ویروس کرونا را نمی توان با اقدامات مقطعی کنترل کرد

قزوین - ایرنا - رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت : با استفاده از تحقیقات و پژوهش‌های علمی، می‌توان نسبت به تدوین بسته پیشگیری از ویروس کرونا امیدوار بود، اما آنچه مسلم است با اقدامات مقطعی نمی‌توان امیدوار بود که این بیماری کنترل شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، دکتر علیرضا مهرعلیان در نشست ارزیابی های اپیدمیولوژِک و ارایه راهکارهای عملیاتی برای کنترل موج های اپیدمی کووید ۱۹،  با اشاره به بروز موج های اول، دوم، سوم  و چهارم و اعمال سیاست ها و محدودیت های مختلف، افزود: سیاست ها و تصمیم گیری های نامناسب مانند عادی انگاری ها، مسافرت ها، فراهم نکردن محدودیت ها و وجود تقابل هایی، فعالیت مساجد و برگزاری مراسم مذهبی، باعث تکرار مشکلات و بروز موج های  کووید ۱۹ شد که توسط جامعه علمی پذیرفته شده نیست.

وی هشدار داد که ادامه این رویه ها، بر بروز موج های بعدی نیز دامن خواهد زد.

رییس حوزه سلامت شهرستان قزوین، حدود ۹۰ درصد از قطع زنجیره انتقال همه گیری ویروس کرونا را به افزایش مشارکت های مردمی مرتبط دانست و اظهار کرد: این مهمترین نقشه راه کنترل ویروس کرونا است.

وی یادآورشد: تمام ارگان های درگیر با حوزه بهداشت و مردم، برای پیشگیری از کرونا با رعایت جدی ایمنی، بهداشت و پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری در مکان‌های شلوغ، مشارکت کنند تا این بیماری به‌زودی تحت کنترل قرار گیرد.

وی تاکید کرد که اقدامات درمانی، تا حدودی جوابگو خواهد بود ولی آنچه مهم است، راهکارهای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است که باید به درستی و با استفاده از تحقیقات علمی حاصل شود.

رییس مرکز بهداشت شهرستان قزوین، اِعمال محدودیت ها در فعالیت اصناف، ترددها، اجرای طرح شهید سلیمانی و واکسیناسیون را از راهکارهایی خواند که در طول مدت اپیدمی،  برای مدیریت و کنترل بیماری استفاده شده است و ضمن اشاره به انتظار بالا از حوزه بهداشت، ظرفیت های موجود را برای مهار بیماری ناکافی دانست.

تاخیر در مدیریت کووید۱۹، برنامه ریزی مدیریت صحیح را دچار چالش می کند

دکتر مهدی رنجبران، عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز با اشاره به مسؤولیت سنگین در حوزه بهداشت، و حجم فعالیت بالا در این حوزه، گفت: در بحث اپیدمیولوژی، نسخه باید برای کل جامعه نوشته شود و اگر از تجربیاتی که در اپیدمی حاصل شده است استفاده نشود دچار چالش های جدیدی خواهیم شد و به بروز موج پنجم منجر می شود.

وی تاخیر در مدیریت کووید ۱۹، تعطیلات، مسافرت ها و دید و بازدیدها را از عواملی خواند که حلقه برنامه ریزی مدیریت صحیح در موج های پیش آمده کووید ۱۹ را با مشکل مواجه کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha