دعوت‌نامه‌های پیاپی برای نامزدهای اصلی اصلاح‌طلب و اصولگرا

تهران- ایرنا-  چهره‌های سیاسی برای ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی چند روز بیشتر فرصت ندارند. از این رو دعوت از شخصیت‌های سیاسی برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری در هر دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی افزایش یافته است.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*سخنگوی ستاد انتخابات کشور: تا پایان دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، ۱۳۰ نفر ثبت نام کردند

سید اسماعیل موسوی در پایان دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: در مجموع دو روز، ۱۳۰ نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند.

*دادستان کل کشور: تعیین شرایط کاندیداتوری بر عهده شورای نگهبان است اما شکل این قضیه محل بحث است

حجت الاسلام «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در خصوص مصوبه شورای نگبهان اظهار داشت: از نظر قانون اساسی تعیین شرایطی که یک فرد که قصد کاندیداتوری دارد، برعهده شورای نگهبان است اما شکل این قضیه محل بحث است. اصل قضیه از آنجایی که شورای نگهبان یک نهاد قانونی است، بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

دادستان کل کشور ادامه داد: این نقیصه قانونی را در دوره‌های گذشته نیز شاهد بودیم. باید بین مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت یک هماهنگی جامع و مانعی صورت بگیرد تا شاهد این اختلافات نباشیم. شایسته نظام جمهوری اسلامی چنین دغدغه‌هایی نیست. به نظر من این مساله در حوزه صلاحیت شورای نگهبان است اما شکل قضیه ممکن است دارای سلیقه‌های مختلف باشد.

*معاون سیاسی استاندار تهران و تاکید بر لزوم همکاری دستگاه ها برای برگزاری انتخاباتی پرشور

« شکرالله حسن بیگی» در دومین جلسه شورای اداری استان تهران در سال جاری بر لزوم همکاری و کمک همه دستگاه ها در سطح استان تهران برای برگزاری انتخاباتی پرشور در ۲۸ خرداد ماه سال جاری تاکید کرد  و گفت: در ۲۸ خرداد ماه چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد که در راستای برگزاری پرشور این انتخابات همه مدیران دستگاه ها باید با دراختیار گذاشتن ظرفیت ها و زیر ساخت ها کمک کنند.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

*عضو جبهه اصلاحات ایران: تا قبل از احراز صلاحیت‌ها، جبهه اصلاحات از نامزد خود رونمایی می‌کند

«جواد امام» عضو نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان در رابطه با تصمیمات نهایی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان اظهار کرد: تا قبل از احراز صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان نهاد اجماع‌ساز کاندیدای خود را رونمایی می‌کند و از بین ۱۴ نفر کاندیدای اجماعی مشخص می‌شود.

مدیر بنیاد باران یادآور شد: هر کسی که کاندیدای مورد اجماع نهاد باشد قطعا توانایی رای آوری لازم را دارد و محسن هاشمی هم می تواند یکی از این افراد باشد.

*دعوت جمعی از اعضا از  دبیرکل حزب جمهوریت برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای حزب جمهوریت ایران اسلامی و فعالان سیاسی با صدور بیانیه‌ای از «رسول منتجب‌نیا» دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند.

در این بیانیه آمده است: برای تشکیل دولتی مردمی، پاکدست و فساد ستیز، نیازمند شخصیتی مردمی،سلیم النفس، سلیم الید و شجاع چون جنابعالی هستیم. نیازمند رئیس جمهوری هستیم که اگر با حمایت بدنه اجتماعی تحول خواه و اصلاح طلب بر سرکار آمد ، بیش از امتیاز دادن به نهادها و جریانات غیر انتخابی و بعضاً غیر پاسخگو، به بدنه نخبه،سیاسی و مدیریتی همفکر و همسو وابسته باشد تا بتواند تمایز هویتی شفافی را در ساختارها و رویه های جاری در حد اختیارات رئیس دولت و در راستای تحقق مطالبات قانونی مردم ایجاد نماید.

*کارزاری در سپاس و دعوت از ظریف

جمعی از شهروندان و فعالان مدنی ایران کارزاری را با عنوان «سپاس‌ و حمایت از محمدجواد ظریف» به راه انداختند. در متن این کارزار ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های دکتر «محمدجواد ظریف»، آمده است: این سپاس‌نامه می‌توانست دعوتی ملی باشد از شما برای نامزدی و شرکت فعال در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال. دعوتی فراگیر، فراتر از سوگیری‌های متداول جناحی و کشمکش‌های متعارف انتخاباتی، دعوتی برای گشودن افق وفاق ملی که قائمه سیاست امید و اصلاح عادلانه و آزادانه است.

« نامزدی شما، چه رسد به پیروزی شما در انتخابات، نه‌تنها به معنای حذف و تخفیف و تحدید و تهدید جریان‌ها و اشخاص رقیب نمی‌بود، بلکه در ترازوی خرد وفاق‌اندیش به مصلحت همه ملت ایران از جمله ایشان بود، چرا که از میان نامزدهای ممکن و مطرح، حضور فعال شما در انتخابات با رویکرد هنرمندانه‌ای که به دیپلماسی دارید می‌توانست زمینه گفت‌وگویی فراجبهه‌ای را بر محور منافع ملی فراهم ‌کند. هنوز هم اگر می‌توانید دریغ نکنید!»

از تشکل‌های اصولگرا چه خبر؟

* عضو شورای مرکزی و قائم مقام دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین: در چارچوب شورای وحدت عمل می‌کنیم

«علیرضا خجسته‌پور» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درخصوص رویکرد احتمالی این مجموعه و همینطور جبهه پیروان خط امام و رهبری، گفت: سیاست قطعی جامعه اسلامی مهندسین و جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز فعالیت زیر چتر شورای وحدت است.

وی ادامه داد: چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در انتخابات شوراها به دنبال کار مستقل و جداگانه نیستیم و حتما در چارچوب همین شورا فعالیت خواهیم.

* جامعه اسلامی کارمندان و دعوت از رئیس دستگاه قضا برای حضور در انتخابات

جامعه اسلامی کارمندان به دبیر کلی «سید کمال سجادی» در بیانیه‌ای از سیدابراهیم رئیسی دعوت کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند.

در این بیانیه می‌خوانیم: جامعه اسلامی کارمندان که در تهران و اکثر استانهای کشور فعال است و میلیون‌ها مخاطب دارد صمیمانه و مصمم با تمام قوا و امکانات از کاندیداتوری حضرتعالی در انتخابات حمایت می‌نماید تا شاهد تشکیل دولت مقتدرِ تراز انقلاب اسلامی ذیل گفتمان و اهداف انقلاب اسلامی با اصلاح ساختارها و تعیین مدیران صالح و امین و کارآمد برای حل مشکلات کشور در مسیر پیشرفت و عدالت اسلامی باشیم.

*دبیرکل مجمع متخصصین ایران: شورای نگهبان، نمایندگان اقشار مختلف را در سبد تایید صلاحیت‌شدگان قرار دهد

«خسرو نصیری زاده» بنیان‌گذار و دبیرکل مجمع متخصصین ایران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: برای رسیدن به آمار مشارکت بالای ۷۰ درصد، نیاز است که شورای نگهبان، نمایندگان اقشار مختلف را در سبد تایید صلاحیت شدگان قرار دهد.

وی افزود: از انتخابات سال ۹۶ تا انتخابات سال ۹۸، در حدود ۱۸ میلیون ریزش رای داشته‌ایم و با ورود نامزدهای مورد اقبال قشر خاکستری جامعه، این ریزش قابل جبران است.  بنده نماینده قشر متخصصین و نخبگان هستم.

*اطلاعیه موتلفه درباره نامزدی دبیرکل این حزب

حزب موتلفه اسلامی اطلاعیه ای درباره ثبت نام دبیرکل حزب در انتخابات ۱۴۰۰ صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:  ضمن احترام  به نظر شورای محترم نگهبان درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری به اطلاع می رساند: پیرو فرمایش رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر دانشجویان مبنی بر اینکه " افرادی که بین خود و خدا، معتقدند که شایستگی و شرایط قانونی را دارند وارد شوند و مردم نیز با دیدن برنامه‌های آنان، انتخاب کنند" و نیز اظهار نظر اخیر قائم مقام محترم شورای نگهبان درباره استثنا بودن سن در بررسی صلاحیت نامزدهای واجد شرایط انتخابات ریاست جمهوری، دکتر اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی بنا بر مصوبه شورای مرکزی حزب، روز پنج شنبه ۲۳ اردبیهشت ۱۴۰۰ در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام خواهد کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha