۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۷:۳۲
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 84329145
۰ نفر

برچسب‌ها

کاشان و بهار سه‌گانه راه، زمین و مسکن

کاشان - ایرنا - شهرستان کاشان با استقرار بر روی شبکه سراسری راه‌های ایران و مسیرهای ارتباطی اصلی شهرها و استان‌های شرقی، شمالی و غربی با مناطق مرکزی، جنوبی و جنوب شرقی از موقعیت ممتازی در کشور برخوردار است.

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد و بیست و هشتمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت اصفهان پس از مرکز این استان محسوب می‌شود.

یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه همسنگ در شهرستان کاشان وجود دارد که شامل ۴۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی درجه یک، ۶۰۰ کیلومتر راه روستایی و فرعی و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه است.

هر چند اجرای اغلب طرح‌های راه و شهرسازی نیازمند اعتبارهای مالی گزاف است اما تحریم‌های ظالمانه آمریکا و به تبع آن افزایش قیمت زمین، مسکن و مصالحی از جمله قیر و آسفالت روند اجرای بسیاری از طرح‌ها را سراسر کشور از جمله کند کرده اما متوقف نکرده است و برای مثال، طرح‌های حوزه راه در کاشان با هدف ایمن‌سازی و ایمنی سفر با سرعت خوبی در حال اجرا است.

محور کاشان - بادرود، کاشان - برزک، حرم تا حرم، زیر گذر چنار، آغاز مطالعه‌ها جاده قدیم قم - کاشان به طول ۵۵ کیلومتر، دهانه دوم پل نوش‌آباد، ‌محور کاشان - سفیدشهر، کمربندی کاشان، کنار گذر کاشان - آران و بیدگل و اتصال آن به محور قدیم قم - کاشان و تهران از جمله طرح‌هایی است که به گفته رییس اداره راه و شهرسازی کاشان، با وجود کمبود اعتبارها آغاز شده و تلاش برای جذب اعتبار مطلوب و تکمیل آنها با جدیت دنبال می‌شود.

پیگیری انتخاب مشاور آغاز مطالعه‌های باند دوم محور قدیم قم - کاشان به ‌طول تقریبی ۵۰ کیلومتر، آغاز ساخت و تکمیل کنارگذر کاشان - آران و بیدگل به طول چهار کیلومتر در محل میدان امام علی (ع) کاشان و پیگیری مطالعات طرح حرم تا حرم از بارگاه حضرت معصومه (س) در قم تا آستان مقدس حضرت سلطانعلی بن امام محمدباقر (ع) در مشهد اردهال با برآورد تقریبی ۷۵۰ میلیارد تومان هزینه از مهمترین اقدام‌های اداره راه و شهرسازی کاشان در سال ۹۹ عنوان شده است.

کاشان علاوه بر موقعیت ممتاز و عملکرد مطلوب در حوزه راه، از نظر توجه به زیرساخت‌های شهرسازی از جمله اختصاص و واگذاری زمین برای اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای در وضعیت خوبی قرار دارد. 

توجه به توسعه پایدار با واگذاری زمین برای ساخت مناطق نمونه گردشگری، رفع تصرف زمین‌های دولتی، جانمایی زمین برای اوژانس هوایی از جمله اقدام‌های موثر و مناسب در حوزه زمین این شهرستان است.

مسکن نیز یکی از مهمترین بخش‌های توسعه در هـر جامعـه است و در اهمیـت این بخش همین بس که بخش قابل توجهی از ثروت و درآمد ملی را بـه خـود اختصـاص داده است.

این بخش با ابعاد وسیع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگـی، زیسـت محیطـی و کالبـدی، اثرهای گسترده‌ای در ارایه ویژگی‌ها و سیمای جامعه به مفهوم عام دارد.

 بر پایه اصل ۳۱ قانون اساسی، داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

تکمیل طرح مسکن مهر و تحقق وعده دولت قبل در این بخش و تلاش برای اجرای طرح مسکن اقدام ملی از جمله تلاش‌های بخش مسکن در کاشان است.

رفع تصرف ۳۰ هکتار زمین دولتی در کاشان 

بیش از ۳۰ هکتار زمین دولتی به ارزش افزون بر ۳۰۰ میلیارد تومان طی سال گذشته در شهرهای هفت‌گانه کاشان رفع تصرف شد که بازپس‌گیری ۲۵ هکتار آن به ارزش افزون بر ۲۵۰ میلیارد تومان در نیمه دوم پارسال و اجرای ۷۵ حکم قضایی بود.

کاشان و بهار سه‌گانه راه، زمین و مسکن

به گفته رییس اداره راه و شهرسازی کاشان، با تلاش جدی یگان حفاظت اداره‌کل راه و شهرسازی اصفهان در اجرای رای‌ها و حکم‌ها و الحاق ۵۰ هکتار زمین در بلوار قطب راوندی، علاوه بر اضافه ‌شدن ۲۷ هکتار جنب همین زمین به محدوده شهری در ماه‌های قبل، مساحت خوبی به محدوده شهری کاشان افزوده شد.

مجتبی آراسته افزود: پیگیری و کارسازی تغییر نمایندگی اسناد از اداره منابع طبیعی به راه و شهرسازی به میزان یک هزار و ۴۰ هکتار ، ۲۵ مورد انتقال سند، واگذاری ۳۵۰ قطعه زمین به خانواده‌های شهیدان، جانبازان و ایثارگران، پیگیری واگذاری ۱۸۰ قطعه زمین به افرادی که از کلان‌شهرها به کاشان عزیمت کرده‌اند از دیگر فعالیت‌های اداره راه و شهرسازی در سال ۹۹ بوده‌ است.

واگذاری زمین برای ساخت منطقه نمونه گردشگری برزک

این مسوول با اشاره به تخصیص و واگذاری بیش از هشت هکتار زمین برای ساخت منطقه نمونه گردشگری در برزک افزود: پیگیری و ساماندهی زمین مشاغل مزاحم شهری کاشان و پیگیری زمین برای ایجاد شهرک صنایع غذایی کامو، تخصیص زمین به راهدارخانه برزک و کامو، شهرک صنعتی جوشقان قالی، فرماندهی نیروی انتظامی به مساحت ۹ هزار مترمربع و کلانتری راوند در محل شهرک آزادگان نیز انجام شد.

آراسته پیگیری تخصیص ۲۹ هکتار زمین معوض برای ساخت کمربندی سردار کریمی را یادآور شد و گفت: پیگیری تخصیص زمین به مصلای منطقه راوند، بلوار قطب راوندی به میزان ۲۷ هکتار، طرح‌های گردشگری اقامتی در آزادراه کاشان - قم و ورودی راوند و یک هتل از دیگر اقدام‌های اداره راه و شهرسازی کاشان در سال گذشته است.

به گفته وی، پیگیری اسناد مالکیت مصلی بقیه الله الاعظم کاشان و پیگیری تعهدهای ساخت پل مصلی از شهرداری کاشان، تخصیص زمین به پارک الهیه و بوستان مسافر به مساحت تقریبی ۳۵ هکتار در بلوار امام رضا (ع) و جاده قمصر در ۲ منطقه نیز انجام شده است.

رییس اداره راه و شهرستاری کاشان، پیگیری تخصیص زمین به دستگاه‌های اجرایی این شهرستان از جمله اداره‌های آموزش پرورش، آب و فاضلاب، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، انتقال خون، حج و زیارت، اوقاف و امور خیریه، امور مساجد، صنعت معدن و تجارت، شرکت شهرک‌های صنعتی، گمرک، منطقه ویژه اقتصادی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، خیرین مسکن‌ساز، ورزش و جوانان، پایگاه سیلک، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، شهرداری‌ها، بنیاد مسکن، خانه ملت و اداره بازرسی را از دیگر خدمات این اداره در سال گذشته عنوان کرد.

آراسته با اشاره به پیگیری تخصیص اعتبارها و قیر به شهرداری‌ها در قالب تفاهم نامه‌های مشترک و طرح‌های بازآفرینی شهری تاکید کرد: اجرای این طرح‌ها در کوی مفتح و حسین پور، خیابان محتشم، کوچه آقابزرگ، پردیس کارگر و زمین‌های کارخانه ریسندگی و بافندگی و موارد مشارکت با شهرداری نیز در نشست‌های ستاد بازآفرینی محقق شد.

وی با یادآوری پیگیری ساخت باند دوم جاده کاشان - برزک به طول ۲۴ کیلومتر در واریانت‌های (تغییر نقشه مسیر راه به علل مختلف راهسازی) مختلف خاطر نشان کرد: بهره‌برداری بانددوم محور کاشان - بادرود به طول ۱۲ کیلومتر و ارزش ۲۰ میلیارد تومان و پیگیری برگزاری مناقصه احداث باقی‌مانده باند دوم کاشان - بادرود و ساماندهی سه راه ابوزیدآباد و اسدآباد و آغاز عملیات اجرایی آن به طول هشت کیلومتر با بیش از ۱۲ میلیارد تومان برآورد هزینه از دیگر اقدام‌های سال گذشته اداره راه و شهرسازی کاشان است.

افزایش سهمیه اقدام ملی مسکن از ۵۰۰ به ۶ هزار واحد

پیگیری تخصیص اعتبارات بازآفرینی شهری از محل ملی و تخفیفات پروانه به ارزش ۱۸ میلیارد تومان در شهرستان کاشان، بهره برداری کامل از زیرگذر چنار با بیش از هشت میلیارد هزینه، پیگیری مطالعات محور و تقاطع غیر هم‌سطح استرک وحسنارود کاشان در محور کاشان اردهال با برآورد بیش از ۱۰ میلیارد تومان و پیگیری افزایش سهمیه کاشان در طرح اقدام ملی مسکن از ۵۰۰ واحد به ۶ هزار واحد در شهرهای هفت‌گانه و تخصیص زمین از اقدام‌های مهم و موثر پارسال اداره راه و شهرسازی کاشان است.

رییس اداره راه وشهرسازی شهرستان ویژه کاشان پیگیری آسفالت کمربندی سردار کریمی به‌طول ۶ کیلومتر، تکمیل پل‌ها و ابنیه‌های فنی آن با بیش از سه میلیارد تومان اعتبار، پیگیری ساماندهی وضعیت زمین‌های دشت تقی‌زاده، زمین‌های موسوم به حکمت‌ها، دشت لتحر و منطقه داوودیه قمصر و پدیده در راستای حمایت از قانونمندسازی و رفع تداخل‌های اراضی بیش از یک‌هزار هکتار از زمین‌ها را نیز تاکید کرد.

جانمایی زمین اورژانس هوایی

آراسته با یادآوری تکمیل و بهره‌برداری باند دوم کاشان سفیدشهر و دهانه دوم پل نوش آباد و نیز تکمیل رمپ و لوپهای مسیر دسترسی کاشان - سفیدشهر - نوش آباد با هزینه نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان گفت: زمین اورژانس هوایی جنب آزادراه کاشان - قم به مساحت پنج هزار مترمربع با قابلیت افزایش مساحت جانمایی شده‌ است.

وی با اشاره به تخصیص زمین برای دانشگاه‌های کاشان، علوم پزشکی، آزاد اسلامی، فرهنگیان، فدک و سینا افزود: پیگیری واگذاری زمین سهم ۱۰ درصد برای شهرداران کاشان و تخصیص اعتبارهای آماده‌سازی محوطه‌ زمین‌های مربوطه نیز انجام شده‌ است.

به گفته وی، پیگیری تخصیص اعتبارها و افزایش ردیف‌های باند دوم جمکران - اردهال - برزک - موته - تهران با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان، کنارگذر کاشان - آران و بیدگل و اتصال آن به چرمشهر، رامین، تهران و دماوند با اعتبار ۳۵ میلیارد تومان در سال جاری محقق شده ‌است.

این مسوول با تاکید بر پیگیری ساخت و ایمن‌سازی پل راوند با برگزاری نشست‌های متعدد در استان و شهرستان پس از سال‌ها توقف ادامه داد: صدور و تمدید افزون بر ۵۰۰ فقره پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی ساختمان، برگزاری ۶ نشست کمیته کار با بیش از ۱۲۰ مصوبه، برگزاری پنج نشست کمیسیون ماده پنج و گروه کاری تلفیق زیربنایی با ۸۰ مصوبه در سال ۹۹ صورت گرفته ‌است.

وی، پیگیری تدقیق‌سازی و تصویب حریم و محدوده و طرح‌های جامع و تفصیلی شهرهای کاشان، نیاسر، قمصر کامو و چوگان، جوشقان قالی، مشکات و برزک را از دیگر اقدام‌های راه و شهرسازی کاشان در سال گذشته برشمرد.

آراسته با اشاره به تبدیل ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگ، گرفتن ۱۶ فقره سند تک‌برگ تفکیکی به مساحت ۲ میلیون ۴۱۲ هزار و ۳۰۰ متر مربع و ۳۴ مورد سند تفکیکی در حال پیگیری به مساحت ۲ میلیون ۴۰۰ هزار متر مربع اضافه کرد: ۱۵ هزار مورد پیگیری پاسخگویی به استعلام‌های دستگاه‌های اجرایی، پیگیری ارایه سند و شرکت در کمیسیون ماده ۱۴۷ ثبت اسناد و املاک با افزون بر ۶ هزار پرونده در اداره‌های ثبت شهرستان از دیگر خدمات اداره راه و شهرسازی کاشان در سال ۹۹ است.

اجرای یک طرح پس از سال‌ها توقف

خبر خوش دیگی از حوزه اه و شهرسازی کاشان اینکه، طرح کنارگذر کاشان - آران و بیدگل و اتصال به چرمشهر ورامین پس از سال‌ها توقف با تغییرهای اعتباری تملک و دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و ملی محقق می‌شود.

رییس اداره راه و شهرسازی کاشان با اشاره به هماهنگی سه استان اصفهان، تهران و قم برای اجرای طرح و انجام مطالعه‌های دقیق آن گفت: این طرح به طول چهار کیلومتر سال‌ها متوقف بود که پس از پیگیری‌های ویژه برای شروع فعالیت و افزایش اعتبار تا سقف ۲۵ میلیارد تومان در سال جاری با تغییرهای اعتباری تملک و دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و ملی اجرایی می‌شود.

آراسته با تاکید بر تلاش‌ و پیگیری‌های فراوان سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح کنارگذر کاشان - آران و بیدگل تا چرمشهر ورامین و پیشوا به‌ویژه هماهنگی و هدفمندسازی سه استان اظهار داشت: این طرح از بادرود آغاز و با عبور از میدان امام علی(ع) در کاشان و ابوزیدآباد تا پشت شهرک صباحی بیدگلی، پادگان و فولاد کویر ادامه دارد و به چرمشهر ورامین و تهران وصل می‌شود.

رییس اداره راه و شهرسازی کاشان با یادآوری آسفالت ۲۹ کیلومتر از کنارگذر از محل جاده ابوزیدآباد و آغاز اجرای چهار کیلومتر ابتدایی آن از میدان امام علی(ع) برای اتصال به کاشان تا جاده ابوزیدآباد از ۶ ماه پیش افزود: تملک اراضی برای اجرای انتهای آن نیز در سفیدشهر به طول ۱۷ کیلومتر و وصل به جاده قدیم قم کاشان انجام شده، تاغزارها کنده شده و آماده ریختن بیس و خاکریزی به ترتیب لایه‌ها است که ابنیه فنی آن نیز باید انجام شود.

بیس، قشری است که مصالح سنگی و یا مخلوطی از مصالح سنگی و مواد چسبنده با مشخصات فنی معین و به ضخامت محاسبه شده ریخته می‌شود.

طرح حرم تا حرم از حرم 

طرح حرم تا حرم از حرم سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) در مشهد اردهال تا حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم با ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز با آزادسازی اراضی به طول ۵۰ کیلومتر از کهک‌ قم به اردهال وصل می‌شود که در مصرف سوخت و مدیریت زمان بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

رییس اداره راه و شهرسازی کاشان با قدردانی از تلاش‌های مسوولان، اعضای شورای شهر، فرمانداران، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و به ویژه نماینده مردم نطنز، بادرود و قمصر در مجلس شورای اسلامی در راستای ساخت و توسعه حوزه راه‌های شهرستان با سرعت مطلوب اظهار داشت: تکمیل زیرسازی و آسفالت باند دوم محور کاشان - برزک از بارونق تا مرق و سعدآباد نیز به زودی انجام می‌شود.

بهره‌برداری از محور کاشان - بادرود تا پایان امسال 

رییس اداره راه و شهرسازی کاشان با اشاره به اینکه ۱۲ کیلومتر نیز در محور کاشان - بادرود با اتصال به محور قدیم قم - کاشان مجدد به جریان ترافیک استان اصفهان اضافه شد، گفت: هشت کیلومتر این محور نیز توسط شرکت خصوصی با ۵۰ میلیارد تومان اعتبار گرفته شده از ردیف بودجه معاونت راهبردی و سرمایه رییس جمهوری تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

آراسته برنامه آتی اداره راه و شهرسازی کاشان را ساماندهی زیر گذر اسدآباد و تقاطع ابوزیدآباد در محور کاشان - بادرود دانست و گفت: پیگیری گرفتن تخصیص ردیف اعتبار برای آن تا مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در سازمان برنامه و بودجه کشور از دیگر اقدام‌های انجام شده برای این طرح است.

وی ساخت پل راوند با تلاش‌های نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، فرمانداری، مسوولان شهرستان و مدیر کل راه و شهرسازی استان از طریق برگزاری نشست‌های متناوب را یکی از دغدغه‌های اصلی این اداره ذکر کرد و گفت: با انجام و ابلاغ کلیات کار و انتخاب پیمانکار ساخت این پل به‌زودی محقق می شود.

اتصال محور قمصر به آزادراه کاشان - اصفهان پس از سال‌ها توقف 

وی با یادآوری پیگیری اتصال محور قمصر به کاشان و اتصال آن به آزادراه کاشان - اصفهان خاطر نشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده بحث آزادسازی زمین در حوزه مهندسی و معاونت ساخت آزاد راه‌های کشور و نمایندگی آن در اصفهان محقق شد که از طریق آزادراه با مشارکت نماینده حوزه ساخت وزارت راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان این طرح هم بعد از سال‌ها توقف دارای ردیف بودجه تملک دارایی و کار آن آغاز می‌شود.

آراسته بر اجرای محور کاشان، برزک، ورکان و موته و اتصال به آزادراه تهران - اصفهان به طول ۶۵ کیلومتر تاکید کرد و گفت: اعتبار ۲۴ کیلومتر باقی مانده نیز تامین شده که در ۲ بخش با ۲ پیمانکار اجرا و بقیه از برزک به موته نیز تا پایان امسال در صورت موجود بودن اعتبار تکمیل می‌شود.

آغاز ساخت مسکن ملی در انتظار صدور پروانه

آغاز ساخت مسکن طرح اقدام ملی در این شهرستان با تکمیل تمامی فعالیت‌های زیربنایی و دستگاه‌های خدماتی، در انتظار صدور پروانه از سوی شهرداری است.

رییس اداره راه و شهرسازی کاشان در این خصوص با بیان اینکه تمامی امور زیربنایی از جمله واگذاری زمین رایگان از بنیاد مسکن و ارایه خدمات رایگان آب، برق، گاز و تلفن برای ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن این شهرستان انجام شده است، افزود: با توجه به اینکه هزینه صدور پروانه واحدها بر پایه نرخ سال ۱۳۹۹ برداشت شده است، انتظار می‌رود شهرداری نیز بر همین مبنا محاسبه و هر چه سریعتر نسبت به صدور پروانه اقدام کند.

وی با یادآوری تایید ثبت‌نام قطعی و واریز آورده یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن در کاشان تاکید کرد: تمامی خدمات دولت از جمله جدول‌گذاری، آسفالت معابر و واگذاری زمین از بنیاد مسکن به‌صورت رایگان انجام شده‌ است و آغاز ساخت فقط در انتظار همکاری ویژه شهرداری در صدور پروانه با همان نرخ تفاهم‌شده در سال گذشته است.

این مسوول با یادآوری سهم ۵۰۰ واحدی کاشان در ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در سال گذشته که به دلیل جانمایی نکردن زمین در شهرستان مغفول ماند، اظهار داشت: باتوجه به دستور وزیر و مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان مبنی بر سرعت‌بخشیدن به ساخت واحدها، سهمیه کاشان به ۶ هزار واحد افزایش یافت.

به گفته وی، با وجود پیش‌بینی یک‌هزار و ۵۰۰ واحدی در طرح ملی اقدام مسکن در کاشان، در صورت ثبت‌نام تا ۶ هزار واحد نیز در شهرک خاتم الانبیاء با چهار هزار ۵۴۵ واحد مسکن مهر در برهه کنونی قابلیت افزایش دارد.

با پیگیری‌های انجام شده، ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از سندهای مالکیت کاشان در ۶ ماه اخیر با تلاش ویژه اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان تک‌برگ شد.

ثبت نام افزون بر ۶ هزار متقاضی طرح اقدام ملی مسکن

تاکنون افزون بر ۶ هزار و ۱۴۰ متقاضی واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در هشت شهر کاشان، قمصر، برزک، نیاسر،چوگان و کامو، مشکات و جوشقان قالی ثبت‌نام کرده‌اند و زمین‌ به تعداد نفرات جانمایی شده است و بر این پایه، در قمصر ۱۲۵ واحد، شهرهای برزک، مشکات و جوشقان قالی هرکدام ۶۰ واحد و با توجه به نیاز کمتر و کمبود منابع در شهرهای کوچک از جمله نیاسر ۳۰ واحد بارگذاری شد.

واحدهای این طرح در شهرک خاتم‌الانبیاء کاشان و مجاورت مسکن مهر هر واحد ۸۰ تا ۹۰ متر مربعی در ۶ طبقه و پنج مکان جانمایی شده است.

آورده هر متقاضی ۴۰ میلیون تومان است و با اعطای وام مناسب دولت در کلان شهرها و در شهرها برای ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن، تامین زمین از سوی بنیاد مسکن و در اختیار قرار گرفتن تمامی امور زیر بنایی از جمله خدمات آب، برق، گاز و تلفن به‌ صورت رایگان نویدبخش روزهای خوش آینده برای متقاضیان است. 

هدف از اجرای طرح اقدام ملی مسکن با تمرکز در مکان‌های قابل دسترس ارایه خدمات شهرداری و امور زیربنایی جلوگیری از گسترش نامتعارف شهرها عنوان شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha