آبی شدن اراضی دشت حُر ثلاث باباجانی هدیه دولت به مردم منطقه است

کرمانشاه ـ ایرنا ـ فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی، آبی شدن اراضی دیم دشت حُر این شهرستان را بهترین هدیه نظام و دولت به مردم منطقه دانست و گفت: این طرح در ایجاد اشتغال در شهرستان نقش کلیدی خواهد داشت.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا؛ یدالله شکری در نشست بررسی رفع مشکلات خط انتقال آب از سد آزادی به اراضی دشت حر این شهرستان افزود: رفع نواقص و مشکلات این پروژه به مطالبه اصلی مردم شهرستان ثلاث باباجانی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از آب سد آزادی برای توسعه کشاورزی و اقتصادی شهرستان بسیار مهم و حیاتی است تصریح کرد: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال" تولید ، پشتیبانی و مانع زدایی" نامگذاری شده است رفع موانع این پروژه و آبی شدن اراضی دیم دشت حر یک ضرورت است.

فرماندار ثلاث باباجانی ادامه داد: بر اساس طراحی انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته آب مورد نیاز روستاهای پایین دست و تامین آب کشاورزی برای بیش از ۹۰۰ هکتار زمین کشاورزی دشت حر و ۴۰ هکتار باغات قلقله از محل سد آزادی تامین می شود و ۸۰ لیتر بر ثانیه به منظور تامین آب شرب شهری تخصیص پیدا کرده است.

معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان ثلاث باباجانی نیز اضافه کرد: برای پیشرفت در اجرای طرح، باید برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در دستور کار قرار بگیرد.

حسن امامی گفت: راه اندازی ایستگاه پمپاژ در کیلومتر ۱۱ خط انتقال و تامین اعتبار برای ایستگاه برق برای انتقال آب به اراضی کشاورزی از جمله برنامه های بازه زمانی کوتاه مدت است.

وی اظهار داشت: برای برنامه بلندمدت نیز باید در ۲۱ کیلومتر ابتدایی خط انتقال طرح هایی کلیدی را اجرایی کرد.

سد آزادی در فاصله ۷۰ کیلومتری کرمانشاه و ۹۰ کیلومتری شهرستان ثلاث باباجانی، بر روی رودخانه زمکان ساخته شده است و برای احداث آن ۷۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. 

حجم مخزن این سد ۷۰ و نیم میلیون متر مکعب است و تأثیر بسزایی در گسترش فعالیت های اقتصادی در حوزه کشاورزی را ایجاد کرده است.

شهرستان ثلاث باباجانی حدود ۳۶ هزار نفر جمعیت دارد و دارای سه بخش مرکزی، ازگله و زمکان با ۲۰۹ روستا است که ۱۶۷ روستای آن دارای سکنه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha