موفقیت جهانی ۲ پژوهشگر کرمانشاهی در حوزه خواب

کرمانشاه- ایرنا- ۲ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در فهرست نویسندگان اولین مقاله کارگروه کنسرسیوم ENIGMA (معما) در حوزه خواب (ENIGMA‐Sleep) (معما خواب) قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، پروفسور حبیب الله خزایی و خانم دکتر معصومه رستم پور ۲ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستند که در کنار دیگر پژوهشگران دنیا موفق به نشر این مقاله بین المللی شدند.

 دکتر مسعود طهماسیان و پروفسور مجتبی زارعی اعضای هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نیز در فهرست نویسندگان این مقاله قرار دارند.

این مقاله با عنوان ENIGMA‐Sleep: Challenges, opportunities, and the road map (معمای خواب؛ چالش های خواب، فرصت ها و نقشه راه) و با مشارکت ۷۷ پژوهشگر از ۱۵ کشور جهان در مجله تخصصی تحقیقات خواب ( Journal of Sleep Research) منتشر شد.

پرفسور خزایی روز پنجشنبه در مورد مطالعات انجام شده به ایرنا گفت: مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک درک ما را از نوروبیولوژی خواب و اختلالات آن افزایش داده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: با این حال، مطالعات انفرادی معمولاً در شناسایی اثرات منسجم و قابل تکرار محدودیت‌هایی دارند که از جمله آنها می‌توان به اندازه متوسط نمونه، ویژگی‌های بالینی ناهمگن و روش‌شناسی‌های متنوع اشاره کرد.

وی اظهار داشت: این محدودیت‌ها انجام تحقیقات چند کانونی در مقیاس وسیع به منظور افزایش تعداد نمونه‌ها و هماهنگ‌سازی روش‌های جمع آوری داده، پیش‌پردازش و تجزیه و تحلیل با استفاده از پروتکل‌های معتبر از پیش ثبت شده را ایجاب می‌کند.  

او توضیح داد: کنسرسیوم ارتقاء ژنتیک تصویربرداری عصبی از طریق تحلیل فراداده (ENIGMA) یک چارچوب گروهی قدرتمند برای ترکیب مجموعه داده‌های محل‌های جداگانه فراهم می‌کند.

خزایی افزود: به تازگی کارگروه ENIGMA‐Sleep با همکاری چندین مؤسسه از ۱۵ کشور جهان برای انجام مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک در مقیاس بزرگ به منظور درک بهتر نوروبیولوژی اختلال کیفیت خواب در افراد سالم، پیامدهای عصبی کمبود خواب، پاتوفیزیولوژی اختلالات خواب، و هم‌بسته‌های عصبی اختلالات خواب در بین اختلالات مختلف عصب روان‌پزشکی، تشکیل شده است.

او یادآوری کرد: نخستین مقاله این کارگروه، جزئیات مجموعه داده‌های موجود و پروژه‌های در حال انجام در این کارگروه را توصیف می‌کند و به چالش‌ها و فرصت‌های بالقوه‌ یک طرح گروهی در پزشکی خواب می‌پردازد.

به گزارش ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقر و کلیایی دارد.

۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.

این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.

۱۱۶ دانشجوی خارجی نیز در رشته‌های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

براساس آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha