قتل عام مردم فلسطین نشان از ناکارآمدی سازمان های بین المللی است

استانها- ایرنا- خطیبان نماز جمعه با تاکید بر اینکه آمریکا شریک جنایات رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم مظلوم فلسطین است، تاکید کردند که این جنایت ها بار دیگر ناکارآمدی سازمان های بین المللی را به جهانیان نشان داد.

امامان جمعه در خطبه های نماز جمعه این هفته که در برخی شهرها بطور مجازی ایراد شد با اشاره به جنایت‌های رژیم غاصب اسرائیل در فلسطین اشغالی، اظهار کردند: بی تردید در این جنایت ها، آمریکا متهم اصلی است و با چراغ سبز نشان دادن به صهیونیست ها، شرایط را برای قتل عام زنان و کودکان مظلوم فلسطین فراهم کرده است .

خطیبان نماز جمعه با تاکید بر اینکه اگر نسبت به مساله فلسطین و قدس شریف بی‌تفاوت باشیم آمریکا و اسرائیل جسورتر خواهند شد و جنایات بیشتری را علیه ملت های مسلمان اجرا خواهند کرد، حمله تروریستی به مدرسه سید الشهدای غرب کابل در افغانستان را که به شهادت بیش از ۸۰ دانش آموز نوجوان و معلمانشان منجر شد را از جمله جنایت هایی ذکر کردند که با نقشه شوم آمریکا و همپیمانانش شکل گرفت .

امامان جمعه در بخش های دیگری از خطبه های این هفته به موضوع انتخابات خرداد ریاست جمهوری پرداختند و عنوان کردند: برگزاری انتخابات پر شور و با حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای موجب تقویت نظام، دولت و امنیت کشور می‌شود.

گزیده ای از خطبه‌های نماز جمعه که در برخی شهرهای کشور برگزار یا به صورت مجازی و مکتوب در اختیار رسانه ها قرار گرفت به شرح زیر است:

امام جمعه موقت مشهد گفت: شرکت کردن در انتخابات حقی است که انجام دادن آن وظیفه و ترک آن گناه است.

حجت الاسلام محمد باقر فرزانه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) افزود: انتخابات یک حق است و کسی نمی تواند شما را از آن منع کند و این حق را از شما بگیرد و هر انسان عاقل و بالغی می‌تواند از حقوق خود استفاده کند و هر جا که حق است وظیفه در کنار آن قرار می‌گیرد و شما وظیفه دارید که در انتخابات شرکت کنید در غیر این صورت گناه کرده‌اید.

وی ادامه داد: در نظام اسلامی در برخی از موارد رهبری نظام با امت درباره برخی از مسایل مشورت می‌کند و انتخابات، نظرخواهی مردمی رهبری در خصوص ریاست جمهوری است گرچه تصمیم نهایی با رهبر انقلاب است و این یک مشورت مردمی است و کسی را که رای آورده در نهایت رهبری تنفیذ و رییس جمهوری را منصوب می‌کنند و ما حق نداریم در باره مساله مهمی مثل انتخابات که رهبری با ما مشورت می‌کنند شرکت نکنیم و از این مشورت به هر دلیلی طفره برویم چون یک حق و وظیفه و سرنوشت ساز است و آینده بد و خوب کشور را رقم می زند.

امام جمعه موقت مشهد گفت: کسی حق ندارد نسبت به مساله ای اینچنین مهم بی تفاوت و نسبت به سرنوشت خود و کشورش بی تفاوت باشد مردم  دارند چهار سال سرنوشت کل کشور را در اختیار کسی قرار می دهند که می تواند اتفاقات خوب و یا بد برای کشور رقم بزند، ثروت و امکانات و تصمیمات مهم را به او واگذار می کنند پس نمی توانند نسبت به این مسایل مهم بی تفاوت باشند.

فرزانه افزود: در گذشته دیدیم یک انتخاب نادرست مثل بنی صدر چه صدمات مهمی به کشور زد و علاوه بر آن عزیزان بسیاری را از ما گرفت چون انسان حق دارد سرنوشت خودش را انتخاب کند و باید با تدبیر و بصیرت و از سر وظیفه این کار را انجام بدهد.

وی یادآور شد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به لحاظ حق طلبی و مبارزه با ظلم و استکبار در جهان بی نظیر است، اسلام، بدون حکومت مثل اسلام زمان شاه، قدرت ندارد و جمهوری اسلامی یک نعمت و شکر نعمت نیز واجب است و شرکت کردن در انتخابات نیز شکر نعمت جمهوری اسلامی است که باعث تقویت آن در همه عرصه‌های داخلی و بین المللی می‌شود.

فرزانه افزود: دلیل جنایات وحشیانه داعش در افغانستان ترساندن مسلمانان و هدف تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران دلسرد کردن مردم از اهداف انقلابی است و آنچه که نظام جمهوری اسلامی را مستحکم نگه داشته حمایت مردمی است و شرکت در انتخابات نیز مظهر این حمایت همگانی است.

وی ادامه داد: رای ندادن و شرکت نکردن در انتخابات مایه خوشحالی دشمنان نظام و سبک کردن ارزش خون شهیدان سلیمانی، بهشتی، مطهری و همه شهدای گلگون کفن انقلاب و مدافع حرم است و اگر کسی رای ندهد معنی آن این است که ما نظام را نمی خواهیم.

امام جمعه موقت مشهد گفت: تلاش دشمنان هم در همین راستاست تا از مشارکت عمومی در انتخابات بکاهند و از نظر رهبری نیز رای دادن از نظر عقلی، شرعی و انقلابی یک وظیفه است.

 امام جمعه اهل‌سنت ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: حضور در انتخابات و انتخاب فرد اصلح برای هر ایرانی یک تکلیف است.

 مولوی عبدالصمد کریم زایی در جمع شماری از مردم ایرانشهر با اشاره به اهمیت شرکت در انتخابات اظهارداشت: انتخاب درست و آگاهانه بدور از هر گونه گرایش مذهبی، جناحی، قومی و طایفه‌ای باعث توسعه، رشد و پویایی جامعه در عرصه های مختلف می‌شود. 

وی انتخابات پرشور و انتخاب درست را از اقدامات مهم آینده کشور در حوزه شوراهای شهر و ریاست جمهوری عنوان کرد و افزود: انتخابِ درست در پیشبرد امور بسیار مهم است، لذا آحاد مردم بدانند که در انتخابات با انتخاب درست نقش مهمی در عمران و آبادانی کشور و شهر خود دارند. 

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر بیان کرد: اگر انتخاب خوبی نداشته باشیم شرایط همین که است خواهد بود، شما در سطح شهر واقعا تحولی می‌بینید اما اگر برای شورای شهر افراد متخصص و دلسوز انتخاب کنید حتما شهر آباد خواهد شد. 

وی به حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین اشاره کرد و گفت: امت اسلامی باید در کنار مردم فلسطین باشند و آنها  را حمایت کنند. 

مولوی کریم زایی  با تاکید بر اینکه باید در شرایط کنونی جهان به هر طریق ممکن حمایت و پشتیبانی خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم افزود: اگر نسبت به مساله فلسطین و قدس شریف بی‌تفاوت باشیم آمریکا و اسرائیل جسورتر خواهند شد و جنایات بیشتری را تحمیل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه پناه بردن به قرآن کریم قرار گرفتن در مسیر هدایت الهی است اظهارداشت: در این راستا با اجرای دستورات قرآن کریم از جمله اقامه نماز و ادای فریضه زکات مسیر درست را برای خود انتخاب کنیم.

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: برگزاری انتخابات پر شور و با حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای موجب تقویت نظام، دولت و امنیت کشور می‌شود.

 آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری درپیام آدینه خود با اشاره به ارتباط تصویری رهبر معظم با دانشجویان افزود: همچنین انتخاب فردی شایسته و اصلح براساس فرمایشات ولایت فقیه برای تصدی امور از جمله مواردی است که مردم باید در بحث انتخابات به آن توجه کنند.

وی با اشاره به جنایت‌های صهیونیسم جنایتکار و غاصب در فلسطین اشغالی و عملیات تروریستی در افغانستان و کشته و مجروح شدن صدها مسلمان مظلوم اظهار کرد: بی تردید در این جنایت فاجعه بار آمریکا، کشور های استعمار گر اروپایی، مجامع حقوق بشری، شورای امنیت و کشورهای مرتجع عربی شریک و در تاریخ منفور بوده و در آینده نزدیک پیامدهای آن را خواهند دید.

 نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: سکوت امت اسلام و ستمدیدگان عالم در برابر جنایت غاصبان رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین پذیرفته نیست ،آنها باید خشم و تنفر خود را نسبت به دشمنان اسلام ابراز کنند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در خطبه مجازی نمازجمعه این هفته مرکز استان به حوادث تروریستی اخیر در فلسطین و افغانستان اشاره کرد و با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی و قدردانی از جبهه مقاومت افزود: اینها که مدعیان حقوق بشر هستند به مدرسه و بیمارستان و مراسم عزا و عروسی رحم نمی‌کنند و  انتظار دارند ما در مقابل آنها سکوت کنیم. 

رییس شورای فرهنگ عمومی استان یزد ادامه داد:  با کسی دشمنی نداریم اما به وظایف خود در قبال مسلمانان جهان و مردم مظلوم دنیا عمل می کنیم ،باید امت اسلام تنفر  خود را به نحو مناسب علیه حوادث اخیر در فلسطین و قدس شریف و کشور افغانستان به گوش جهانیان برسانند.

 امام جمعه شهرستان ورامین گفت: نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مراقب باشند که با مواضع و سخنان خود، به نظام آسیب نزنند.

آیت الله سیدمرتضی محمود در پیام جمعه این هفته ورامین که به دلیل عدم اقامه نماز سیاسی عبادی جمعه صادر شد اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی امانتی الهی است که باید همه از آن حراست کنیم و هر کس به هر نحو، به این نظام و انقلاب ضربه وارد کند، مرتکب گناهی بزرگ شده ست.

وی افزود: کسانی که برای شرکت در انتخابات، خود را نامزد کرده‌اند باید بدانند که فقط برای کسب رضای خداوند و خدمت به مردم پای در این  عرصه بگذارند و مراقب باشند که با حرف‌ها و مواضع خود، به نظام آسیب نزنند.

وی در بخش دیگری از این پیام با اشاره به حادثه تروریستی افغانستان و شهادت تعداد زیادی از دانش‌آموزان افغانستانی اظهار داشت: حادثه تأثر انگیز شهادت تعدادی دانش آموز در افغانستان به دست تروریست‌های وابسته به استکبار مایه تأثر است، این حوادث و سکوت مجامع جهانی در برابر آنها تأسف‌بار است.

نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین تصریح کرد: گروه‌های مزدور استکبار با این جنایت، نونهالان شیعه را به خاک و خون می کشند و پرونده نکبت بار خود را سیاه‌تر می‌کنند.

وی همچنین با محکوم کردن حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به مردم مظلوم غزه و فلسطین گفت: این حملات و کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم فلسطین، بار دیگر چهره پلید اسرائیلی‌ها را نمایان ساخت.

امام جمعه ورامین افزود: البته در مقابله با این حملات، گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز با قدرت در برابر اسرائیل ایستادگی کرده و به آنها ثابت کردند که هرگز از آرمان‌های خود دست برنمی‌دارند.

 امام جمعه خمین گفت: برگزاری انتخابات پرشور موجب تقویت پایه‌های نظام اسلامی می‌شود و حضور گسترده مردم در انتخابات بدخواهان نظام را ناامید می‌کند.

حجت‌الاسلام سید «علی حسینی‌پور» در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه خمین، افزود: ملت پر افتخار ایران در طول چهار دهه از انقلاب اسلامی همواره با حضور خود از خون شهدا صیانت کردند.
خطیب جمعه خمین گفت: رژیم صهیونیستی از زمان تجاوز به فلسطینیان تا به امروز افراد بسیاری را شهید کردند اما امروز کاخ هایشان می‌لرزد.
حجت الاسلام حسینی‌پور با اشاره به کشتار بی‌رحمانه دانش‌آموزان در افغانستان ادامه داد: این مظلوم کشی ها، ضعف استکبار جهانی و هم پیمانانش را ثابت می‌کند.
امام جمعه موقت شهرکرد با اشاره دسیسه‌های مختلف دشمنان گفت: مردم همیشه در برابر دسیسه‌های شوم دشمن ایستاده‌اند و ملت و مسوولان باید مراقبت باشند فریب دسیسه و زبان بازی دشمن را نخورند.

حجت‌الاسلام ابوالحسن فاطمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهرکرد که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با تاکید بر اینکه دشمنان سرشناس ایران اسلامی غرق در فساد در همه ابعاد به خصوص فساد سیاسی هستند، افزود: ملت ایران همیشه در مقابل دشمنی و دسیسه دشمنان ایستادگی کرده است و دشمنان نظام به خصوص آمریکایی‌ها نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

به گفته وی، دشمن به دنبال این است که مانند سال‌های قبل از انقلاب، بر ایران مسلط شود و شرایطی برای کشور ایجاد کند که هم‌اکنون در برخی کشورهای ضعیف منطقه بوجود آورده است و آنها را مستعمره خود قرار داده است، اما با هوشیاری و درایت مردم ایران ، دشمن به این هدف نخواهند رسید.

وی اظهار داشت: ملت ایران با امید به خدا و سیاست‌های رهبر فرزانه و تایید و پشتیبانی از سیاست‌های مقام معظم رهبری در مقابل دسیسه دشمن پیروز خواهد شد و مردم نشان داده‌اند که همیشه فدایی رهبر و پیرو خط رهبری هستند و آنچه را که مقام معظم رهبری به عنوان مطالبه راهبردی و نصیحت و خیرخواهی بیان می‌فرمایند، مردم اجرا می‌کنند.

فاطمی به انتخابات پیش‌رو اشاره کرد و افزود:هر کس که بخواهد در جامعه ما مدیریت داشته باشد انتظار است که سیاست‌ها، مطالبات و خیرخواهی‌های مقام معظم رهبری را اجرا کند و دنبال کننده برنامه‌ها و سیاست‌های رهبری باشد.

 امام جمعه مهاباد گفت: مسلمانان و سران کشورهای اسلامی در مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین به صورت متحد عمل کنند.

ماموستا عبدالسلام امامی در خطبه نماز جمعه این هفته مهاباد افزود: سیاست مداران کشورهای اسلامی در قالب تشکل های اسلامی در مقابل با حملات سهمگین و کشتار شهروندان فلسطینی روزه سکوت اختیار گرفته و چشم خود را از جنایات رژیم صهیونیستی بسته‌اند.

وی با بیان اینکه مسلمانان در دفاع از بیت المقدس و مسجدالاقصی باید یکصدا بوده و همبستگی داشته باشند، ادامه داد: استکبار جهانی با ایجاد دشمنی در بین سران کشورهای اسلامی، وحدت را از آنان گرفته اند.

امام جمعه مهاباد اظهار داشت: کشورهای اسلامی که در صدد عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بودند اکنون شاهد پایمال شدن کمترین حق و حقوق مسلمانان فلسطینی هستند و در مقابل آن سکوت اختیار کرده‌اند.    

ماموستا امامی با اشاره به اینکه در جهان امروز جایگاه ظالم و مظلوم عوض شده است، گفت: استکبار جهانی، دفاع فلسطینیان از جان و مال و ناموس خود را جنایت دانسته و کشتار و حملات وحشیانه علیه مسلمانان را دفاع مشروط نامیده اند.

 نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: مردم ولایتمدار ایران اسلامی و این استان با حضور پر شور در انتخابات ۲۸ خرداد ماه جاری دین خود را به نظام اسلامی ادا کرده و عشق و ارادت خود به نظام اسلامی را به منصه ظهور می‌گذارند.

آیت الله«قربانعلی دری نجف آبادی» در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اراک در مصلی بیت‌المقدس این شهر، افزود: مردم بار دیگر به دنیا نشان می‌دهند که برای آرمان‌های نظام و پیشرفت کشور حساسند و از دستاوردهای آن با جان و دل حفاظت می‌کنند.
وی، حضور پرشور مردم در این انتخابات را بیانگر بلوغ سیاسی و اجتماعی ملت عنوان کرد و اظهار داشت: پیام مردم به دنیا در این انتخابات این است که روی مواضع اصولی خود ایستاده و جواب هر تهدید سیاسی و روانی را با مقاومت خواهیم داد.
امام جمعه اراک بیان کرد: مردم ایران اسلامی همیشه وقت‌شناس و دشمن‌شناس بوده‌اند و نمونه آن همین انتخابات پرشور است، اما بدخواهان به نظام مقدس اسلامی نمی‌توانند احساس ملت ایران را درک کنند چرا که افکار سیاسی این ملت آمیخته با اصول و مبانی دینی و معنویات است و شرکت در انتخابات را وظیفه شرعی خود می‌دانند.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی با بیان اینکه رای هر فرد باید حجت شرعی داشته باشد، اضافه کرد: علاوه بر اینکه شرکت در انتخابات واجب است، انتخاب فرد اصلح به عنوان رئیس جمهور نیز یک اصل اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که رئیس جمهور براساس قانون اساسی دومین شخصیت ملی است و باید نسبت به تمام مسائل داخلی و بین‌المللی اشراف کامل داشته باشد.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود مسئله قدس را مسئله نخست جهان اسلام عنوان کرد و گفت: در طول ۷۰ سال گذشته اسرائیل غاصب با پشتیبانی آمریکای جنایتکار، آل سعود و دیگر کشورهای خود فروخته منطقه سعی در نابودی مردم فلسطین داشتند اما به فضل الهی نتیجه توطئه‌های آنان وحدت و انسجام ملت فلسطین است.

عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر اینکه باید مسلمانان نسبت به مسائل منطقه احساس مسئولیت کنند، گفت: برخی مسلمانان و کشورهای اسلامی نسبت به مسائل منطقه و همدیگر بی‌تفاوت هستند و این موضوع به ضرر جهان اسلام است.

 آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی ، اظهار داشت: در روزهای اخیر جنایات رژیم صهیونیستی دردآور شده است و معلوم نیست که چرا کسانی که در جهان از حقوق بشر حرف می‌زنند و کشورهایی که ادعای مسلمانی دارند، سکوت اختیار کرده‌اند.
وی بیان کرد: متاسفانه از یک سو شاهد بمباران نوار غزه و شهادت کودکان و زنان فلسطینی و از سوی دیگر شاهد بی‌تفاوتی مسلمانان و دیگر کشورهای جهان هستیم.

 نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: شرایط حساس اقتصادی حاکم بر کشور ایجاب می کند تا مردم افراد دارای روحیه جهادی را برای مسند رییس جمهوری انتخاب کنند.

 حجت الاسلام "رضا نوری" روز جمعه در خطبه های مجازی نماز جمعه این هفته بجنورد اظهار داشت: یکی از معیارهایی که در انتخابات  رییس جمهوری و شوراها  باید براساس آن دست به انتخاب زد جهادی بودن افراد است و افراد اتوکشیده خیلی نمی توانند در شرایط فعلی کشور را اداره کنند.
وی اضافه کرد : رییس جمهور نظام اسلامی باید بیشتر از دیگر افراد کار کند و دل و  جرات و جسارت بیشتری برای خروج کشور از بحران داشته باشند و بتواند در مواقع بحران کشور را از مشکلات موجود به سلامت عبور دهد.
امام جمعه بجنورد اظهارداشت : جمهوری اسلامی ایران با چالش هایی چون تحریم مواجه است و  اداره کردن کشور با شرایط تحریم سخت تر است و باید افرادی که روحیه جهادی دارند برای رییس جمهوری انتخاب شوند تا کشور را با هزینه کمتری اداره کنند.
وی با اشاره به اتفاقات این روزها در فلسطین گفت: هفتادسال  صهیونیسم مردم فلسطین را مورد ظلم قرار می دهد و نهاد های حقوق بشری چشم خود را بر آنها بسته اند ، در حالی که آنها حق دارند از خود دفاع کنند.

حجت الاسلام رضا نوری افزود: امروز مقاومت فلسطین نسبت به گذشته از قدرت دفاعی بیشتری برخوردار شدند  که می توانند به جای سنگ، موشک به شهرهای صهیونیست نشین پرتاب کنند.
حجت‌الاسلام نوری متصل کردن جبهه‌های مقاومت یمنی، سوری، عراقی و لبنانی را نتیجه کار سردار سلیمانی دانست و خاطرنشان کرد: شهید قاسم سلیمانی باعث شد  تا جبهه مقاومت بین‌المللی شکل بگیرد و امروز نیز همچنان ادامه دارد و به‌زودی بساط این ظلم جمع خواهد شد.

 نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی  با اظهار تاسف از کشته شدن ده ها دختر دانش آموز افغانستانی  در حمله تروریستی  گفت: این حادثه بسیار ناراحت کننده و دردناک است که در سرزمین های اسلامی حتی کودکان به شهادت می رسند اما صدای اعتراضی شنیده نمی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha