کیش به مقصد بین المللی رویداد نوروز دریایی تبدیل می‌شود

کیش - ایرنا - مدیر توسعه گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش با اینکه نوروز دریایی جشنی به وسعت پهنه فرهنگی خلیج فارس است گفت: با قراردادن این جشن، جزیره تبدیل به مقصد بین المللی رویداد این نوروز تاریخی می‌‎شود.

ماهان مدون روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نوروز دریایی رویدادی بوده هزاران سال پیش در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان جشن گرفته می شد و ایامی برای آغاز فعالیت های مبتنی بر دریا است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل یکی از موضوعاتی که در سال های گذشته  با همکاری حوزه های فرهنگی و میراثی کشور در این جزیره پیگیری شده تبدیل نوروز دریایی به یک رویداد بین المللی و ملی است که در این راستا مجموعه فعالیت های مرتبط با نوروز دریایی گردآوری شده است.

مدیر توسعه گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش یادآور شد: این سازمان بر اساس رسالت محوله خود هم اکنون به دنبال آن است در دل جشنواره تابستانی کیش، نوروز دریایی را تبدیل به یک رویداد کرده و جشن های مختلف آن از جمله صیادی، غذاهای دریایی، فعالیت های مبتنی بر دریا را برگزار کند.

وی افزود: امسال آماده هستیم اگر شرایط کرونا اجازه داد این رویداد را در ایام ذکر شده در تاریخ برگزار کرده درغیر اینصورت به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، همانند سال گذشته به صورت محدود برگزار خواهد شد.

مدون با بیان اینکه زمان برپایی جشن های نوروز دریایی بر اساس روایت ها و اسناد تاریخی اواخر تیر تا ۱۰ و ۱۱ مرداد اعلام شده است افزود: معیار این عید فرونشست امواج ها و آرام شدن شرایط جوی دریا بوده به طوریکه عملا باعث می شد زندگی مردم رونقی تازه به خود بگیرد.

جزیره کیش دارای ۶ اثر تاریخی و محوطه باستانی ثبت شده در فهرست آثار تاریخی کشور بوده که شهر تاریخی حریره، کاخ مرجان، بازار فرانسوی ها، کاخ الیت، مسجد امیر و ماشه آثار باستانی ثبت شده ای جزیره است.

کیش از جزیره های خلیج فارس در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان است، این جزیره بیضی شکل ۹۱ کیلومتر مربع وسعت دارد که در سال ۱۳۴۹ هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی این منطقه را مورد بازدید قرار دادند و به دلیل ویژگی های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب زلال اطراف، آن را به عنوان مرکز گردشگری بین المللی ایران انتخاب کردند.

این جزیره از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است اما حاکمیت معنوی ایران بر کیش از نامه های نگاشته شده توسط ایشان به زبان پهلوی در دوران مختلف کاملا مشهود است.

از دوران حکومت آل بویه کیش مجددا به حکومتی ایرانی بر می گردد و بعدها در زمان سلجوقیان، اتابکان فارس، ملکوک هرمز آل مظفر و تیموریان این وضع ادامه دارد و در دوره سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری خالیج فارس تبدیل می شود.

جزیره کیش هم اکنون ۴۴ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۸ کیلومتری کرانه باختری ایران واقع شده و از سال ۱۳۶۹ به عنوان منطقه آزاد شناخته شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha