مبارزه با ملخ بومی در مزارع چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد -ایرنا- مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به خشکسالی اخیر و مشاهده ملخ‌های بومی (ملخ شاخک بلند) در سطح مزارع استان، گفت:مبارزه با ملخ بومی در اراضی کشاورزی استان آغاز شد.

فرشید شبانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین سطح آلوده به ملخ بومی در شهرستانهای لردگان، خانمیرزا و کوهرنگ‌ است و تاکنون بیش از ۱۰۰ هکتار از مزارع شهرستان خانمیرزا سمپاشی شده و در شهرستان کوهرنگ و لردگان نیز این روند آغاز شده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته سطح مبارزه با ملخ بومی در استان در یکهزار و ۲۰۰ هکتار بود که پیش‌بینی می‌شود امسال به دلیل افزایش خشکسالی این سطح تا یکهزار و ۷۰۰ هکتار نیز افزایش یابد.

شبانی بر همکاری سایر نهادها به خصوص مدیریت ستاد بحران استان برای تامین اعتبار در زمینه خرید سم تاکید کرد و گفت: طرح مبارزه با ملخ بومی با همکاری کشاورزان، سازمان  جهادکشاورزی و بسیج سازندگی در آغاز شده است.

وی به پایش روزانه گروه‌های پایش سازمان جهادکشاورزی در شهرستان‌های هم‌مرز با استان خوزستان اشاره کرد و گفت: تا کنون هجوم ملخ‌های صحرایی مهاجر به استان نداشتیم و ملخ‌هایی که در مزارع استان دیده می‌شود ملخ بومی شاخک بلند است که این ملخ از جنگل به سمت مزارع حاشیه جنگل ریزش دارد.

به گفته وی، ملخ شاخک بلند، ملخ مراکشی و ایتالیایی از جمله گونه ملخ‌های مشاهده شده در سطح مزارع استان است که ملخ شاخک بلند بیشتر در سطح اراضی کشاورزی مشاهده می‌شود.

به گزارش ایرنا، در استان یک نوع ملخ بوم شاخک بلند وجود دارد که سالانه برای مقابله با این ملخ یک هزار تا ۲ هزار هکتار از باغات و اراضی کشاورزی استان سم‌پاشی می‌شود.  

این  استان به دلیل محصور بودن میان رشته کوه زاگرس و همچنین ارتفاع بالا از سطح دریا در ۲ دهه گذشته کمتر مورد هجوم ملخ‌های مهاجر قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha