۷۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه‌های تالاب زریبار تصویب شد

سنندج- ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان از تصویب ۷۲۴ میلیارد ریال اعتبار توسط ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور برای اجرای پروژه‌های زیست محیطی و عمرانی تالاب بین‌المللی زریبار خبر داد.

 فریبا رضائی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان اعتبار در جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور برای  اجرای برنامه میان مدت پنج ساله در راستای ساماندهی، رفع مشکلات و اجرای پروژه های عمرانی در تالاب بین المللی زریبار اختصاص یافته است. 

وی اضافه کرد :  بر مبنای شرح وظایف تعریف شده ادارات، باید این اعتبار توسط دستگاه های مرتبط با حوزه تالاب زریبار جذب و برای اجرای پروژه های عمرانی این تالاب مورد استفاده قرارگیرد.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان افزود: تهیه برنامه جامع پایش کمی و کیفی آب تالاب و اجرای آن،  برنامه مطالعات جامع اکولوژیک و لیمنولوژیک تالاب زریوار با هدف ارائه راهکارهای اجرایی احیای تالاب و  تکمیل و اتمام سیستم فاضلاب شهری و روستاهای حاشیه تالاب، از جمله پروژه های مد نظر در این مدت خواهد بود.

پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست و پنجمین عضو تالاب کنوانسیون رامسر محسوب می‌شود دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است، زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

تاکنون ۳۱۲ نوع پرنده، ۱۶ گونه پستاندار، ۶ گونه خزنده، ۱۱ نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است، گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک‌ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه‌ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است.

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha