تمهیدات بهداشتی و امنیتی برای برگزاری پرشور انتخابات

تهران- ایرنا- «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در خصوص تمهیدات بهداشتی و امنیتی دولت برای برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: از حدود ۴ ماه قبل سیستم امنیتی مولفه‌ها را رصد کرده و فضای امنی به خوبی در حال پیش روی است. محدودیت‌ها در تبلیغات انتخابات باید به وسیله وزارت بهداشت صورت گیرد.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در هفته‌های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ ترین عرصه‌های فعالیت نامزدها، رسانه‌ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مسایلی چون مشارکت در انتخابات می پردازند و چهره‌ های مختلف جریان های سیاسی در شبکه‌ هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌ های مستمر خود و در فاصله  حدود یک ماه و یک هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محورهای مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی را مورد رصد قرار می دهد. این گزارش بر اساس روش تحلیل کیفی پست‌ های تلگرامی و توییت‌ ها در بازه زمانی ۱۱ صبح پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت تا ۱۱ صبح شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و امنیتی

اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع خبرنگاران در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و تمهیدات امنیتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مورد توجه رسانه های مختلف قرار گرفت. یک کانال تلگرامی در روز ۵ شنبه ۲۳ اردیبهشت در بازنشر این سخنان از قول رحمانی فضلی نوشت: تا دیروز آخر وقت ۱۳۰ نفر را دوستان من در وزارت کشور به همراه دیگر دستگاه‌ها ثبت‌نام کردند. نامزدها و ستادها ان‌شاءالله شرایط را در نظر بگیرند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تا آخر انتخابات و رأی‌گیری و شمارش آرا داشته باشند. همه گروه‌ها و نیروهای امنیتی الحمدلله تا به حال وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند. از حدود ۴ ماه قبل سیستم امنیتی مولفه‌ها را رصد کرده است و آخرین بار ۳ روز قبل جلسه داشتیم که مشخص شد فضای امنی به خوبی در حال پیش روی است. الان تا انتهای خرداد باید همکاری با رسانه‌ها پررنگ‌تر باشد. محدودیت‌ها در تبلیغات انتخابات باید به وسیله وزارت بهداشت صورت گیرد و این دوستان محدودیت‌ها را قبول دارند. رسانه‌ها با ابتکار، خلاقیت و تأثیرگذاری بیشتر فضا را بهتر کنند. از احزاب و گروه‌های سیاسی و ستاد نامزدها می خواهیم که در رعایت پروتکل‌ها توجه و دقت و مشارکت داشته باشند.

یک کانال تلگرامی در باره آمار تعداد شرکنندگان از زبان «اسماعیل موسوی» سخنگوی ستاد انتخابات نوشت: امروز ۹۳ نفر برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند و تا امروز مجموعا ۳۰۴ داوطلب ریاست‌جمهوری برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند. فردا آخرین روز از بازه زمانی ثبت‌نام است که نام‌نویسی از ۸ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد و به‌طور قطع تمدید نخواهد شد؛ داوطلبان در بازه زمانی ۱۰ ساعت باید به وزارت کشور مراجعه کنند.

در سه روز نخست ثبت نام چهره‌هایی همچون محمدحسن نامی، سعید محمد، حسین دهقان، رستم قاسمی، صادق خلیلیان، محمود احمدی نژاد، محمود صادقی، علی مطهری، محسن مهرعلیزاده، رامین مهمانپرست، محمد عباسی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمدحسن قدیری ابیانه، حسن سبحانی، زارع فومنی و قدرتعلی حشمتیان در انتخابات ثبت نام کرده اند و سید مصطفی تاجزاده معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، فریدون عباسی رییس سازمان انرژی هسته ای دولت احمدی نژاد و نماینده فعلی مجلس، سردار علیرضا افشار فرمانده سپاه پاسداران، شاهین محمدصادقی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و رئیس بسیج جامعه پزشکی از شاخص ترین افرادی بودند که در روز چهارم ثبت نام کردند.

تمهیدات بهداشتی و امنیتی برای برگزاری پرشور انتخابات

مدت زمان لازم برای اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد. یک کانال تلگرامی درباره جزییات این خبر از قول هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها نوشت: داوطلبان رد صلاحیت شده در هیئت های عالی نظارت استان از تاریخ ابلاع نتایج برای ثبت اعتراض چهار روز فرصت دارند. داوطلبان انتخابات شوراها با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا برای ثبت اعتراضات به فرمانداری‌های مستقر در شهرستان حوزه انتخابیه خود و یا هیئت‌های عالی نظارت استان مراجعه کنند.

تا پیش از حضور علی لاریجانی در روز آخر نام نویسی در وزارت کشور، تحلیل های مختلفی در خصوص حضور وی در انتخابات وجود داشت و کانال های مختلف تلگرامی از قول شخصیت ها سیاسی و رسانه ای درباره حضور لاریجانی گمانه زنی کردند؛ محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا نوشت لاریجانی قطعا در انتخابات حضور خواهد یافت و حضورش را منوط به حضور یا عدم حضور هیچکس نخواهد کرد.

غلامرضا تاجگردون نماینده مجلس دهم بیان داشت من دیروز ایشان را دیدم و درباره انتخابات صحبت کردیم اما در مورد مسئله ستاد با ایشان صحبتی نکردیم و درباره ستاد حرف نزدیم و بعید می‌دانم مسئولیت ستاد را به بنده بسپارند. اصل کاندیداتوری ایشان پذیرفته است و فکر می‌کنم فردا وارد ستاد انتخابات شوند و عزمشان برای این کار جزم بود.

تمهیدات بهداشتی و امنیتی برای برگزاری پرشور انتخابات

توییتر و شگفتی‌سازان انتخابات

یک کاربر توییتر در روز آخر ثبت نام ریاست جمهوری با اعلام عنوان «شگفتی سازهای انتخابات»، در توییتی پربازنشر مدعی شد: اگر چه روز آخر است اما تازه اول صبح است و سحر خیزان برای ثبت نام آمده‌اند؛ تا ساعت ۱۸ شگفتی سازهای دیگری هم خواهند آمد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha