاهبردار با وعده سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، بورس، مسکن، ارزهای خارجی، طرح‌های تحقیقاتی و هر ترفند دیگری که به فکرشان برسد، پول‌های قربانیان را دریافت کرده و به آنها وعده سودهای بزرگ‌تر می‌دهند. این سرمایه کاربران است که در دست آن‌ها است و هیچ سرمایه گذاری واقعی وجود ندارد به این صورت که گردانندگان سایت بخشی از همان مبلغی که کاربران جدید در سایت سرمایه گذاری می‌کنند را به‌عنوان سود به افراد قدیمی پرداخت می‌کنند اما پس از جمع آوری پول‌های کلان دیگر سودی پرداخت نمی‌شود و کلاهبرداران سایت خود را از دسترس خارج می‌کنند.

کاربران فریب وب‌سایت‌هایی که خود را با ظاهری معتبر معرفی می‌کنند و سودهای کلان و غیرعادی را تبلیغ می‌کنند نخورند، هر وب سایت معتبری قابل جعل است حتی فعال سازی تراکنش‌های ارزی در پنل کاربری یا کیف‌های پول مجازی برای سوء‌استفاده از سرمایه شهروندان به صورت جعلی قابل پیاده سازی است.

کارشناسان پلیس فتا در این زمینه به هموطنان توصیه می کنند که تنها به ظاهر مطالب پیرامون مجوزها و  نظارت مراکز معتبر برای کسب و کارهای اینترنتی اکتفا نکنید و حتماً برای راستی آزمایی به صورت مستقیم از این مراکز درباره این وب سایت ها اعتبارسنجی کنید.

همان طور که گفته شد مجرمان سایبری با استفاده از تبلیغات گسترده در فضای مجازی مبنی بر سرمایه گذاری در بورس‌های خارجی و دریافت سود کلان حاصل از آن، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند مجرمان سایبری با ترفند اغوا کننده و تبلیغات در فضای مجازی، شهروندان را وسوسه کرده و آن ها را به سرمایه گذاری در بورس‌های خارجی تحریک کرده و در دام خود گرفتار می‌کنند. در این گزارش به مواردی از این دست کلاهبرداری ها اشاره می شود:

تبلیغ خرید بورس خارجی و هرمی سازی، شگردی جدید از سوی کلاهبرداران سایبری

سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از موج جدید کلاهبرداری به روش خرید بورس خارجی و زیر مجموعه سازی توسط خریداران به منزله کسب درآمد بیشتر خبر داد و گفت: به تازگی کارشناسان اداره تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری دریافتند برخی از شهروندان زودباور با فریب کسب درآمد ماهانه به صورت دلار و سرمایه گذاری در شرکت هایی که عملکرد هرمی داشته و وعده فروش سهام شرکت های معتبر و برند خارجی را می دهند از کاربران می خواهد به ازای خرید بورس شرکت خارجی به دلار و معرفی افراد بیشتر سقف درآمد ماهانه خود را بالاببرند.

سرهنگ جهانشیری ادامه داد: افراد قربانی به طمع کسب درآمد با رقم های بالا علاوه برپرداخت ۱۰۰۰دلار به عنوان سرمایه گزاری سعی در جذب و زیرمجموعه سازی دارند تا مطابق وعده داده شده به کسب درآمد بالا دست یابند.

این مقام مسئول ادامه داد : پلیس فتا تاکنون مراجعاتی از سوی شهروندانی که درتله کلاهبرداری موصوف گرفتار شده اند داشته و در تمامی موارد فرد قربانی تطمیع وعده های جذاب کسب درآمد میلیونی شده و در نهایت نه تنها سودی دریافت نکرده بلکه رقم و سرمایه اولیه خود را از دست داده و هنگام درخواست وجه خود نیز متاسفانه با مقاومت و انکار مواجه شده اند. لذا بررسی ها نشان می دهد افرادی که در پلت فرم های موصوف سرمایه گذاری می کنند ریسک بزرگی را متحمل می شوند.

وی با اشاره به شیب تند تغییر بسیاری از کسب و کارها به شهروندان توصیه کرد: هرگز قبل از کسب مهارت و افزایش دانش اقدام به سرمایه گزاری در کاری که اطلاعات مرتبط با آن در اختیار شما نمی باشد نکرده تا گرفتار موضوعات کلاهبردارانه در فضای سایبر و حقیقی نشوید.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد : هرچند در وب سایت های مختلف تبلیغات چشمگیر و همچنین بازخوردهای مثبت و منفی بسیاری درباره این وب سایت ها وجود دارد اما سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که سرمایه گذاری در چنین وب سایت های دارای ریسک بسیار بالایی است و با توجه به نبود آدرس و مشخص نبودن هویت واقعی صاحبان وب سایت در صورت بروز مشکل رسیدگی به شکایت پرسه زمان بر خواهد بود زیرا در فضای سایبری مرز جغرافیایی موجود نیست و دسترسی به کلاهبردار با همکاری اینترپل میسر خواهد بود.

کلاهبرداری با عنوان سرمایه‌گذاری در بزرگترین عرضه اولیه جهان

سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس در خصوص تهدیدات پیش روی فعالان و سرمایه‌گذاران در حوزه سرمایه‌گذاری بورس خارجی هشدار داد.

وی با اشاره به تبلیغ سرمایه‌گذاری در بورس‌های خارجی در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی گفت: متأسفانه مجرمان سایبری با تبلیغات اغواکننده شهروندان را فریب داده و از آن‌ها کلاهبرداری می‌کنند.

این مقام مسئول در خصوص ویژگی واریز وجه به حساب افراد به بهانه بورس خارجی افزود: نامشخص بودن وضعیت سرمایه‌گذاری، مشکلات قانونی، امنیت سرمایه‌گذار، دست‌کاری در خرید و فروش و نیز سوءاستفاده کلاهبرداران، از مشکلات این نوع سرمایه‌گذاری است.  

سلیمانی ادامه داد: هدایت شهروندان به درگاه‌های فیشینگ بانکی برای دریافت وجه سرمایه‌گذاری یکی از شگردهای مجرمانه سایبری برای سرقت اطلاعات بانکی شهروندان است.

رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: مجرمان سایبری از بی‌اطلاعی افراد بهره برده و با اخذ وجه از متقاضیان، به آن‌ها وعده ایجاد حساب‌های خارجی را می‌دهند؛ درحالی‌که هدف آنان کلاهبرداری است.

سرهنگ سلیمانی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری‌های خارجی یکی از شگردهای کلاهبرداران بوده که با تبلیغات فراوان در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی، قصد سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان و کلاهبرداری از آنان را دارند.

ورود پلیس فتا به پرونده عضویت در بورس خارجی

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا ناجا از شناسایی و دستگیری سرشاخه باند کلاهبرداری با شگرد عضویت در بورس خارجی و دریافت سود با رمز ارزها خبر داد و گفت: با توجه به ارجاع تعداد قابل توجهی پرونده از سوی شکات در استان خراسان رضوی مبنی بر سرمایه گذاری در ارز خارجی (فارکس) و دریافت سود به شکل رمز ارز، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: در بررسی های مقدماتی مشخص شد مالباختگان طی آشنایی با سرمایه گذاری که خود را نماینده یکی از بانک های مالزی معرفی کرده بود و با پیشنهاد سرمایه گذاری در بورس خارجی و سپس اعطای سود به صورت رمز ارز آشنا شده بودند و ضمن انتخاب پلن خود از جدول پیشنهادی به صورت هفتگی سود خود را دریافت کرده بودند.

رئیس پلیس فتا ناجا ادامه داد: لذا با بررسی های صورت گرفته مشخص شد این فرد تاکنون میلیاردها تومان از شهروندان کلاهبرداری کرده است که مالباختگان پس از مسدود شدن حساب کاربری شان در سایت های موصوف و اطمینان از عدم بازگشت سرمایه خود، موضوع را با پلیس فتا در میان گذاشتند.

سردار مجید بیان کرد: با توجه به تلاش کارشناسان پلیس فتا در استان خراسان رضوی سرکرده این باندکلاهبرداری به همراه دو نفر از همدستانش در مشهد مورد شناسایی قرار گرفتند و پس از عملیات فنی و پلیسی متهمان تحت تعقیب، دستگیر و به اداره پلیس انتقال داده شدند.

این مقام مسئول ادامه داد: سرکرده این باندکلاهبرداری که از وجه شخصیتی موجهی در بین مالباختگان برخوردار بود، توانسته بود مبالغ کلانی را سرمایه گذاری کرده و به دنبال خود، افراد دیگری را نیز تحت عنوان زیر در این مجموعه بیاورد که آنها نیز دچار ضرر و زیان مالی شده بودند.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: در بررسی از اموال رایانه ای متهم، تعدادی دستگاه pos جهت ساخت اکانت و شارژ حساب کاربری افراد و فایل های صوتی پرزنت یا همان دعوت از افراد مختلف جهت حضور در این نوع سرمایه گذاری به دست آمد.

این مقام انتظامی با اشاره به احتمال دامنه دار بودن کلاهبرداری خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود شهروندان دیگری نیز با این روش گرفتار شده باشند که از مالباختگان احتمالی در سایر نقاط کشور خواهانیم جهت مشخص شدن وضعیتشان، در صورتی که تحت عناوین www.gibank.io و www.f۱.guardiancapitalalag.asia سرمایه گذاری کرده اند، با در دست داشتن مستندات و شکوائیه به پلیس فتا محل زندگی خود مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه سایت های ذکر شده بدون پشتوانه مالی و جعلی بوده و دائما در حال تغییر نام هستند، افزود: از کاربران فضای سایبری می خواهیم قبل از ورود به هرگونه سرمایه گذاری در این حوزه به عواقب آن بیندیشند و هرگز تحت تاثیر تبلیغات متعدد و پیشنهادات اغواکننده که در حوزه سرمایه گذاری پانزی و هرمی و یا عناوینی که توسط افراد یا شرکت های معتبر ارائه می گردد، قرار نگیرند.

سردار مجید تاکید کرد: شهروندان می توانند با مراجعه به پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir از به روز ترین اخبار و حوادث و آموزش های پیشگیرانه در حوزه فضای سایبری مطلع شوند.

 ورود به قرن بیست و یکم مصادف با وقوع انقلاب ارتباطی و اطلاعاتی، افراد جامعه تحت تأثیر بمباران‌های رسانه‌ای قرار دارند و رسانه‌های عصر حاضر نقشی عمده در شکل‌گیری رفتار، عقاید، عواطف و به خصوص روابط فردی و اجتماعی بازی می‌کنند. اکنون سواد رسانه ای به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای نظارتی طرف توجه بسیاری از کشورها است و افزایش نظام های اطلاعاتی و ارتباطی، ضرورت آموزش را بیش از گذشته احساس می شود براین اساس سواد سایبری یا سواد رسانه ای مهارتی است که با یادگیری آن می توانیم انواع رسانه ها و تولیدات رسانه ای را به خصوص در فضاهای مجازی درک، تفسیر و تحلیل کرده و به راحتی در دام شیادان گرفتار نشویم.

از:معصومه نیکنام

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha