«آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» تصویب شد

تهران- ایرنا -در نهصد و نود و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش کلیات مصوبات «آیین‌نامه مشارکت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع‌انسانی آموزش‌ و پرورش» و «آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» به تصویب رسید.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، محمود امانی طهرانی با اشاره به نهصد و نود و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: در این جلسه وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده در راستای بهبود روند آموزش و پرورش و همچنین برگزاری مطلوب امتحانات دانش آموزان بیان کرد.

وی افزود: در این جلسه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش انزجار خود را از عملیات تروریستی و به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه مدرسه سیدالشهدا کابل افغانستان اعلام و مراتب همدردی خود را با ملت و دولت افغانستان ابراز داشتند و قرار شد بیانیه ای در این خصوص صادر شود.

امانی ادامه داد: در ادامه، جلسه وارد دستور کار بررسی «آیین‌نامه مشارکت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع‌انسانی آموزش‌ و پرورش» شد که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی این آئین نامه با اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.

بیان کرد: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد تبصره۱ ماده واحده «نحوه جذب منابع‌انسانی در مشاغل ‌آموزشی‌تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، ‌مبنی بر استفاده از ظرفیت علمی سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه برای جذب و تربیت منابع مورد نیاز در مشاغل آموزشی‌ و تربیتی و با هدف جلب مشارکت و همکاری مؤثر مراکز فوق با دانشگاه‌های وابسته آموزش و پرورش تدوین شده و مشتمل بر ۹ ماده و ۳ تبصره است.

«آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» تصویب شد


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: براساس این آیین‌نامه، توسعه نقش راهبری دانشگاه‌های وابسته آموزش و پرورش، به عنوان مرجع اصلی علمی- تخصصی تربیت ‌معلم، در مشارکت حداکثری و استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های مراکز آموزشی کشور برای تحقق ماموریت ملی تربیت ‌معلم در جذب و تربیت منابع ‌انسانی در رشته‌های مصوب به تعداد مورد نیاز است.

وی یاد آور شد این آئین نامه پس از تایید شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

امانی بیان کرد: دستور دوم این جلسه، بررسی «آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» بود که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی کلیات آن به تصویب رسید و مشتمل بر ۷ماده و ۴ تبصره است.

وی اضافه کرد: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش، زیرنظام تربیت ‌معلم و تأمین منابع ‌انسانی و بر اساس تبصره ۵ ماده واحده «نحوه جذب منابع ‌انسانی در مشاغل ‌آموزشی ‌تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ تهیه و تدوین شده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: وزارت آموزش ‌و پرورش موظف‌ است تمام منابع ‌انسانی مورد نیاز خود در مشاغل ‌آموزشی‌ تربیتی را پس از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی بر اساس مفاد این آیین‌نامه بکار گیرد.

وی اظهار داشت: براساس یکی از مواد این آئین نامه، برای ارائه خدمات آموزشی ‌تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، ‌ مراکز و مؤسسات آموزشی ‌تربیتی،  اعم از دولتی و غیر دولتی و ارائه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی است.

امانی طهرانی بیان کرد: تمامی مشاغل ‌آموزشی ‌تربیتی اعم از معلم، مدیر، ‌ معاون، ‌هنرآموز، استادکار، ‌مربی امورتربیتی،  مشاور، ‌مراقب سلامت(مربی بهداشت) در چارچوب نظام سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای، ‌مشمول این آیین‌نامه هستند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه اظهارکرد:بر اساس مفاد این آئین نامه،  پذیرفته‌شدگان که از مسیرهای مختلف جذب می شوند و شاغلین، موظفند در فرآیند ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت کرده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش ‌و پرورش را دریافت کنند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha