مشاور امنیت ملی عراق به هیکی: سخنانت مداخله جویانه و غیرقابل قبول است

بغداد - ایرنا - قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق خطاب به سفیر انگلیس در بغداد که پس از وقایع اخیر عراق شرایط این کشور را برای برگزاری انتخابات زودهنگام "نامناسب" توصیف کرده بود؛ گفت: سخنانت غیر قابل قبول است.

به گزارش ایرنا پس از وقایع اخیر عراق که چند فعال مدنی و خبرنگار بطور مشکوکی ترور شدند، ناآرامی هایی در شهرهای مختلف مخصوصا کربلا ایجاد شد.

استفان هیکی سفیر انگلیس در عراق درپی این اتفاقات در مصاحبه با یکی از شبکه های وابسته به سعودی اظهاراتی غیرمستند مطرح کرد که در آن ضمن اتهام پراکنی علیه جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی مداخله جویانه شرایط عراق را برای برگزاری انتخابات زودهنگام نامناسب عنوان کرد که با واکنش منفی شخصیت های عراقی همراه شد.

اما قاسم الاعرجی امشب و با گذشت حدود دو روز از این اظهارات در گفتگویی با هیکی به اظهارات وی پاسخ محکمی داد و خاطرنشان کرد که سخنان او غیرقابل قبول است.

در این باره واع ، خبرگزاری رسمی عراق نوشت که الاعرجی به هیکی گفت: این سخنان غیرقابل قبول، "مداخله در امور داخلی عراق محسوب می شود".

مشاور امنیت ملی عراق در دیدار با سفیر بریتانیا تصریح کرد که "اظهارات اخیر وی منجر به کینه توزی های خیابانی، احزاب سیاسی و دولت عراق شد".

سخنان هیکی درحالی مطرح شد که وی اسفندماه گذشته خواهان برگزاری انتخاباتی صحیح و شفاف شده بود.

سفیر انگلیس که در این دیدار با واکنش محکم مشاور امنیت ملی عراق مواجه شده بود از مواضع اخیر خود عقب نشینی کرد و گفت که سخنانش "نادرست تفسیر شده است" و تاکید کرد که "بر حاکمیت عراق احترام گذاشته می شود".

هیکی افزود: "انگلیس از تلاش نیروهای امنیتی عراق که به دنبال برقراری امنیت و ثبات در سراسر عراق هستند قدردانی می کند" و ابراز اطمینان کرد که "انتخابات بعدی عراق به موقع برگزار خواهد شد."

به گزارش ایرنا پس از اعتراضات سال ۲۰۱۹ عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق استعفا داد و این کشور از اردیبهشت سال گذشته با دولت موقت مصطفی الکاظمی اداره می شود. همچنین مقرر شد که انتخابات زودهنگام برگزار شود که یکبار به تاخیر افتاد و به مهرماه امسال موکول شد.

در ماه های گذشته چندین بار زمزمه های تعویق دوباره انتخابات عراق شنیده شده اما هربار مسوولان این کشور، تاخیر انتخابات را رد و تکذیب کرده اند.

الاعرجی در دیدار امشب همچنین به سفیر انگلیس گفت که "عراق از جامعه جهانی و به ویژه انگلیس می خواهد تا برای متوقف ساختن تجاوز (رژیم صهیونیستی) علیه مردم فلسطین وارد عمل شوند".

کشورهای اروپایی موضع ضعیف و خفیفی نسبت به تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی نشان داده اند. "پیتر استانو" سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نشست خبری از بروکسل نسبت به درگیری‌های اخیر در سرزمین‌های اشغالی ابراز نگرانی و به این نکته بسنده کرد که این تحولات "نشان می‌دهد که تا چه اندازه از سرگیری مذاکرات، یافتن راه حل پایدار و مسالمت آمیز در قبال شرایط اخیر ضروری است".

آلمان و فرانسه نیز واکنش های یک طرفه ای نسبت به درگیری های غزه نشان داده و فقط حملات به سرزمین های اشغالی را محکوم کردند.

الاعرجی در انتها تصریح کرد که به نظر دولت عراق "آنچه اسرائیل علیه فلسطینی ها انجام می دهد با تمام معیارها محکوم است".

دولت عراق حملات رژیم صهیونیستی به فلسطین را غیر قابل قبول و غیر انسانی برشمرد.

همچنین سفیر این کشور در مصر خطاب به اتحادیه عرب خواستار "انجام تمامی اقدامات لازم برای توقف حملات علیه نوار غزه" شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha