باکو : گامهایی برای عادی سازی اوضاع در مرز با ارمنستان برداشته می شود

باکو – ایرنا – وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام  کرد ، برای عادی سازی اوضاع در مرز این کشور و  ارمنستان گامهای لازم برداشته می شود .

  به گزارش روزجمعه ایرنا ، رسانه های ارمنستان به نقل از منابع رسمی این کشور در باره پیشروی روز چهارشنبه گذشته   نیروهای جمهوری آذربایجان  تا ۳.۵ کیلومتر به خاک ارمنستان در یکی از مناطق مرزی  خبر دادند .

  وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه خود با اشاره به این که هیاتی از مسوولان نیروی مرزبانی این کشور ۱۲ می ( برابر ۲۲ اردیبهشت ماه ) جاری عازم منطقه مرزی شده است و مذاکرات با طرف ارمنستان  انجام داده است  ، افزود :  گامهایی برای عادی سازی اوضاع ادامه دارد .

  در این بیانیه آمده است : نیروهای مرزبانی جمهوری آذربایجان با بهبود شرایط آب و هوایی ، در مناطق "لاچین " و "کلبجر" ، جمهوری آذربایجان  واقع در مرز ارمنستان مستقر شدند و اقدامات برای استحکام مرز بر اساس نقشه های موجود تعیین  مرز بین ارمنستان و آذربایجان اجرا می شود .

  وزارت امور خارجه  آذربایجان  این اقدامات را مطابق با بیانیه سه جانبه روسای این کشور  ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان امضا شده ۲۰ آبان ماه سال گذشته در باره پایان جنگ در قره باغ ، توصیف کرد .

  در این بیانیه وزارت  امور خارجه جمهوری آذربایجان تصریح شد : با توجه به این که از بدو استقلال ملی ( پس از فروپاشی شوروی ) ، خطوط  مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود نداشت ، روند تعیین مرزها میان دو کشور بسیار پیچیده می باشد و بنا بر این با اختلاف نظر طرفین همراه است .

  وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان  ارمنستان را به طرح بیانیه های تحریک آمیز متهم کرد و افزود : به محافل سیاسی و نظامی ارمنستان توصیه می‌کنیم  اوضاع در منطقه را پیچیده نکنند. آذربایجان پایبند به رفع   تنش است و از طرف مقابل نیز می خواهد تا اقدامات مشابه را انجام دهد .

  جمهوری آذربایجان  در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه آغاز شده ششم مهر ماه سال گذشته توانست سرزمینهای خود از اشغال نیروهای ارمنستان در قره باغ آزاد کند .

  این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری اذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت .

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha