از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

تهران- ایرنا- هفته‌ای که گذشت در کنار خبر خوش از سرگیری فعالیت هنرهای نمایشی، ‌از اخبار مهم دیگر هم بی نصیب نبود که از جمله آنها می‌توان به برگزاری نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره تئاتر فجر و ابلاغ حکم علی نصیریان به عنوان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، پس از گذشت حدود یک ماه از استمرار تعطیلی فعالیت‌های نمایشی بعد از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ خورشیدی بار دیگر طبق اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) مجوز فعالیت مشاغل گروه یک و دو با رعایت ویژه و حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی صادر شد. این اطلاعیه حکم به آغاز فعالیت مجدد سالن‌های نمایشی می‌داد.

هرچند با گذشت چند روز از این اعلام در حوزه فعالیت‌های سینمایی، پردیس‌های سینمایی پایتخت و به تبع آن دیگر نقاط کشور تمایلی به بازگشایی نشان نداده‌اند؛ تماشاخانه‌های خصوصی و سالن‌های دولتی تئاتر بنا را بر آغاز مجدد فعالیت‌های هنری در سال ۱۴۰۰ نهادند.

هنرمندان تئاتر بعد از پشت سر گذاشتن یکی از گرم‌ترین فصل‌های سال - تعطیلات نوروز - برای اجرای آثار نمایشی هنرمندان تئاتر با اعلام مجدد آغاز فعالیت سالن‌های نمایشی دل به روزهای آینده و آغاز حرکت چرخ هنرهای نمایشی در سال جاری بستند. هر چند در این میان هنوز بیم و امیدهایی از شرایط شکننده شیوع ویروس در پایتخت و دیگر استان‌های کشور وجود دارد.

حال که با ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا شاهد شکسته شدن سکوت و رخوت سایه افکنده بر فعالیت هنرمندان تئاتر از آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی هستیم، آرام آرام خبر نویدبخش فعالیت هنرمندان از گوشه و کنار به گوش می‌رسد.

از جمله مهمترین رویدادها و فعالیت های این حوزه طی روزهای نخست هفته جاری از ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ماه، می‌توان به برگزاری نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، پخش سیاه بازی های زنده یاد سعدی افشار از رادیو نمایش، انتصاب علی نصیریان به عنوان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر، روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود در «شب/خارجی/یرما»، گشوده شدن درهای تماشاخانه ایرانشهر به روی «عمو لاوروف»، خاکسپاری پیکر بیژن افشار در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) و میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از «هجده سالگی» اشاره کرد. در ادامه سطور مهم این اخبار را مرور می‌کنیم.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

برگزاری نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با محوریت توجه به فرهنگ ملی در آثار شرکت‌کننده، تجدید نظر در اساسنامه جشنواره و ارتقای کیفیت در عین کاهش تعداد آثار برگزار شد.

در نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌النمللی تئاتر فجر سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مریم معترف، هوشنگ توکلی، قطب الدین صادقی، محمد حسن ناصربخت و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشتند.

در این نشست مباحث مختلف در ارتباط با چگونگی برگزاری جشنواره، توجه به فرهنگ ملی در آثار شرکت‌کننده و تقویت این اصل در آثار حاضر در این رویداد، تجدید نظر در اساسنامه جشنواره، ارتقای کیفیت در عین کاهش تعداد آثار حاضر در این رویداد هنری و چگونگی برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه مطرح شد.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

پخش سیاه بازی های زنده یاد سعدی افشار از رادیو نمایش

پایان هفته و همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر، دواثرسیاه بازی ریش تراش و بخشش از زنده یاد سعدی افشار به روی آنتن رادیو نمایش می رود.

به بهانه فرا رسیدن عید سعید فطر، رادیو نمایش این دو سیاه بازی شنیدنی از سعدی افشار را که سراسر خیال و خاطره است در ساعت ۲۱ روز پنج شنبه و جمعه، بیست‌وسوم و بیست‌وچهارم اردیبهشت ماه پخش خواهد کرد.

علاقه مندان می توانند این برنامه شنیدنی را از موج اف ام ردیف ۵/۱۰۷ مگاهرتز دنبال کنند.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

انتصاب علی نصیریان به عنوان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر

استاد علی نصیریان طی حکمی از سوی رئیس فرهنگستان هنر، به سمت رئیس گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر منصوب شد.

بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر در پی دیدار با اعضای پیوسته،  هنرمندان، مسئولان سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری با استاد علی نصیریان، عضو پیوسته این فرهنگستان دیدار و گفت‌وگو و حکم عضویت پیوسته این استاد هنرمند را به وی تقدیم کرد.

در این دیدار درباره گسترش بیماری‌ همه‌گیر کرونا و چالش‌های یک سال اخیر در حوزه‌ تئاتر و نمایش، بحث و تبادل نظر شد. همچنین پیشنهاد شد، نظر به سوابق درخشان و تجربیات ارزشمند استاد نصیریان، وی به سمت رئیس گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان منصوب شود. در همین راستا، طی حکمی از سوی رئیس فرهنگستان هنر، علی نصیریان در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به عنوان رئیس این گروه منصوب شد.

در این جلسه رئیس فرهنگستان و نصیریان از زحمات حسین منتظری، رئیس پیشین گروه نمایش و ادبیات نمایشی قدردانی و تشکر کرد.

استاد علی نصیریان که عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی بود، در اواخر آذرماه سال گذشته، با پیشنهاد این گروه تخصصی و تصویب مجمع عمومی فرهنگستان هنر به عضویت پیوسته این فرهنگستان درآمد.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود در «شب/خارجی/یرما»

نمایش «شب/خارجی/یرما» به طراحی، دراماتورژی و کارگردانی نسیم ادبی و ندا شاهرخی از ۲۶ اردیبهشت ماه در مرکز تئاتر مولوی به صحنه می‌رود.

این نمایش که در دسته تئاتر مستند - نمایشی قرار می گیرد، روایت زنی به نام یرما است که برای آنچه آرزویش را دارد می‌جنگد و تسلیم قضاوت‌های جامعه نمی‌شود، روایت یرما با روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود گره می‌خورد و به این ترتیب نمایش «شب/خارجی/یرما» روی صحنه جان می‌گیرد.

این‌نمایش که بر اساس نمایشنامه «یرما» اثر فدریکو گارسیا لورکا نوشته شده، تولید مدرسه تئاتر فانوس است.

نمایش فوق با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی از بیست‌وششم اردیبهشت ماه ،۱۴۰۰ ساعت ۱۸ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی میزبان مخاطبان است و در روزهای شنبه نیز اجرا نخواهد داشت.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

گشوده شدن درهای تماشاخانه ایرانشهر به روی «عمو لاوروف»

نمایش «عمو لاوروف» نوشته و کارگردانی امیر امیری از ۲۳ اردیبهشت ماه اجرای خود را در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

محمد هاشم‌زاده تهیه کننده نمایش «عمولاوروف» درباره این اثر گفت: در یک سال اخیر و به خاطر شرایط کرونایی پیش آمده بارها به دلیل محدودیت اجراهای صحنه‌ای و به تعویق افتادن اجراها، متحمل خسارت‌های مالی زیادی شدیم. علاوه بر این خسارت‌های مالی، برخی از مخاطبان تئاتری به دلیل این که بارها اقدام به رزرو و تهیه بلیت کرده بودند و هر بار با تعطیلی سالن‌ها مواجه شدند، اطمینان خاطر خود را نسبت به تماشای کارهای صحنه‌ای در شرایط مناسب و با خیالی آسوده از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: حال از تمامی مخاطبان تئاتر دعوت می‌کنیم تا به مناسبت بازگشایی مجدد سالن‌ها پنجشنبه و جمعه ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت‌ماه در نخستین اجراهای این اثر که مصادف با عید فطر نیز شده است مهمان ما باشند.

به تازگی پوستر این اثر نمایشی نیز با طرحی از مهدی کیانی رونمایی و منتشر شده است. «عمو لاوروف» نوشته و کارگردانی امیر امیری از ۲۵ اردیبهشت ماه ساعت ۲۰ اجرای خود را در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

خاکسپاری پیکر بیژن افشار در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س)

پیکر زنده‌نام بیژن افشار بازیگر فقید کشورمان روز ۲۱ اردیبهشت‌ماه با حضور خانواده و عده‌ای محدود از دوستان هنرمند وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

مراسم تدفین و خاکسپاری بیژن افشار بازیگر سینما و تلویزیون که صبح روز گذشته (دوشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه) به دلیل ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفته بود امروز (سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه) با حضور خانواده و عده‌ای محدود از هنرمندان بازیگر و دوستان وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

بهزاد فراهانی، به عنوان رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر درباره بیژن افشار که خود عضوی از هیات مدیره این انجمن بود در سخنان کوتاهی او را هنرمندی به معنای واقعی کلمه انسان، با اخلاق و حرفه‌ای دانست.

فراهانی همچنین از افشار به عنوان یکی از اعضای متعهد خانه تئاتر که در امور صنفی بسیار مسئولیت پذیر بوده است، یاد کرد.

شهرام گیل آبادی، مدیر عامل خانه تئاتر، هوشمند هنرکار، بابک والی، پرستو کرمی، گیتی شاکری به عنوان نمایندگانی از انجمن بازیگران و نیز مهدی قلعه، بازرس خانه تئاتر در این مراسم، خانواده زنده یاد بیژن افشار را همراهی کردند.

این بازیگر در کنار سیدموسی فریدونی و در نزدیکی حسین محب‌اهری به خاک سپرده شد.

زنده‌نانم بیژن افشار حدود دو هفته پیش برای دومین بار به کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شد. او در دو سه روز اخیر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان بود و صبح دوشنبه (۲۰ اردیبهشت‌ماه) دار فانی را وداع گفت.

از برگزاری نشست شورای سیاستگذاری تئاتر فجر تا ابلاغ حکم علی نصیریان

میزبانی پردیس تئاتر شهرزاد از «هجده سالگی»

نمایش «هجده سالگی» همزمان با بازگشایی سالن‌ها در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود. این نمایش را که محسن میرزاخانی با همکاری محمد کرمی نوشته و فردین رحمانپور آن را کارگردانی می کند از ۲۴ اردیبهشت ماه در سالن گلایل پردیس شهرزاد به صحنه می رود.

رحمانپور مضمون کلی این نمایش را داستان غصه های کودکان کار توصیف کرده است که نمایش از دریچه طنز به مشکلات و تلخی روابط میان آنها می پردازد و در نهایت کام تلخ این کودکان طعم طنزآمیز داستان را با اشک و اندوه می آمیزد.

در نمایش «هجده سالگی» که در فضای واقع‌گرایانه کارگردانی شده است، کارگردان نمایش تلاش می‌کند در میزانسن‌ فرم را با مفاهیم نمایش همراه کند.

در نمایش «هجده سالگی» که بر اساس طرحی از محمد کرمی نوشته شده امید زندگانی، نوشین تبریزی، مصطفی دارابی، حامد کریوند، آزاده جاوید، هانیه گلپایگانی، محمد کرمی، لیلا فرداد، شعبان حاتمی، کامیار مهدی زاده، نگار والی دوست، آوا مهماندوست، فردین رحمانپور و بازیگران خردسال آرمیتا لطفی، پارسا داداش زاده، سارا داداش زاده ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «هجده سالگی» از روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ به مدت ۱۸ شب در سالن گلایل پردیس شهرزاد روی صحنه‌ می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha