دلایل سوق پیدا کردن تحولات قدس به تقابل سخت

تهران- ایرنا- سیدرضا صدرالحسینی می‌گوید: رژیم صهیونیستی معتقد بود که ظرف مدت کوتاهی درگیری‌ها با فلسطینی‌های قدس و غزه را جمع می‌کند ولی خطای محاسباتی آنها هزینه‌های زیادی را به جا گذاشت.

«سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسایل خاورمیانه در تشریح دلایل ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین و اذعان صهیونیست‌ها به توان بالای نظامی مقاومت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: با نگاهی به روندهای موجود در تحولات فلسطین چند نکته حائز اهمیت است؛ نخست آنکه تغییر فاز رژیم صهیونیستی در حمله به نمازگزاران قدس یک امر کاملاً مشهود بود که سوال‌های زیادی در درون خود دارد. توجه داشته باشید که دلیل این تغییر رفتار امنیتی اسرائیل به نوعی به داخل سرزمین‌های اشغالی مربوط است. رژیم صهیونیستی بارها در غرب آسیا و حاشیه خلیج فارس دست به اقدامات شیطنت‌آمیز زد و حالا هم مشکلاتی از قبیل مسائل اقتصادی و اجتماعی، کرونا و سایر موضوعات باعث شد تا این رژیم وارد فاز جدید شود. با توجه به سفرهای متعدد تیم‌های امنیتی - نظامی اسرائیل به آمریکا می‌توان فهمید که این چالش‌ها بسیار جدی هستند.

وی ادامه داد: از منظر دیگر توجه داشته باشید که در سرزمین‌های اشغالی همچنان دولت اسرائیل کابینه خود را تشکیل نداده که این یک چالش به شدت عظیم برای نتانیاهو و سایر احزاب راستگرای اسرائیل به حساب می‌آید. موضوعات دیگری مانند مهاجرت‌های معکوس در سرزمین‌های اشغالی که با فشار رژیم صهیونیستی به آفریقایی‌ها انجام شده هم، یکی دیگر از موضوعاتی است که اگر آن را در کنار پرونده‌های فساد نتانیاهو قرار دهیم، می‌فهمیم که اوضاع در داخل این رژیم مناسب نیست. مسئله مهمتر از این محورها این است که نیروهای پشتیبانی اسرائیل که قرار بود از نیروهای نظامی حاضر در میدان دفاع کنند اساساً نتوانستند وارد این میدان شوند و حالا یک بحران نظامی و امنیتی پایدار را شاهد هستیم. خطای محاسباتی اسرائیل در قدس باعث شد تا تمام فشارهای جامعه بین‌الملل و همچنین فشارهایی که موجب شد قیام عمومی را رقم بزنند این مسأله را در بر بگیرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: برآورد اسرائیل و مجموعه‌های امنیتی و نظامی این رژیم بر این اساس بود که تل‌آویو می‌تواند در کوتاه‌مدت موضوع را مدیریت و جمع کند اما حالا این اتفاق رخ نداده و با شلیک موشک‌های زمین به زمین و همچنین موشک‌های هوا به زمین به دنبال جمع کردن قضیه به نفع خود است. در مقابل پاسخ مجموعه یگان‌های مقاومت فلسطین ثابت کرد که این مسأله با دست برتر اسرائیل تمام نخواهد شد؛ چراکه طی روزهای گذشته، چندین نهاد بین‌المللی مسئله آتش‌بس را مطرح کردند اما مقاومت با آن مخالفت کرده است. این در حالی است که تمام سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی و دولتی اسرائیل تعطیل شده است و یک ترس همگانی که ناشی از حملات مقاومت است سرتا پای سرزمین‌های اشغالی را فرا گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از موضوع مهمتر این است که ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین هم باعث شده تا شهروندان اسرائیلی به پناهگاه‌ها عزیمت کنند. در مورد ضعف گنبد آهنین باید گفت که از زمان ساخت تا بهره‌برداری از این پدافند موشکی ساخت اسرائیل، تبلیغات به شدت زیادی برای این سامانه شد اما بزرگنمایی‌های تبلیغاتی اساساً نشان داد که این سامانه با ضعف‌های تاکتیکی و عملیاتی روبه‌رو است. براساس آمارهای موجود، سامانه گنبد آهنین از هر ۷ موشکی که به سمتش می‌آید تنها یک موشک را می‌تواند رهگیری و ساقط کند که نشان می‌دهد تسلیحات و تجهیزات اسرائیل که برای حیفا و دیمونا در نظر گرفته شده، عملاً در میدان عملیاتی کارآیی ندارد. همین مسأله موجب می‌شود که متحدان نظامی اسرائیل در مورد ساخت تسلیحات این رژیم شک و تردید کنند و این می‌تواند برای صنایع نظامی اسرائیل هم هزینه‌زا باشد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha