۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۸:۵۱
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 84329311
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

حجم ذخیره آب سدهای اردبیل ۵۰ درصد کاهش یافت

اردبیل-ایرنا- مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل از کاهش حجم ذخیره آب سدهای این استان به میران ۵۰ درصد در مقایسه با پارسال خبر داد.

به گزارش ایرنا، اسداله دیندار سوها روز شنبه به خبرنگاران با بیان اینکه کاهش بارندگی در این استان منجر به کاهش ذخایر آب سدها شده و امسال با خشکسالی شدیدی در حوزه های آبریز استان هستیم گفت: بارش‌ها درحوضه آبریز سدهای مهم استان اردبیل ۷۰ درصد کاهش داردو این امر موجب کاهش ۵۰ درصدی حجم ذخیره آب  سدهای استان شده است.

وی افزود: بارش‌ها در سال ۱۴۰۰، در حوضه آبریز سدهای مهم استان اردبیل نظیر یامچی، سبلان و قوری چای تا ۷۰ درصد کاهش دارد و باید برای کاهش مصارف و استفاده بهینه از آب اقدامات  مهمی انجام شود.

او اظهار کرد: کاهش بارندگی‌ها ،افزایش دمای هوا ،افزایش تبخیر از سطح حوضه های آبریز ،مصارف آب در سرشاخه‌ها و نبود ذخیره برف کافی در کوهستان از جمله سبلان، موجب کاهش رواناب و حتی خشک شدن اغلب آبراهه ها و رودخانه های استان شده است بطوریکه اکنون رواناب ورودی  اغلب سدهای استان صفر یا نزدیک به صفر است و امسال با خشکسالی شدیدی در حوضه های آبریز سدهای یامچی، سبلان و قوری چای مواجه هستیم.

 دیندار سوها افزود: طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، میزان متوسط بارش‌ها در سطح کشور از اول مهر ۱۳۹۹ تا ۲۰ اردیبهشت‌  ۱۴۰۰، حدود ۱۲۷ میلیمتر است که نسبت به میانگین ۲۱۳ میلیمتری در بلندمدت، ۴۱ درصد کاهش نشان می‌دهد و در این میان بارش‌های  استان اردبیل از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط بحرانی پیش آمده ضرورت دارد که به مسئله پایداری سرزمین توجه ویژه داشته و بی‌مهابا از آب‌های زیرزمینی برداشت و استفاده نکنیم چرا که مشکل فرونشست زمین در اکثر مناطق بسیار جدی است.

استان اردبیل مشتمل بر ۱۳ شهرستان و دارای چهار محدوده مطالعاتی بوده که مقادیر بارش بر اساس آمار ۲۴ ایستگاه مبنای مستقر در نقاط مختلف گستره‌ استان همه روزه رصد، اندازه‌گیری و ثبت می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha