میزبانی تالارهای مولوی و ایرانشهر از دو نمایش همزمان با عید فطر

تهران- ایرنا- تالار مولوی و سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر در آستانه عید فطر و همزمان با بازگشایی سالن‌های تئاتری به ترتیب از دو نمایش «شب/خارجی/یرما» و «عمو لاوروف» میزبانی می‌کنند.

هجدهم اردیبهشت ماه بود که خبر از سرگیری فعالیت سالن‌های نمایشی در شهرهای قرمز با رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی و میزبانی سالن‌ها و تماشاخانه‌ها با ۵۰ درصد ظرفیت خود آغازی بر حیات هنرهای نمایشی و تئاتر در سال ۱۴۰۰ بود.

هنرمندان تئاتر که سال گذشته در سایه تعطیلی‌های مکرر فعالیت‌شان از نظر معیشتی روزهای سختی را سپری کرده بودند امید خود را به آغاز فعالبت‌های‌شان در تعطیلات نوروزی به عنوان یکی از فصل‌های گرم اجراهای نمایشی بسته بودند که ورود کرونا به موج چهارم و افزایش ناگهانی شیب ابتلا و مرگ‌ومیر هموطنان‌مان به این ویروس حکم به تعطیلی سالن‌ها و فعالیت‌های نمایشی داد.

تا آنکه بعد از کنترل نسبی شیوع این ویروس در موج چهارم و با ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه از سرگیری فعالیت هنرمندان تئاتر صادر شد. همزمان با آن ابلاغیه، مدیران تالارهای نمایشی با نگاه به اولویت‌های میزبانی و گروه‌هایی که اجرای‌شان به سبب حکم تعطیلی فعالیت‌های نمایشی در روزهای پایانی اسفند ماه نیمه کاره مانده بود شروع به رایزنی با هنرمندان تئاتر کردند.

عیدی تالارهای نمایشی و تئاتری‌ها به دوستداران این هنر در آستانه عید فطر

هنر تئاتر به دلیل زنده بودن قالب اجرایی و ارائه آن بر خلاف سینما برای آماده و مهیای اجرا شدن نیاز به زمانی برای تمرین، طراحی، ساخت و نصب دکور و لباس برای گروه‌های نمایشی دارد. به همین منظور از تاریخ اعلام شده (۱۸ اردیبهشت‌ماه) گروه‌های منتخب، فعالیت اجرایی خود را برای به صحنه رفتن آغاز کردند.

حال در آستانه عید سعید فطر خبر رسیده که آرام آرام تالارها فعالیت خود را با میزبانی از آثار نمایشی متنوع آغاز کردند و در این زمینه و به عنوان عیدی هنرمندان تئاتر به دوستداران این هنر دو نمایش «شب/خارجی/یرما» و «عمو لاوروف» در آستانه این عید به ترتیب در تالار مولوی و سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌روند.

روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود در «شب/خارجی/یرما»

نمایش «شب/خارجی/یرما» به طراحی، دراماتورژی و کارگردانی نسیم ادبی و ندا شاهرخی از ۲۶ اردیبهشت ماه در مرکز تئاتر مولوی به صحنه می‌رود.

این نمایش که در دسته تئاتر مستند - نمایشی قرار می گیرد، روایت زنی به نام یرما است که برای آنچه آرزویش را دارد می‌جنگد و تسلیم قضاوت‌های جامعه نمی‌شود، روایت یرما با روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود گره می‌خورد و به این ترتیب نمایش «شب/خارجی/یرما» روی صحنه جان می‌گیرد.

این‌نمایش که بر اساس نمایشنامه «یرما» اثر فدریکو گارسیا لورکا نوشته شده، تولید مدرسه تئاتر فانوس است.

نمایش فوق با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی از بیست‌وششم اردیبهشت ماه ،۱۴۰۰ ساعت ۱۸ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی میزبان مخاطبان است و در روزهای شنبه نیز اجرا نخواهد داشت.

درهای تماشاخانه ایرانشهر به روی «عمو لاوروف» باز می‌شود

نمایش «عمو لاوروف» نوشته و کارگردانی امیر امیری از ۲۳ اردیبهشت ماه اجرای خود را در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

محمد هاشمزاده تهیه کننده نمایش «عمولاوروف» درباره این اثر گفت: در یک سال اخیر و به خاطر شرایط کرونایی پیش آمده بارها به دلیل محدودیت اجراهای صحنه‌ای و به تعویق افتادن اجراها، متحمل خسارت‌های مالی زیادی شدیم. علاوه بر این خسارت‌های مالی، برخی از مخاطبان تئاتری به دلیل این که بارها اقدام به رزرو و تهیه بلیت کرده بودند و هر بار با تعطیلی سالن‌ها مواجه شدند، اطمینان خاطر خود را نسبت به تماشای کارهای صحنه‌ای در شرایط مناسب و با خیالی آسوده از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: زیر بار مسئولیت‌ها و دغدغه‌هایی که نسبت به تئاتر داشتیم، سعی کردیم در این مدت کنار کار بمانیم تا زحمات یک ساله تیم به قوت خود باقی بماند و در نهایت کار را به اجرا برسانیم و مخاطبان خود را بیش از این منتظر نگه نداریم. حال از تمامی مخاطبان تئاتر دعوت می‌کنیم تا به مناسبت بازگشایی مجدد سالن‌ها پنجشنبه و جمعه ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت‌ماه در نخستین اجراهای این اثر که مصادف با عید فطر نیز شده است مهمان ما باشند.

به تازگی پوستر این اثر نمایشی نیز با طرحی از مهدی کیانی رونمایی و منتشر شده است. «عمو لاوروف» نوشته و کارگردانی امیر امیری از ۲۵ اردیبهشت ماه ساعت ۲۰ اجرای خود را در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha